• صفحه اول / اطلاعیه‌ها / پارلمانترها نقض حقوق بشر در ایران را افشا می كنند و به قاطعیت بیشتر در برابر ایران فرا می خوانند
آبان-۰۶ ۱۳۹۳

پارلمانترها نقض حقوق بشر در ایران را افشا می كنند و به قاطعیت بیشتر در برابر ایران فرا می خوانند

Catégories // اطلاعیه‌ها

پارلمانترها نقض حقوق بشر در ایران را افشا می كنند و به قاطعیت بیشتر در برابر ایران فرا می خوانند

كمیته پارلمانی برای ایران دموكراتیك كه در برگیرنده ده‌ها نماینده از گروه‌های سیاسی مختلف مجلس ملی است، سه شنبه ۲۸ اكتبر ۲۰۱۴ سمیناری پیرامون موضوع بحران در خاورمیانه ونقش رژیم ایران در سالن ویكتور هوگو در مجلس برگزار كرد.

به این مناسب، كمیته پارلمانی از مریم رجوی، استقبال به عمل آورد. كمیته، به خاطر پیروزی به دست آمده توسط شورای ملی مقاومت ایران، به دنبال حكم منع تعقیبی كه اخیراً توسط قاضی ضد تروریسم مارك ترویدیك در مورد پرونده مجاهدین در فرانسه صادر شد، به ایشان تبریك گفت. دادگستری تمامی اتهاماتی را كه بر علیه مقاومت ایران زده شده بود كنار زد و مشروعیت آن را به رسمیت شناخت.

پارلمانترها به یك رویكرد جدید و مثبت نسبت به شورای ملی مقاومت ایران فراخواندند. از دیدگاه آنها این شورا، دارای نقشی غیر قابل دورزدن برای ایران فردا و نیرویی در برابر افراط گرایی در منطقه خاورمیانه است.
مریم رجوی از سوی دیگر طی سخنرانی خود خاطرنشان كرد: « به لحاظ فرهنگی، در برابر افراط‌گرایی كه به نام اسلام عمل می‌كند، یك آلترناتیو فرهنگی ضروری است. آلترناتیوی مبتنی بر یك اسلام بردبار و دموكراتیك و برابری زنان و مردان».
ضمن اظهار نظر در مورد برنامه هسته‌یی ایران، رجوی تأكید كرد: «رژیم ایران می‌خواهد مذاكرات را طولانیتر كند تا بتواند برنامه هسته‌یی خود را تكمیل نماید». وی اظهار امیدواری كرد كه فرانسه «كه همیشه با قاطعیت و تكیه بر اصول عمل كرده است، به رژیم ایران اجازه ندهد كه در این مذاكرات به خواسته‌های خود برسد».

سخنرانان هم‌چنین موضعگیری اخیر گزارشگر ویژه ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، احمد شهید را مطرح كردند كه روز دوشنبه نگرانی خود را از تعداد فزاینده اعدام‌ها در این كشور اعلام كرده بود. در واقع، سازمان ملل در ۱۵ ماه گذشته در ایران، بیش از ۸۵۲ اعدام را شمارش كرده است. این نسبت به شمار جمعیت بالاترین بالاترین میزان اعدام در جهان است. این وضعیت از نظر او علامتی از وخیم‌تر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران از زمان به‌قدرت رسیدن حسن روحانی است.

جلسه امروز، همزمان با دیدار یك هیأت از پارلمان ایران در پاریس است كه ریاست آن را علاء الدین بروجردی، رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این مجلس كه یكی از نزدیكان ولی فقیه رژیم ایران است، بر عهده دارد.
از نظر كمیته پارلمانی برای ایران دموكراتیك، دیدار پارلمانترهای ایرانی از فرانسه بایستی در كارد رهنمودهایی باشد كه پارلمان اروپا در قطعنامه ۳ آوریل ۲۰۱۴ خود، از جمله در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، تصویب كرده بود و مطابق آن هر گونه از سرگیری رابطه با این كشور به بهبود در وضعیت حقوق بشر مربوط شده بود.
از نظر ما غیر ممكن است كه بپذیریم به ویژه در شرایط كنونی، یك هیأت از پارلمانترهای فرانسوی، از جمله همكاران‌مان در كمیسیون خارجی مجلس، با همتایان خودشان ملاقات كنند، بدون آن كه سؤالی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران بكنند و باید با قاطعیت آن را محكوم كرده باشند.
هر گونه رفتار دیگری، در عمل به اعتبار بخشیدن به اعمال رژیم حاكم بر ایران در زمینه حقوق بشر منتهی خواهد شد و این بازدید از فرانسه به عنوان ابزاری علیه مردمی كه قویاً خواهان دموكراسی هستند مورد سوء استفاده حاكمان قرار خواهد گرفت و به‌نفع حكومتی تمام خواهد شد كه نه ماهیتش عوض شده و نه رفتارش و هم اكنون به هیچ‌یك از تعهداتی كه بتواند احترام به او را در سطح بین‌المللی برانگیزد، پایبند نیست.
سخنرانان، درگیری شدن دیپلوماسی فرانسه در سوریه و در عراق را مورد حمایت قرار دادند و خاطر نشان كردند كه در این دو كشور، رژیم تهران، از طریق مداخلاتش كاملاً بر عكس سیاستی كه فرانسه در منطقه دارد، حركت می‌كند. از نظر ما این انتخاب درستی بود كه این كشور به كنفرانس بین‌المللی پاریس كه برای بسیج دولت‌ها علیه داعش تشكیل شده بود، دعوت نشد. تجربه و نتیجه گیری از وقایع ده سال گذشته، به‌خصوص با توجه به رفتار ایران در این منطقه، نشان می دهد كه این رژیم همواره بخشی از مسإله بوده است و هیچ‌گاه قسمتی از راه حل نبوده است.

راه حل برای ریشه كنی افراط گرایی سنی، نمی تواند از فراخوان كمك به رژیمی بگذرد كه خود افراط گرایی شیعه را در این منطقه آلت دست قرار داده است. چنین راه حلی اجباراً بایستی از بسیج نیروهای مدره و مسلمانان دموكرات عبور كند، شورای ملی مقاومت ایران از این بابت سرمشق قابل توجهی در ایران است.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]