مرداد-۱۲ ۱۴۰۱

بیلان وحشتناک نقض حقوق‌بشر در سال اول ریاست جمهوری رئیسی

Catégories // آخرین خبرها // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

بیلان وحشتناک نقض حقوق‌بشر در سال اول ریاست جمهوری رئیسی

اعدام ۵۲۱ زندانی، احکام وحشتناک کور کردن چشم، قطع دست، اعدام در ملأعام و تشدید سرکوب زنان

رئیسی جلاد ۶۷ اولین سال ریاست جمهوری خود را با کارنامه‌یی سیاه در نقض وحشیانه و سیستماتیک حقوق‌بشر پشت سر گذاشت. او برای نجات رژیم منحوس ولایت‌فقیه از انفجار خشم مردم و به تأخیر انداختن سرنگونی محتوم، به اعدام و سرکوب و خفقان شتاب کم‌سابقه‌یی بخشیده است.

از ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ تا ۱۱ مرداد ۱۴۰۱، اعدام دست‌کم ۵۲۱ زندانی ثبت ‌شده که ۲۱ تن از آن‌ها زن بودند. ۶ تن از اعدام‌شدگان هنگام ارتکاب جرم کودک بودند. تنها در ۱۰ روز اول مرداد ۳۳ زندانی حلق‌آویز شدند، اعدام در ملأعام از سر گرفته شد. در این سال دست‌کم ۷ زندانی زیر شکنجه به قتل رسیدند. اتهام بخش زیادی از قربانیان قاچاق مواد مخدر بوده است، در حالیکه سرنخ تجارت کلان مواد مخدر و ترانزیت آن به خارج از ایران در دست سپاه پاسداران و حزب الله است.

در همین مدت یک زندانی در اثر اعتصاب غذا و تعدادی از زندانیان به‌دلیل تأخیر در معالجه جان باختند و چندین زندانی از جمله یک روحانی اهل سنت به‌صورت مشکوکی جان خود را از دست دادند. برخی از زندانیان پس از تحمل سال‌ها و بعضاً تا ۲۰ سال زندان اعدام شده‌اند.
روز گذشته ۱۱ مرداد، خبرگزاری‌های حکومتی اعلام کردند حکم وحشیانه کور کردن چشم یک زن و دو مرد در دیوان عالی رژیم آخوندها به تأیید رسیده و هر سه پرونده برای نحوه اجرا به تهران ارسال شد. در خرداد و مرداد دژخیمان رژیم انگشتان دست دو زندانی را به اتهام دزدی قطع کردند.

روند اعدام‌های جنایت‌کارانه بی‌وقفه ادامه دارد. کمیسیون امنیت و ضد تروریسم شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ بر اساس اسناد سری به‌دست‌آمده از قضائیه رژیم، اعلام کرد که ۵۳۷۰ زندانی زیر حکم اعدام بسر می‌برند.

خامنه‌ای در تنفیذ رئیسی در ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ انتصاب او را «حرکت کاملاً پرمعنا» نامید و گفت «کسان جدیدی وارد میدان می‌شوند که ابتکارهای جدیدی دارند». در نوروز ۱۴۰۱ هم این انتصاب را از «شیرینی‌های» سال ۱۴۰۰ برشمرد که «امیدهایی را زنده» کرد. کارنامه یک‌ساله رئیسی بار دیگر ثابت می‌کند جلاد ۶۷ آخرین تیر ترکش خامنه‌ای و مقصود او از حرکت پرمعنا و ابتکارهای جدید و شیرینی‌های ۱۴۰۰ اعدام و سرکوب و خفقان هر چه بیشتر برای حفظ نظام رو به سقوط ولایت‌فقیه بوده است.

خانم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران درباره کارنامه سیاه یک‌ساله رژیم آخوندی گفت استمرار و تشدید خونریزی و جنایت علیه بشریت نه‌تنها رژیم آخوندها را از سرنگونی نجات نمی‌دهد، بلکه عزم مردم و مقاومت ایران را در مبارزه برای آزادی جزم‌تر می‌کند. وی با تأکید بر اینکه معامله و مماشات و مذاکره با رژیمی که همه اصول و استانداردهای شناخته ‌شده بین‌المللی حقوق‌بشر را به شدیدترین وجه نقض می‌کند، هیچ مشروعیت و توجیه‌ی ندارد، ملل متحد و عموم مراجع مدافع حقوق‌بشر و هم‌چنین اتحادیه اروپا و کشورهای عضو را به محکوم کردن جنایات این رژیم قرون‌وسطایی و اقدام فوری برای نجات جان هزاران زندانی زیر اعدام فراخواند. پرونده نقض حقوق‌بشر در ایران باید به شورای امنیت ملل متحد ارجاع شود و خامنه‌ای، رئیسی و سایر سردمداران رژیم آخوندها به‌خاطر چهار دهه جنایت علیه بشریت در برابر عدالت، قرار گیرند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۲ مرداد ۱۴۰۱ (۳ اوت ۲۰۲۲)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]