فروردین-۱۹ ۱۳۹۱

سخنرانی در مراسم گرامیداشت اولین سالگرد فروغ اشرف

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

سخنرانی در مراسم گرامیداشت اولین سالگرد فروغ اشرف

با سلام به خواهران و برادران عزیزم در اشرف و لیبرتی و اشرف‌نشان‌ها و اعضا و هوادران مجاهدین در داخل و خارج کشور
سلام به هم‌میهنان عزیزم
یکسال از ۱۹فروردین می‌گذرد. از آن حماسه سرخ‌فام، از آن پایداری شگرف و آن فدای عظیم.
همان‌طور که سال گذشته گفتم این حماسه، طلوع فروغ‌های تابان اشرف بود در آسمان ایران و عراق و این منطقه از جهان. با زنان و مردانی که اشرف را زیارتگاه و شهادتگاه آزادی‌خواهان جهان کرده‌اند. و گفتم که آنها اشرف را مایه افتخار بشریت و سوگند مجسم مردم به جان‌آمده کرده‌اند و حالا بعد از یک‌سال نگاه کنید که چگونه خون آنها در تمام جهان جوشید و خروشید و چگونه جبهه‌یی گسترده از وجدان‌های بیدار را به صحنه آورد تا در برابر ارتجاع و ظلمت و تاریکی دوران، یعنی دیکتاتوری ولایت‌فقیه، یار و هم‌پیمان مردم ایران باشند و چگونه کلمه مقاومت و مبارزه را دوباره پر ارج کرد و بالا برد و چگونه نسل بی‌شماران مسعود رجوی را در اقصی نقاط جهان نمایندگی کرد.
در نخستین سالگرد فروغ اشرف، حماسه سرخفام ۱۹ فروردین، از جانب مقاومت مردم ایران به روان‌های پرفتوح ۳۶ قهرمان سرفرازی که با فداکاری، شجاعت و ایستادگی بی‌مانند، توطئه بزرگ و همه جانبه رژیم ولایت فقیه برای انهدام این مقاومت را درهم شکستند، ادای احترام می‌کنم.

سلام بر شهدای والامقام، سمبلهای زنان مجاهد و مبارز، خواهران عزیزم: صبا و شهناز و مهدیه و آسیه و فائزه و نسترن و مرضیه و فاطمه،
سلام بر سردارانی مانند سعید چاووشی، امیر مسعود فضل اللهی، جعفر بارجی، قاسم اعتمادی و علیرضا طاهرلو،
سلام بر قهرمانانی مثل حسن اوانی، ناصر سپه پور، محمدرضا یزدان دوست، مهدی برزگر، ضیا پورنادر، مجید عبادیان و منصور حاجیان،
سلام بر دلاورانی همچون خلیل کعبی، فریدون عینی، محمد قَیومی، سعید رضا پورهاشم، احمد آقایی، ورقا سلیمانی، محمد رضا پیرزادی ، بهروز ثابت، حسین احمدی و بهمن عتیقی،
و درود بر گوهران بی بدیل: زهیر ذاکری، حنیف کفایی، علی اکبر مددزاده، مسعود حاجیلویی، غلام تلغری و مرتضی بهشتی.

در تاریک و روشن بامداد ۱۹فروردین ۹۰، در آن ظلمات حمله و شقاوت و بیداد، ۱۰یگان نظامی شامل دست کم ۶ گردان زرهی و پیاده در حال یورش به اشرف بودند. شلیک زرهی‌ها، تیر بارها و تک‌تیراندازها به‌طور فشرده و سنگین، بیش از ۶ساعت ادامه داشت. سر و قلب مجاهدان آزادی، هدف مستقیم شلیک گلوله‌ها بود.۲۲ نفر توسط زرهی‌ها زیر گرفته شدند، محل‌های مسکونی هدف گلوله‌های توپ قرار گرفت و از رساندن مجروحان در حال اغما به بیمارستان جلوگیری می‌شد. به‌روشنی طرح قتل‌عام تمام مجاهدان اشرف در میان بود و در این میان، زنان و مردان اشرف، با عزمی آهنین و اراده‌یی سترگ، به دفاع از کیان و شرف یک ملت اسیر، برخاسته بودند.

یک تابلو شگفت‌انگیز که از یک سو نیاز مبرم رژیم ولایت فقیه را به انهدام مقاومت سازمان‌یافته نشان‌می‌داد و از سوی دیگر، ذلت و زبونی مماشاتگرانی را که با بیرون کشیدن یگان آمریکایی مستقر در اشرف، بر یک جنایت در شرف وقوع چشم پوشیدند.
به این ترتیب شکوه و عظمت تابلو ۱۹ فروردین در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران و تمام منطقه درخشان و ماندگار شد. زیرا در کانون آن یک اراده تسلیم ناپذیر برای پیروزی و آزادی عمل کرده است.

به همین‌دلیل در پایداری ۱۹ فروردین، دستاوردهای سال گذشته این مقاومت شتاب دیگری گرفت.
همه دیدند که در این یک سال، تکاپوی آخوندها و پشتیبانان آنها بر انهدام جنبش مقاومت متمرکز بود. آنها تمام دسیسه‌های ده سال گذشته را در همین سال در ابعادی وسیع‌تر به کار گرفتند. وقتی طرح قتل‌عام خونین اشرفی‌ها در ۱۹ فروردین شکست خورد، طرح پراکنده کردن آنها یا طرح انحلال مجاهدین یا ضرب‌الاجل سرکوبگرانه، همراه با شکنجه روانی ۲۴ساعته با ۳۰۰بلندگو و زجرکش بیماران، به میان آمد.
همراه با یک محاصره رذیلانه، تا آن جا که اجازه انجام تحقیقات بی‌طرف و شفاف درباره آن جنایت علیه بشریت را ندادند و حتی ورود هیأت‌های پارلمانی به اشرف را منع کردند. راستی که یک نبرد نابرابر در جریان بود اما سرانجام، طرف پیروز، اشرفی‌ها و مقاومت ایران و ملت ایران بود و طرف بازنده آن رژیم ولایت فقیه.

در تمام این یک‌سال، مجاهدان اشرف، با تمام شهیدان‌ و مجروحانشان سنگر به سنگر در حال نبرد و پیشروی بودند. پس پرشورترین سلام‌ها نثار همه مجاهدان آزادی و نثار اشرف‌نشان‌ها در ایران و سراسر دنیا که فاتحان پایداری ۱۹ فروردین هستند. مجاهدانی که کلمه مقاومت را مایه افتخار جهان بشری و سوگند مجسم مردم به جان آمده ایران کرده‌اند؛ آنها که با رنج و شکیبایی بسیار، کارزار عظیم یک سال گذشته را به پیروزی رسانده و دوران جدید مقاومت برای آزادی را بنا گذاشتند.

خواهران و برادران عزیز!
اگر خاطرتان باشد، سه روز پس از حمله قوای عراقی به اشرف، در مراسم گرامیداشت شهیدان که در همین جا در اورسورواز برگزار شد، گفتم: « طبق قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق بشر، حقوق ساکنان اشرف انکارناپذیر است و نمی‌توان آنرا زیرپا گذاشت مگر کسی بخواهد فرزندان مردم ایران را به‌خاطر خوش آمدن دیکتاتورها قربانی کند. با این‌همه، از روز اول مسعود رجوی بارها اعلام کرد، و مسئولان مقاومت در اشرف به جانشین نیروهای چند ملیتی و نمایندگان دولت و سفارت آمریکا گفتند، دو روز قبل از حمله، به سازمان ملل و آمریکایی‌ها نیز گفتند که: ما اصراری در ماندن در عراق نداریم و همین الان می‌توانند هواپیما بیاورند و همه ساکنان اشرف را به آمریکا که سلاح‌هایشان را گرفته‌، یا به اروپا ببرند. هزینه هواپیما را هم خودمان می‌دهیم. …»

این‌را هم که قبلا خود من اعلام کردم که قبل از هرکجا حاضریم و ترجیح می‌دهیم به وطن خودمان یعنی ایران برویم، به شرط امنیت و آزادی بیان و فعالیت سیاسی و تضمین آن از جانب شورای امنیت و قبول و اعلام این امر از جانب ولی فقیه ارتجاع با اسم و امضای خودش…
در یک سال گذشته هم این ما بودیم که برای پذیرش طرح پارلمان اروپا، یعنی انتقال به کشور ثالث، پیشقدم شدیم. ما بودیم که حتی برای انتقال به قطعه زمینی در یک کشور همسایه عراق، اعلام آمادگی کردیم. کما این که ساکنان اشرف با چشم‌پوشی از حقوق مسلم خود، از جمله موقعیت پناهندگی خود، از نو متقاضی پناهندگی شده و نزد سازمان ملل اسم‌نویسی کردند.

بنابراین، ما هر راه‌حلی را جز زانو زدن و ندامت و تسلیم در برابر فاشیسم مذهبی ، پیشاپیش روی میز گذاشتیم. حال آن‌که طرف مقابل با پیروی از طرح دیکته شده خامنه‌ای، تماما در تدارک انهدام مجاهدان آزادی بود و با همین قصد، بی‌وقفه بر طبل ضرب‌الاجل می‌کوبید. و باز اگر یادتان باشد، یک هفته پیش از ۱۹ فروردین، مسعود رجوی در پیامی گفت: مبادا از بابت زمین‌های شمال قرارگاه یا اموال و اجناس و خودروهای به‌سرقت رفته، دچار حیف و افسوس بشوید. در جنگ و مقاومت انقلابی، اصل موضوع، نه سلاح و زمین، بلکه عنصر انسانی و پیشرفت مبارزه برای آزادی است.

این اصل اساسی است که ما از آن پیروی کرده و می‌کنیم. اصل طلایی برای همه جنبش‌ها و انقلاب‌ها.
به نحو قابل فهمی، دشمن شما نیز تمام تمرکز خود را بر انهدام همین عنصر انسانی، یعنی جنبش و سازمان و تشکیلات و نیروی تغییر و آزادی، گذاشته است و همین اصل است که اثبات کننده پیروزی شما و شکست قاطع ولایت فقیه در یک سال گذشته است.
آن ادعاهای پر سر و صدا درباره زمین‌های کشاورزی یا حاکمیت ملی عراق را به یاد بیاورید. چه مضحکه‌یی از این رسواتر که بیت خامنه‌ای سنگ حاکمیت ملی عراق را به سینه می‌زد.

نصب دکل‌های شنود و جاسوسی، با مارک سپاه پاسداران در مجاورت اشرف با ادعای حاکمیت ملی عراق، آوردن دسته دسته بسیجی و مزدور وزارت بدنام به در ورودی اشرف زیر علم حاکمیت ملی عراق و سرانجام کشتار اشرفی‌ها با توجیه حاکمیت عراق.
وقایع یک سال گذشته به تمام وکمال نشان داد که این ادعاها همراه با تروریسم و ارعاب و پول از بیت خامنه‌ای به عراق پمپاژ می‌شود. اما پایداری شما و این‌که به جهان نشان دادید که بر گفته‌ها و مواضع خود استوارید و به تعهدات خود پایبندید، نیرنگ و افسون و دسیسه دشمن را خنثی و آن را مات و مبهوت کرد.

هرگز در محاسبه رژیم ولایت فقیه نمی‌گنجید که شما بتوانید با وادار کردن جامعه جهانی به دخالت در معادله اشرف، ضرب‌الاجل پایان سال میلادی را پس بزنید. هرگز در محاسبه خامنه‌ای نمی‌گنجید که شما بتوانید با عزیمت به محل دیگری و گذار به مرحله تازه‌یی، طرح نابودی جنبشتان را خنثی کنید. حرکت و عزیمت شما تمام سرمایه‌گذاری سیاسی و طمع رژیم و پشتیبانانش برای انهدام نیروی رزم‌آور ضدولایت فقیه را دود کرده و آنها را حسرت‌زده برجا گذاشته است.

قرار بود حلقه محاصره اشرف که هر روز تنگ‌تر و مرگبارتر می‌شد، به محو کردن و به محاق بردن کل مقاومت بینجامد، ولی شما اشرف یعنی مقاومت برای آزادی مردمتان را جهانی کرده‌اید. کما این‌که امروز جبهه گسترده‌یی از مقام‌های ارشد دولت‌های ۲۰سال اخیر آمریکا و همچنین کنگره و سنای آمریکا و اکثریت بیش از سی پارلمان کشورهای اروپایی در پی اتخاذ یک سیاست صحیح راجع به ایران، به حمایت از این مقاومت برخاسته و رو‌در روی سیاست استمالت، بر تغییر رژیم و برقراری آزادی و دموکراسی توسط مردم ایران تأکید می‌کنند.
آری، محاصره بین‌المللی مقاومت درهم‌شکسته، و این مقاومت در برابر انظار جهانی و در معادله‌یی که قدرت‌های بزرگ و ملل متحد آن را پذیرفته‌اند، وارد شده‌ است. می‌خواستند جنبش و تشکیلات و سازمان شما را متلاشی و پراکنده و منحل کنند. حالا شما بسا مستحکم‌تر و منسجم‌تر قد برافراشته‌اید و اشرف را که نابودی آن دستور روز بود، حالا تکثیر کرده اید.

اشرف سرمایه و نقدینه آزادی است که در شما، در پیوندهای شما، در تعهد جوشان شما برای رهایی مردمتان، در ایمان‌ خلل‌ناپذیر شما در ارزش‌ها و فضلیت‌های انسانی و انقلاب و رهایی‌بخش شماست.
اشرف مایه و گوهر دگرگونی و آزادی است که در شما و در اشرف‌نشان‌ها در داخل و خارج ایران نمایندگی می‌شود. اشرف طرح آزادی ایران و سرمایه پیشروی و پیروزی است.

چنان که مسعود رجوی گفته است: «اگر صحبت از عنصر انسانی و عنصر تعیین کننده و عنصر مجاهد خلق است… بعد از این یک دهه به گواهی مردم جهان، اشرف به اوج رسید، تکثیر شد، ماندگار و جاودانه شد. در کجا تکثیر شد؟ در تک تک شما و یاران اشرف نشان در ایران و سراسر جهان و در تاریخ معاصر».
کسانی که انقلاب ضدسلطنتی را به یاد دارند یا تاریخچه آن را خوانده‌اند، می‌دانند که در فردای پیروزی آن انقلاب، سرمایه و دارایی مجاهدین شمار محدودی از کادرهایی بودند که تازه از زندان ساواک رها شده بودند. اما همان‌ها که در کنار مسعود رجوی در زندان‌های شاه آبدیده شده بودند، به سرعت تکثیر شده، هزار برابر و هزاران برابر شدند و جنبش عظیمی را در سراسر ایران شکوفا کردند که خمینی دجال را به زانو درآورد.

ده سال پیش هم، رژیم ولایت فقیه ۱۲ دولت را با خود همراه کرده بود و گمان می‌کرد برای همیشه به کار مجاهدین و مقاومت پایان خواهد داد. اما مجاهدین بدون سلاح، کانون استراتژیک نبرد را در اشرف به پا کردند.
حالا شما گذار به دورانی را آغاز می‌کنید که رویش و شکوفایی جدیدی برای کل مقاومت است. گذار به دورانی است صدبار پرشکوه‌تر، افق‌هایی صدبار روشن‌تر و چشم‌اندازی صد بار پرثمرتر. درست به همین دلیل، به نبرد صدبرابر نیاز دارید و من تردیدی ندارم که کسانی که پایداری پیروزمند ده ساله را بنا کردند و به اوج رساندند، از این آزمایش نیز سربلند و پیروز بیرون خواهند آمد.

هم‌میهنان عزیز!
در یک سال گذشته، این واقعیت بارها به اثبات رسید که کشتار مجاهدان آزادی با استناد به نامگذاری نامشروع مجاهدین توسط وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته است؛ ادامه یک تصمیم غیرقانونی، برخلاف حکم دادگاه و بر ضدخواست و تمایل نمایندگان کنگره از هر دو حزب عمده این کشور.
بنابراین، ما باز هم این حقیقت را گوشزد می‌کنیم که در حالی که ایالات متحده کم‌ترین کمکی به مبارزه مردم ایران برای کسب آزادی نکرده است، دست‌کم امداد رسان فاشیسم مذهبی نباشد. و زمان آن است که به این نام‌گذاری که شراکت در سرکوب مردم ایران و ریختن خون فرزندان آنهاست، خاتمه دهد.
در ۱۹فروردین سال گذشته، بی‌تردید چنانچه آمریکا و ملل متحد و اتحادیه اروپا به مسئولیت خود عمل می‌کردند، چنان کشتاری قابل پیشگیری بود. امروز هم مسئولیت آنها به قوت خود باقی است. آنها در واداشتن دولت عراق به فراهم کردن استانداردهای انسان‌دوستانه و حقوق بشری در محل استقرار مجاهدین در لیبرتی و در خاتمه دادن به محدودیت‌های ضدانسانی علیه آنها و جلوگیری از فاجعه‌ انسانی که رژیم آخوندی در تدارک آن است، مسئولیت دارند.
در یک سال اخیر، به‌ویژه در سه ماه گذشته، همگان دیدند که ساکنان اشرف و مقاومت ایران حداکثر حسن نیت و منتهای انعطاف و گذشت و بردباری را از خود نشان دادند. تا آن جا که ساکنان اشرف از بسیاری حقوق حقه خود چشم پوشیدند و بسیاری نقض عهدها، فشارها، آزارها و توهین‌ها را برای صیانت از راه‌حل صلح‌آمیز تحمل کردند.
اکنون بر جامعه جهانی، به‌ویژه ملل متحد، است که نقش مسئولانه خود را ایفا کند. عمل کردن به چنین مسئولیتی، قبل از هر چیز برای بستن راه توطئه‌های بی‌شماری است که فاشیسم مذهبی با تروریسم و بنیادگرایی در سراسر جهان دست‌اندرکار آن است.
ما به‌خصوص از شورای امنیت، دبیرکل ملل متحد و نماینده آن می‌خواهیم دولت عراق را در برابر مسئولیت‌‌اش قرار دهند و گوشزد کنند که زیرپاگذاشتن مکرر تعهدات بین‌المللی از جانب عراق تنها مطلوب رژیم ولایت فقیه و در خدمت نیات شوم آن است.
گو این که در هر حال، مثل همیشه، تکیه مقاومت ایران به هموطنان و یاران و حامیان این مقاومت است. بنابراین خطاب من به شماست. شما خواهران و برادرانم در اشرف، لبیرتی، در اینجا، در ایران و در سراسر دنیا که پیش بردن و شعله‌ور کردن دوران تازه مسئولیت یک به یک شماست.
شما سازندگان و خالقان این دوران بوده‌اید و پیروزی محتوم از آن شماست.
سلام بر شهیدان فروغ اشرف
سلام بر مردم ایران
سلام بر آزادی
درود بر همه شما.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]