• صفحه اول / مصاحبه‌ها / خبرگزاری فرانسه: محاکمه دیپلمات ایران در بلژیک:‌ «یک دادگاه تاریخی» از نظر اپوزیسیون ایران
بهمن-۱۵ ۱۳۹۹

خبرگزاری فرانسه: محاکمه دیپلمات ایران در بلژیک:‌ «یک دادگاه تاریخی» از نظر اپوزیسیون ایران

Catégories // آخرین خبرها // فعاليت‌ها // مصاحبه‌ها

خبرگزاری فرانسه: محاکمه دیپلمات ایران در بلژیک:‌ «یک دادگاه تاریخی» از نظر اپوزیسیون ایران

گفتگوی خبرگزاری فرانسه با مریم رجوی -۳فوریه ۲۰۲۱ (۱۵بهمن۱۳۹۹)

پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران در آستانه حکمی که پنجشنبه صادر خواهد شد، اظهار داشت، دادگاه یک دیپلمات ایرانی در بلژیک به‌خاطر طرح سوءقصد در فرانسه علیه اپوزیسیون ایران (شورای ملی مقاومت ایران) «تاریخی است» چرا که « تمامیت رژیم در مظان اتهام است».
مریم رجوی که با خبرگزاری فرانسه صحبت می‌کرد گفت: «رژیم در تمامیتش در این دادگاه محاکمه می‌شود، این یک تروریسم دولتی است». وی گفت پروژه سوءقصد «در بالاترین سطح» رژیم ایران تصمیم‌گیری و تأیید شده است.
دیپلمات رژیم ایران، اسدالله اسدی که در زمان واقعه در وین خدمت می‌کرد، متهم است این سوءقصد علیه گردهمایی سالانه شورای ملی مقاومت ایران در ویلپنت در حومه پاریس را در ژوئن ۲۰۱۸ تدارک دیده است.
برای این دیپلمات حکم ۲۰ سال زندان و برای سه متهم هم پرونده وی – یک زوج ایرانی بلژیکی و یک پناهنده ایرانی در بلژیک، بین ۱۵ تا ۱۸ سال زندان درخواست شده است.
مریم رجوی گفت «اگر آن‌ها در توطئه خود موفق می‌شدند، یک فاجعه به بار می‌آمد» چرا که هزاران نفر در ویلپنت در میتینگ شرکت داشتند.
قضاییه بلژیک به سرعت به سرنخ اسدی رسید که روز قبل از واقعه در لوکزامبورگ در حال تحویل یک بسته حاوی بمب به این زوج بود.
او در اول ژوئیه در آلمان دستگیر شد. وی در این کشور، دیگر از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبود. این پرونده که مخلوطی از جاسوسی و تروریسم است، باعث تنش‌هایی بین ایران و چندین کشور اروپایی شده است.

در اکتبر ۲۰۱۸، پاریس وزارت اطلاعات رژیم ایران را متهم کرد که پشت این سوء قصد شکست خورده بوده است. تهران این امر را به‌شدت تکذیب کرد.
مریم رجوی اضافه کرد: «ما خواهان اجرای عدالت هستیم ولی هم‌چنین انتظار داریم که اروپا واکنش نشان بدهد و تحریم‌های همه‌جانبه علیه رژیم ملاها» اعمال کند. وی خواهان «بسته شدن سفارت‌های رژیم در اروپا و اخراج مأموران ان و برچیده شدن شبکه‌های جاسوسی‌اش» شد.
او تأکید کرد در غیر این صورت رژیم ایران هیچ بهایی برای جنایات‌اش نمی‌پردازد.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]