آبان-۰۵ ۱۳۹۲

اعدام دو زندانی سیاسی كرد در ارومیه و سلماس

Catégories // اطلاعیه‌ها

اعدام دو زندانی سیاسی كرد در ارومیه و سلماس

روز شنبه ۴ آبان، دژخیمان رژیم آخوندی حبیب الله گلپری پور و رضا اسماعیلی (مامدی) دو زندانی سیاسی كرد، را به اتهام همكاری با حزب حیات آزاد كردستان، به ترتیب در زندان مركزی ارومیه و زندان سلماس به دار آویختند.


حبیب الله اهل سنندج و دانشجو بود و به هنگام اعدام ۲۹ سال داشت. او در مهر۸۸ بازداشت شد و در زندانهای مهاباد، سنندج، سمنان و ارومیه زیر شدیدترین شكنجه ها قرار گرفت. دژخیمان رژیم آخوندی از تحویل پیكر وی به خانواده اش خودداری می‌كنند. یك بیدادگاه آخوندها در مهر ۸۹ او را به اتهام آخوند ساخته «محاربه از طریق فعالیت تبلیغی و عضویت در یک حزب مخالف» نظام در یك محاكمه مسخره كه دو دقیقه بیشتر طول نكشید به اعدام محكوم كرد. دژخیمی كه جایگاه قاضی داشت در همان محاكمه به حبیب الله گفته بود «حتما طناب دار را به گردنت می‌اندازم».

رضا اسماعیلی، ۳۴ساله، اهل سلماس نیز که در تیرماه ۸۸ بازداشت شده بود، به همان اتهام «محاربه» از طریق فعالیت تبلیغی و همکاری با احزاب مخالف نظام اعدام شد.

همزمان ۱۶ زندانی سیاسی به دستور خامنه ای، به طور جمعی در زندان زاهدان حلق آویز شدند. مقامهای رژیم اعتراف كردند این افراد كه از مدتها پیش زندانی بودند، در انتقام به كشته شدن شماری از پاسداران كه جمعه شب در سراوان، كشته شده بودند، صورت گرفته است. ۹ تن از اعدام شدگان پس از قتل عام ۱۰ شهریور در اشرف طی اطلاعیه یی كه در سایت‌های اینترنتی منتشر شد، اعلام كردند: «مجاهدین به‌خاطر دفاع از حقوق ملت ایران كشته شدند… خانه و وطن خویش را ترك كردند تا از حق و حقوق ملت ایران دفاع كنند. ما زندانیان سیاسی این جنایت تروریستی سپاه قدس كه توسط ارتش تحت‌امر مالكی به اجرا درآمده است را محكوم كرده و از حامیان حقوق‌بشر و كشورهای عضو سازمان ملل تقاضا داریم تا جلوی این عملیات‌های تروریستی سپاه قدس رژیم ایران را گرفته و با عاملان و حامیان آنها برخورد كنند».
در همین حال، زانیار و لقمان مرادی، ۲۵ و ۲۷ ساله دو زندانی سیاسی كرد دیگر در زندان گوهردشت، در آستانه اعدام قرار دارند.
مریم رجوی، جامعه جهانی را به محكومیت قاطع این اعدام‌ها فراخواند و گفت سكوت و بی عملی در مقابل شمار فزاینده اعدامها كه از زمان انتخاب رئیس جمهور جدید ملایان از ۲۷۰ مورد گذشته است، كمك به این رژیم قرون وسطایی در استمرار و تشدید جنایاتاتش می باشد. وی خواستار ارجاع پرونده نقض وحشیانه حقوق بشر در ایران به شورای امنیت ملل متحد و قرار گرفتن سردمداران رژیم در مقابل عدالت به خاطر جنایت علیه بشریت شد.
مریم رجوی عموم مردم ایران به ویژه مردم و جوانان سیستان و بلوچستان و كردستان را به همبستگی و همدردی با خانواده اعدام شدگان فراخواند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]