اسفند-۱۷ ۱۳۹۸

صدها هزار زندانی به‌ویژه زندانیان سیاسی در معرض خطر شیوع ویروس کرونا

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

صدها هزار زندانی به‌ویژه زندانیان سیاسی در معرض خطر شیوع ویروس کرونا

خانم مریم رجوی رییس جمهور برگزیده مقاومت با هشدار نسبت به آسیب پذیری مضاعف زندانیان در مقابل ویروس کرونا و شیوع این بیماری در بسیاری از زندان‌ها، از شورای امنیت، دبیرکل، شورای حقوق بشر و کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد و دیگر ارگان‌های ذیربط بین‌المللی خواست برای نجات جان و سلامت زندانیان، به‌ویژه زندانیان سیاسی که تحت شکنجه و محرومیت و فشار مضاعف به سرمی‌برند، بلادرنگ دست به‌کار شوند و از یک فاجعه بزرگ انسانی جلوگیری کنند.

درپی شیوع کرونا در سراسر ایران، زندانیان و به‌ویژه زندانیان سیاسی در وضعیت بسیار وخیمی بسر می‌برند. در اکثر زندان‌ها از جمله زندان‌های اوین، قزلحصار، گوهر دشت، اردبیل، ارومیه، قوچان، زاهدان، کرمانشاه و سنندج موارد مبتلا به ویروس کرونا وجود دارد، اما از جداسازی و قرنطینه و اقدام‌های جدی پیشگیرانه و یا درمانی خبری نیست. زندانیان سیاسی که از محدودیتهای بیشتری رنج می برند در شرایط شیوع ویروس با خطرات مضاعفی مواجه هستند. ادعای سردژخیم رئیسی مبنی بر به مرخصی فرستادن زندانیان نیز یک شوی تبلیغاتی و عوام فریبانه بود که تنها درصد بسیار کمی از زندانیان را در برگرفته و شامل زندانیان سیاسی نمی‌شود.

شماری از زندانیان سیاسی اهل سنت از زندان گوهردشت خطاب به مجامع بین‌المللی نسبت به شرایط غیربهداشتی زندان و احتمال ابتلاء زندانیان به کرونا اعتراض نموده و خواهان تامین امکانات بهداشتی و ممانعت از انتقال بیماری به درون زندان شدند.

بعد از ابتلای یکی از زندانیان ارومیه به ویروس کرونا، زندانبانان دستگاه تب سنج بدرون بند بردند اما بعد از چک چند نفر به بهانه اینکه باطری دستگاه تمام شده از بند رفتند و دیگر برنگشتند. در یکی از بندهای دیگر این زندان که صدها زندانی دارد، وقتی یکی از زندانیان به ویروس کرونا مبتلا شد، زندانبانان از بلندگوی بند خبر آنرا اعلام کردند و از زندانیان خواستند که مواظب خود باشید! وقتی هم که زندانیان دست به اعتصاب و اعتراض زدند تا وسایل ضد عفونی کردن در اختیار آن‌ها قرار دهند، زندانبانان با آب و وایتکس به ضدعفونی بند پرداختند!

طی روزهای اخیر خانواده‌های زندانیان در مقابل زندان مرکزی ارومیه تجمع می‌کنند و با آوردن سند در پی گرفتن مرخصی برای فرزندانشان هستند، اما به بهانه‌های مختلف از دادن مرخصی خوداری می‌کنند. در زاهدان نیز چند زندانی به کرونا مبتلا شده‌اند و زندانیان سیاسی نیز در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند. از ۱۰روز پیش ملاقات زندانی‌ها را در این زندان قطع کرده‌اند. در قوچان یک زندانی براثر ابتلا به کرونا جان باخته ‌است و دیگر زندانیان در معرض خطر جدی هستند. زندانیان چندین بار به‌خاطر عدم اقدامات اولیه برای پیشگیری و درمان دست به اعتراض زده اند اما ترتیب اثری داده نشده است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۶ اسفند ۱۳۹۸ (۶ مارس۲۰۲۰)

مقالات مرتبط

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]