• صفحه اول / اطلاعیه‌ها / پاريس:كنفرانس در حمايت از قيام ايران با حضور قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی از ۱۱كشور اروپایی
بهمن-۲۰ ۱۳۹۶

پاريس:كنفرانس در حمايت از قيام ايران با حضور قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی از ۱۱كشور اروپایی

Catégories // اطلاعیه‌ها

پاريس:كنفرانس در حمايت از قيام ايران با حضور قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی از ۱۱كشور اروپایی

روز جمعه ۲۰بهمن (۹فوریه) مریم رجوی در اجلاسی با شرکت قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی از ۱۱كشور اروپایی تحت عنوان «قیام ایران- فراخوان بین المللی برای آزادی دستگیر شدگان»، اتحادیه اروپا و كشورهای عضو را به اتخاذ تدابیر مؤثر و تصمیمات لازم‌الاجرا به منظور وادار كردن فاشیسم دینی حاكم به آزادی زندانیان قیام، آزادی بیان و اجتماعات و پایان دادن به سركوب زنان و لغو حجاب اجباری فراخواند.
در این جلسه دهها قانونگذار و شخصیت‌های برجسته سیاسی از ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، لهستان، ایرلند، رومانی، سوییس، مالت و لیتوانی، پرتغال و هم‌چنین خانم اینگرید بتانكور كاندیدای پیشین ریاست جمهوری كلمبیا شركت و سخنرانی كردند.
شرکت کنندگان در بیانیه مشتركی ضمن حمایت از فراخوان مریم رجوی تاكید كردند «اتحادیه اروپا از معامله با شركت‌ها و كسانی كه وابسته به سپاه پاسداران و ارگان‌های سركوب هستند باید خودداری كند و استمرار و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی را به آزادی زندانیان و توقف اعدام و … مشروط كند. ما هم‌چنین خواهان تشكیل یك كمیته بین المللی ملل متحد برای تحقیق در مورد بازداشت شدگان و مفقودان قیام هستیم.
خانم رجوی گفت: هسته مرکزی این قیام كه با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» ‌و «مرگ بر روحانی»‌ و «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» طی چند روز به ۱۴۲شهر گسترش یافت، زنان و طبقات محروم بودند‌. این قیام با هر افت و خیزی، ادامه خواهد یافت. رژیم قدرت توقف آن را ندارد و حتی در درون پاسداران و بسیج نشانه‌های نگرانی و وحشت مشاهده می‌شود. دیوار ترس ترک برداشته و دستگیری و کشتار و شکنجه نمی‌تواند مانع پیشروی قیام و سرنگونی رژیم شود.
اینگرید بتانکورد، كاندیدای پیشین ریاست جمهوری كلمبیا، از جمله سخنرانان این اجلاس در سخنرانی خود گفت:‌ «قیام در ایران فوق العاده و امیدبخش است. آنچه به نظر می رسید یک اعتراض بر سر مسائل اقتصادی است در یک قیام سراسری برای سرنگونی رژیم در ایران تکثیر شد. این یک حادثه منزوی و غیرسازمانیافته نیست. این یک جنبش ریشه‌دار است. بعد از قیام دیگر اوضاع ایران مثل قبل نخواهد بود و عواقب زیادی خواهد داشت. و این باید ما را در غرب وادار کند که دیدمان را نسبت به ایران عوض کنیم. آن‌ها خواستار یک تغییر رادیکال رژیم هستند. مردم ایران که در این اعتراضات شرکت کردند همان شعارهایی را می‌دهند که خانم رجوی سال‌ها است می‌گوید. یک رابطه مستقیم بین این اعتراضات و مقاومت ایران وجود دارد نه فقط در شعارهای یک سان بلکه آن‌ها همان اهداف را هم دارند. مقاومت ایران سال‌هاست که برای تغییر رژیم مبارزه می‌کند و این چیزی است که مردم ایران می‌خواهند. دیگر ما در غرب نمی‌توانیم سیاست استمالت از رژیم ایران را داشته باشیم وقتی مردم در خیابان‌های ایران می‌گویند که استمالت از این رژیم را نمی‌خواهند. زمان آن فرا رسیده است که دولت‌های سراسر جهان مشروعیت شورای ملی مقاومت ایران را به‌رسمیت بشناسند».
لرد کلارک عضو مجلس اعیان و رئیس پیشین حزب کارگر طی سخنانی گفت: «مقاومت ایران به‌طور خاص شبکه سازمان مجاهدین خلق ایران نقش محوری در سازماندهی اعتراضات در ایران باز کرده است همانور که در شکستن سانسور آیت الله ها و اطلاع رسانی به جهان در رابطه با ابعاد اعتراضات کار چشمگیری انجام داد. روز ۹ ژانویه ولی فقیه علی خامنه‌ای در اظهارات علنی خود اذعان کرد که مجاهدین در طراحی و اجرای اعتراضات نقش رهبری کننده داشتند. این که جوانان بیشتری به مقاومت ایران و فراخوان‌های خانم رجوی جذب می‌شوند یک واقعیت است.زمان آن رسیده است که اروپا به این واقعیت توجه کند و سیاست خود را به تناسب آن اتخاذ کند.»
مارتین پاتسلت نماینده مجلس فدرال آلمان و عضو كمیسیون حقوق بشر که در میان دهها سخنران این جلسه بود نیز گفت: «ما اروپایی‌ها به لحاظ اخلاقی موظف هستیم در کنار جوانان معترض ایران بایستیم که با شعارهای «نه به خامنه ای» «نه به روحانی» خود به روشنی و وضوح نشان دادند خواستار تغییر رژیم و دستیابی به آزادی و دموکراسی هستند. این ایده که افق سیاسی ایران با رقابت بین «مدره‌ها» و «سخت سران» تعریف می‌شود اثبات شد که یک افسانه است. اروپا باید با صدای بلند در دفاع از معترضین بازداشتی سخن بگوید و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آن‌ها بشود. سکوت در مقابل ترور افسارگسیخته تهران در برخورد با تظاهرکنندگان کاملاً غیرقابل قبول است. ما باید از رژیم ایران در این زمینه حسابرسی کنیم.ما باید خطارکاری‌ها و برخوردهای غیرانسانی رژیم ایران را افشا کنیم».
در حاشیه این اجلاس، نمایشگاهی از تصاویر قیام برگزار شد که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۰بهمن ۱۳۹۶ (۹فوریه ۲۰۱۸)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]