• فعاليت‌ها
  • رخدادها
  • دیدار مریم رجوی از نمایشگاه عکس ۱۵۰ سال مبارزه زنان ایران در راه آزادی و آرمان برابری
اسفند20

دیدار مریم رجوی از نمایشگاه عکس ۱۵۰ سال مبارزه زنان ایران در راه آزادی و آرمان برابری

Categories // رخدادها

دیدار مریم رجوی از نمایشگاه عکس ۱۵۰ سال مبارزه زنان ایران در راه آزادی و آرمان برابری

در جریان کنفرانس بین‌المللی به‌مناسبت روز جهانی زن در آلبانی، یک نمایشگاه عکس، از مبارزات ۱۵۰ساله زنان ایران در راه آزادی همراه با تصاویری از زنان پیشتاز و آزادیخواه ایران، درمعرض بازدید شخصیت‌های سیاسی و مبارزان جنبش برابری از کشورهای مختلف که در این کنفرانس شرکت داشتند و هم‌چنین زنان اشرفی قرار گرفت.

مریم رجوی ضمن بازدید از این نمایشگاه، طی سخنانی به تقدیر از مبارزات زنان ایران پرداخت و با تقدیم گل در برابر نماد و تصاویر زنان شهید و پیشتازان و مجاهدان و مبارزان راه آزادی، به آنان ادای احترام کرد.
وی گفت: از همه کسانی که دست‌اندرکار این ابتکار زیبا بودند، برای این که لحظاتی از راه طولانی و پرمشقت زن ایرانی درنبرد با چند دیکتاتوری به‌تصویر کشیده شود، تشکر می‌کنم.
این، تاریخ قهرمانی زن ایرانی است و هم‌چنین تاریخ رنج‌های زنان ایران.
عکس‌هایی که در این‌جا هست انگار یک تاریخ را بازگو می‌کند نگاه کنید به عکس شهید قهرمان طاهره طلوع با دشنه پاسداران خمینی در قلب‌اش برفراز چهار زبر، کسانی که این جنایت را کردند، فکر نمی‌کردند که یک روز این عکس به صحنه‌یی تبدیل شود که هر زن ایرانی و هر زن آزادیخواه را در دنیا به جوش و خروش و حرکت در می‌آورد. و یا عکس ندا آقاسلطان در کف خیابان‌های تهران را ببینید. آن چه واقع شد، دنیایی را به لرزه در آورد.
یا عکس خواهران عزیزمان در اشرف و لیبرتی چه آن‌ها که در حمله موشکی به شهادت رسیدند یا در نبرد در رو و حماسه‌یی که زهره و یارانش در اشرف خلق کردند. این تاریخ ماست. تاریخ پایداری مردم ما برای آزادی.
البته بخش کمی از قهرمانی‌های زن ایرانی ثبت شده یا به‌تصویر کشیده شده. آن چه که مانده، بخشی است که دیکتاتورها و زن‌ستیزان و مرتجعین دیگر نتوانسته‌اند حذف یا تحریف کنند. اما واقعیت این است که تلخی‌ها و جراحت‌ها و دردهایی هم از زندگی این ۱۵۰ ساله خواهران ما در ایران هست که وسیله‌یی برای به تصویر کشیدن‌اش وجود ندارد؛‌ نه عکس، نه فیلم، نه شعر، نه رمان.
با این حال، یادآوری پیشینه مبارزات زن ایرانی و تاریخچه همه تلاش‌هایی که بی‌وقفه در این مدت طولانی کرده بسیار لازم است. از مبارزه و فداکاری‌ آن‌ها که بر تخت‌های شکنجه شلاق خوردند و ایستادگی کردند؛ تا تلاش‌های روشنگر و آگاهی بخش‌شان در همه عرصه‌ها از شعر تا رمان تا آموزش و کارهای علمی و پژوهشی. تا زحمت‌های جانکاهی که به‌عنوان کارگر و کشاورز و پرستار یا کارهای دیگر تحمل کرده و می‌کنند.
این نشان می‌دهد که خواست‌های امروز مردم ایران و به‌خصوص زنان ایران برای آزادی و برابری چه پشتوانه‌یی دارد، چطور قدم به قدم تکامل پیدا کرده و چطور توانسته یک نقش محوری در مقاومت برای آزادی پیدا کند.
وقتی این تصویرها را در کنار هم بگذارید، معنی‌اش این است که در امتداد همین پایداری‌ها، زن ایرانی تاریخ را ورق خواهد زد. و دیکتاتوری قرون وسطایی و جنگ‌افروز و تروریسم حاکم بر ایران را سرنگون خواهد کرد.
آری این رژیم، قطعا به‌دست زنان پیشرویی چون شما و به همت و یاری زنان و مردان آزاده ایران سرنگون خواهد شد و آن روز یعنی روز آزادی مردم ایران و روز رهایی مردم منطقه از رژیم جنگ‌افروز ولایت فقیه خواهد رسید.

مریم رجوی

 

رئيس جمهور برگزيده مقاومت ايران 

[ادامه]

انتخاب زبان: English | العربية | Français

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

آرشیو سایت

آخرین توییت