اسفند-۰۳ ۱۳۸۸

زنان، پیشتاز تغییر دمکراتیک در ایران

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

زنان، پیشتاز تغییر دمکراتیک در ایران

خانم رجوی در اجلاسی با حضور یک‌صد پنجاه تن از نمایندگان پارلمان اروپا و دستیاران آن‌ها که به دعوت رئیس کمیسیون زنان پارلمان اروپا و به مناسبت روز جهانی زن تشکیل شده بود، شرکت وسخنرانی کرد.

در این اجلاس که با عنوان « زنان، پیشتاز تغییر دمکراتیک در ایران» که به ریاست خانم اوا بریت سونسون، رئیس کمیسیون زنان پارلمان اروپا برگزار شد، شماری از نمایندگان پارلمان اروپا، شرکت و سخنرانی کردند.

خانم رئیس
دوستان عزیز
از حضور در این اجلاس و سخن گفتن درباره روز جهانی زن در پانزدهمین سالگرد کنفرانس پکن، بسیار مفتخرم. به‌خصوص که عید جهانی زن، امسال، به نام زنان شجاع ایران رقم خورده است.
بسیار خوشوقتم که امروز شاهد «تشکیل کمیته همبستگی با زنان ایران برای یک ایران آزاد» هستم. از همبستگی شما با زنانی‌ که در صف مقدم قیام‌ها هستند، قدردانی می‌کنم.

زنانی که در قیام برای به زیر کشیدن وحشی‌ترین دیکتاتوری جهان نقش پیشتاز دارند. مادرانی که شنبه‌های هر هفته با گرد آمدن در در نقاط مختلف تهران، مردم را به ادامه قیام برای آزادی ترغیب می‌کنند. دختران جوانی که در این ماه‌ها به زندان افتاده زیر شکنجه‌ها و در مقابل انواع رذالت‌ها و بی‌حرمتی جلادان مقاومت می‌کنند و دخترانی که گروه‌های قیام‌کننده را هدایت می‌کنند. تصادفی نیست که ندا سمبل قیام مردم ایران شد و تصویر او در تمام جهان احترام و همبستگی نسبت به مردم ایران برانگیخت.

از شروع قیام، تحلیل‌گران آن قدر تحت تأثیر موقعیت زنان ایران قرار گرفتند که برخی آن را انقلاب زنان خواندند. این موقعیت، یک روزه شکل نگرفته است. بلکه در مبارزه و فداکاری ۱۵۰ ساله زنان ایران از یک‌سو، و ماهیت رژیم از سوی دیگر ریشه دارد.
پس از سرنگونی دیکتاتوری شاه، زنان با یک رژیم ارتجاعی رودررو شدند که ویژگی اصلی ماهوی‌اش زن‌ستیزی بود.
سرکوب فاجعه‌بار زنان توسط این رژیم و ایستادگی درخشان زنان در شکنجه‌گاه‌ها و میدان‌های اعدام، و حضور آنان در مقاومت سازمان‌یافته، تأثیر عمده در تحولات سه دهه گذشته ایران داشته است.

مبارزات زنان ایران علیه دیکتاتوری مذهبی، در مقاومت سازمان‌یافته به بلوغ رسید. به‌طوری که سازمان مجاهدین ـ جنبش اصلی مقاومت ما ـ تماماً به وسیله زنان هدایت می‌شود و اکثریت اعضای پارلمان مقاومت از زنان‌اند. کما‌این‌که اشرف محل استقرار هزاران عضو سازمان مجاهدین خلق ایران واقع در عراق توسط زنان پیشتاز رهبری می‌شود. آن‌هم در حالیکه بر فشار حملات و توطئه‌های سنگین رژیم قرار دارد. پایداری اشرف به‌خصوص هدایت آن توسط زنان الهام بخش مبارزه زنان و جوانان ایران شده است.

با یادآوری این تجربه‌ها، می‌خواهم بر چند حقیقت مهم تأکید کنم:
اول، شرکت زنان در رهبری، به‌عنوان دینامیسم پایداری و پیشروی این مقاومت.
دوم تأثیر حضور فعال زنان به عنوان نفی‌کننده هرگونه تسلیم در برابر دیکتاتوری.
سوم تأثیر حضور زنان در ایجاد یک فرهنگ و روابط نوین انسانی و اعتلای همبستگی.
چهارم نقش تعیین‌کننده زنان در به زیر کشیدن رژیم حاکم.
و سرانجام نقش زنان به عنوان تضمین دمکراسی و توسعه پایدار در ایران فردا
اجازه بدهید آن‌چه را که سال‌ها پیش از این در اجتماع بزرگ ایرانیان در لندن خطاب به آخوندهای حاکم‌بر ایران گفتم تکرار کنم:« شما هر چه از تحقیر، ستم، سرکوب، شکنجه و کشتار در چنته داشتید علیه زن ایرانی به‌کار گرفتید اما مطمئن باشید … که به دست همین زنان آگاه، آزاد و رها، بساط ستم شما در همه جا برچیده خواهد شد».

دوستان عزیز
در حالی که قیام‌ها ادامه دارد ضروری است رویکرد مقاومت در قبال جناح مغلوب از آغاز قیام تاکنون را خاطرنشان سازم. ما پیوسته هرگونه تعرض باند ولایت‌فقیه نسبت به آنان را محکوم کرده‌ایم. فراتر از این مسعود رجوی رهبر مقاومت تأکید کرده است« از هر گونه فاصله گرفتن این جناح از ولایت‌فقیه حمایت مى‌کنیم. این نه یک امر دلبخواه، بلکه یک وظیفه ملى در اثبات صداقت و تعهد ما نسبت به امر سرنگونى رژیم است».
رهبران جناح مغلوب با بخشی از این جنبش همراهی دارند. با این حال میان ما و آن‌ها وجوه متمایز متعددی وجود دارد. در شروع قیام‌ها، آن‌ها تنها خواستار تجدید انتخابات بودند. اما حالا از آن خواست هم دست شسته‌اند آن‌ها خواهان ادامه پروژه اتمی ملایان‌اند و از قانون اساسی ولایت‌فقیه دفاع می‌کنند. قانون اساسی زن‌ستیزی و نقض حاکمیت مردم.

و تا آن‌جا که به مسأله زنان بر می‌گردد، آن‌ها از خواست‌های زنان ایران به شدت فاصله می‌گیرند.
خواست زنان ایران، البته سرنگونی رژیم ولایت‌فقیه است. اما من حتی ملاک ساده‌یی را پیش می‌کشم و آن لغو حجاب اجباری است که مصوبه شورای ملی مقاومت ایران در سال ۱۳۶۶ است. تا آن‌جا که به رژیم برمی‌گردد به دلیل اصلاح‌ناپذیری هرگز نمی‌تواند به آن تن بدهد. اما اگر کسی حقیقتاً خواهان آزادی جامعه ایران است ، باید از حداقل آزادی‌ها از جمله از آزادی پوشش زنان دفاع کند.
۳۱ سال پیش ملاها، دیکتاتوری خود را با تحمیل حجاب اجباری به بهانه اسلام آغاز کردند.
ما با الهام از اسلام حقیقی، بر آزادی و از جمله آزادی زنان در انتخاب پوشش و نفی هرگونه اجبار و تحمیل در این زمینه تأکید می‌کنیم.
این است معنای پیام قرآني لا اکراه فی‌الدین.

بگذارید هر زنی آزادانه خودش انتخاب کند که چه بپوشد، چه نپوشد.این حداقل آزادی‌ انسانی زن ایرانی است.
تا کی زنان به خاطر نوع یا رنگ پوشش خود باید آزار و شکنجه ببینند، یا مورد تعرض جنسی قرار بگیرند؟
بازجویی از زنان به‌خاطر رنگ و نوع لباس و آرایش یا حتی نحوه راه رفتن و سخن گفتن و آن‌چه مقررات بدحجابی است، نقض فاحش حق آزادی و حق امنیت زن ایرانی است.محکوم کردن زنان به حبس یا ۷۴ ضربه شلاق به‌خاطر نوع پوشش آن‌ها، قانون بربریت است. این قانون خشونت و اهانت علیه زن ایرانی باید برای همیشه خاتمه ‌یابد.
بنابراین به جناح مغلوب رژیم می‌گوییم اگر در خواست خود برای آزادی مردم صادق‌اید، اولین قدم، موافقت با لغو حجاب اجباری است.
هر حکومتی هم که پس از آخوندها سر کار بیاید، باید این اصل را محترم بشمارد که انتخاب پوشش با خود زنان است نه با حکومت.
ما در پی برپایی یک جمهوری مبتنی بر جدایی دین و دولت و کثرت‌گرایی و احترام به حقوق‌بشر هستیم. ما به لغو حکم اعدام در ایران پس از سرنگونی رژیم ولایت‌فقیه متعهدیم و خواهان یک ایران غیراتمی.

برابری زن و مرد در دیدگاه‌ها و برنامه ما برای ایران فردا جای مهمی دارد. مشروح این نقطه‌نظرها در اختیار شماست. در ایران فردا جمیع آزادی‌های فردی در مورد زنان باید به ‌رسمیت شناخته ‌شود. از جمله آزادی در انتخاب پوشش، آزادی در اعتقاد و مذهب، ازدواج و طلاق، اشتغال و رفت‌ و‌‌آمد. ما به برابری کامل حقوق اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی زن و مرد معتقدیم. و به‌خصوص تأکید داریم که زنان باید در رهبری سیاسی جامعه مشارکت برابر داشته باشند.

دوستان گرامی
رژیم ولایت‌فقیه امروز برای به تأخیر انداختن سرنگونی خود سیاست سرکوب و تروریسم را در همه پهنه‌ها شدت داده است.
در داخل ایران به دستگیری‌ها گسترده و افزایش فشار و شکنجه به زندانیان سیاسی روی آورده است. هم‌زمان اکیپ‌هایی از مأموران وزارت اطلاعات و سپاه قدس را پشت در ورودی اشرف جمع کرده و با جنگ روانی نفرت‌انگیزی در حال زمینه چینی برای کشتار مجدد ساکنان اشرف است.

در عراق به تلاش برای مصادره انتخابات پارلمانی ماه مارس دست زده و در عین حال برنامه تولید بمب اتمی را شتاب بخشیده و برد موشک‌های خود را به اروپا رسانده است.
حقیقت این است که امروز کنار زدن مانع اصلی دمکراسی و آزادی در ایران و برطرف کردن خطر بزرگ صلح و امنیت جهان تبدیل به موضوع واحدی شده است.
در مقابل این خطر می‌دانیم که نه مذاکرات تروئیکای اروپا در سال‌های گذشته، نه سیاست بسته‌های تشویقی گروه ۵+۱ و نه تعامل یک سال اخیر آمریکا، هیچ‌کدام جز جری‌تر کردن رژیم اثری نداشت و از نزدیک شدن ملایان به بمب اتمی جلوگیری نکرد.
ما از سال‌ها پیش اعلام کرده بودیم که مهار این خطر یک راه و فقط یک راه دارد و آن تغییر رژیم است. تغییر دمکراتیک به‌وسیله مردم و مقاومت ایران.

ما از سال‌ها پیش بر ضرورت اعمال تحریم‌های نفتی، تجاری، تسلیحاتی و تکنولوژیك این رژیم تأکید کرده‌ایم.
متأسفانه دولت‌های غرب به‌خاطر منافع گذرای خود این خطر شوم را نادیده گرفتند. از آن بدتر با هیولای ولایت‌فقیه مماشات کردند. حتی به‌خاطر جلب رضایت آن در سرکوب مقاومت شریک شدند.
حالا خوشبختانه صداهای فزاینده‌یی برای تحریم ملاها و بلوکه کردن سپاه پاسداران شنیده می‌شود. اما این فراخوان‌ها به شرطی جدیت می‌یابد که اتحادیه اروپا و آمریکا آن را به اقدام‌های مشخص و جدی ارتقا دهند. این اقدام‌ها حتی نیازی به تصویب شورای امنیت ندارد. و از همین اروپا می‌توان شروع کرد.

بنابراین از سوی عموم مردم به‌پاخاسته ایران به‌ویژه زنان قیام کننده از پارلمان اروپا و شورای اتحادیه اروپا می‌خواهم:
۱ـ برای مقابله با موج سرکوب و دستگیری، محاکمات نمایشی از جمله به اتهام محارب و اعدام زندانیان سیاسی اقدامات مؤثر به‌عمل بیاورید.
به‌همین منظور از پارلمان اروپا می‌خواهم یک کمیته ویژه برای رسیدگی به نقض وحشیانه و سیستماتیک حقوق‌بشر در ایران، از جمله وضعیت زندان‌ها و زندانیان سیاسی و خانواده‌های زندانیان و فعالان سیاسی و خانواده‌های ساکنان اشرف تشکیل دهد.
۲ـ درباره شرایط زندانیان سیاسی زن در ایران و به‌طور خاص جنایت سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده تجاوز به زندانیان تحقیق جامعی به عمل آورید.
۳ـ برای مقابله با سرکوب مردم ایران توسط سپاه پاسداران پشت جبهه وسیع و فعال آن در همین اروپا را تعطیل کنید. سپاه پاسداران تعداد زیادی شرکت‌های پوششی در اروپا دارد. شرکت‌های فعال در فرانسه، آلمان، در همین بلژیک، هلند، اتریش، انگلستان و ایتالیا که برای سرکوب مردم ایران و تدارکات تولید بمب اتمی و موشک‌های بالستیک تلاش می‌کنند. از شورای وزیران انتظار داریم که تمام این شرکت‌ها را تعطیل کنند.
۴ ـ شبکه سرویس اطلاعاتی ملایان در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا را برچینید. آن‌ها فعالانه به جاسوسی علیه اپوزیسیون و بستن راه تنفس جامعه ایران مشغول‌اند. سرویس‌های غربی عمیقاً از چند و چون کار آن‌ها مطلعند. جاسوسان دیکتاتوری مذهبی، سلول‌های خفته تروریستی علیه مردم اروپا هستند. حالا زمان برچیدن آن‌هاست.
۵ ـ جلوگیری از گسترش نفوذ سپاه پاسداران در عراق از هر جهت ضروری است. همه می‌دانند که ایالات متحده پس از اشغال عراق مرتکب اشتباه بزرگ‌تری شد. زیرا دست‌نشاندگان ملاها و بخشی از سپاه قدس را در حاکمیت عراق شریک کرد.
امروز بالاترین فرمانده نظامی آمریکا در منطقه اذعان می‌کند که کمیته‌یی که رهبران احزاب ملی عراق را از لیست کاندیداهای انتخابات حذف کرد، وابسته به سپاه قدس است. با این همه آمریکا هم‌چنان در حال مماشات با عوامل همین سپاه قدس در عراق است.
۶ـ از شورای اتحادیه اروپا می‌خواهم در مقابل تلاش‌های فشرده رژیم ایران و ایادی عراقیش برای انهدام اشرف و در جهت اجرای قطعنامه ۲۴ آوریل ۲۰۰۹پارلمان اروپا از سازمان ملل بخواهد حفاظت ساکنان اشرف را برعهده گرفته و ضمن تضمین آن، کمک‌های لازم را در این زمینه به ملل متحد تقدیم کند.
از همه شما متشکرم

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]