تیر-۱۷ ۱۳۹۹

آمار قربانیان کرونا بیش از ۶۶هزار و ۹۰۰نفر در ۳۴۲شهر کشور

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

آمار قربانیان کرونا بیش از ۶۶هزار و  ۹۰۰نفر در ۳۴۲شهر کشور

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ اعلام کرد، آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۳۴۲ شهر ایران بیش از ۶۶ هزار و ۹۰۰ نفر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۱۹۰۵ نفر، در تهران به ۱۶۹۰۰ نفر، در خراسان رضوی به ۴۷۸۰ نفر، در خوزستان به ۵۱۱۰ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۲۱۳۰ نفر، در فارس به ۱۴۰۵ نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۴۵ نفر، درگلستان به ۱۶۸۰ نفر، در مازنداران به ۲۹۹۵ نفر و در هرمزگان به ۷۱۰ نفر رسیده است.

ابعاد جانباختگان به حدی است که سخنگوی وزارت بهداشت رژیم در آمار مهندسی شده خود ناگزیر شمار قربانیان در ۲۴ ساعت گذشته را ۲۰۰ نفر اعلام کرد که ۲۶ درصد از بالاترین رقم اعلام شده رژیم در اسفند و فروردین بیشتر است. وی شمار بیماران تحت مراقبت ویژه را ۳۲۷۰ نفر اعلام کرد و گفت: «استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز هستند و استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان، زنجان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند» (ایرنا ۱۶ تیر).

در تهران، ر‌ئیس شورای شهر «نسبت به افزایش آمار فوت‌شدگان کرونا هشدار داد و گفت: روز گذشته ۷۰ فوتی ناشی از ویروس کرونا در بهشت زهرا دفن شدند» (ایسنا ۱۷ تیر). زالی، رئیس ستاد کرونا گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته تعداد مبتلایان جدید بستری شده به ۵۳۴ بیمار می‌رسد که نسبت به روزهای گذشته یکی از بالاترین آمارها است…در این مدت ۸۴ بیمار نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی بستری شده‌اند… شرایط در استان تهران کماکان نگران‌کننده، بی‌ثبات و ناپایدار است… تا کنون تلاش شده است تا یک توازن بین میزان ابتلا و ظرفیت بیمارستان‌ها برقرار شود اما با افزایش آمار ممکن است شرایط متفاوت شود» (ایسنا ۱۶ تیر).

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا گفت: «در هفته اول فروردین، اوج بیماری و مرگ را در ارتباط با ویروس کرونا در تهران داشتیم؛ در روز هشتم فروردین ۱۱۹ مرگ در تهران به‌دلیل ویروس کرونا ثبت شده است….هم‌اکنون اوضاع نامناسبی داریم…..وضع بدتر خواهد شد و تهران به شرایط سخت و غیرقابل باوری خواهد رسید» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۶ تیر).

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در حال حاضر در این بیمارستان تخت خالی موجود نیست… برای همین در فضای آزاد این سایه بان‌ها زده شده است تا پس از خالی شدن تخت‌ها، بیماران به بخش‌ها منتقل شوند. وقتی تعداد بیماران از یک سطحی فراتر می‌رود طبیعتاً نمی‌توان آن را کنترل کرد» (خبرفوری۱۶ تیر).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی «از فوت ۱۵ بیمار کرونایی و مرگ ۶ بیمار مشکوک به کرونا در استان خبر داد و گفت: هم اکنون ظرفیت بیمارستان‌های طالقانی و خمینی در ارومیه پر شده و سومین بیمارستان نیز وارد مدار درمان بیماران کرونا شده است. وی از بستری بودن ۱۶۳ بیمار بدحال در بخش آی سی یو خبر داد که ۵۲ نفر آن‌ها به دستگاه ونتیلاتور متصل‌اند. این آمار نسبت به روزهای گذشته رکورد زده و نشان دهنده افزایش نگران کننده آمار بیماران است» (مهر۱۶ تیر).

در خراسان رضوی، رئیس بیمارستان شریعتی مشهد گفت:« تمام بخش‌های این مرکز به کرونا اختصاص یافته، بیشترین آمار مبتلایان و فوتی‌ها جوانان هستند» (ایسنا۱۶تیر). فرماندار تربت‌جام گفت: «شرایط از قرمز عبور کرده و بسیار نگران‌کننده است. بیمارستان هم ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی را ندارد…..بیمارستان تربت جام ظرفیت پذیرش بیش از این ندارد» (ایسنا ۱۷ تیر).

در گلستان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روزانه بیش از یکصد بیمار در استان بستری می‌شوند، در شرایط کنونی تنها شانس ما این است که تعداد بستری‌ها و ترخیص شدگان برابر شود. ۴۰ درصد بیماران بستری بدحال و ۲۰ درصد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده اند» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۶ تیر). وی هم‌چنین گفت: «از زمان شیوع کرونا ۱۱ کودک گلستانی… جان خود را از دست دادند. در پیک اول ۳۰۰ نفر از کادر درمانی به این بیماری مبتلا شدند و اکنون در پیک دوم روزانه ۲۰۰ پزشک و پرستار با داشتن علایم مشکوک درخواست مرخصی می کنند» (ایرنا۱۷ تیر).
در کرمانشاه، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «حدود ۳۰ درصد مردم کرمانشاه تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند…..این درصد نشان می‌دهد فاصله زیادی با یک جامعه ایمن داریم» (ایسنا ۱۷ تیر).

در مازنداران، «از هفته گذشته آمار مبتلایان به کرونا در مناطق تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران شتاب گرفت. هم‌اکنون حدود ۶۰۰ بیمار در بیمارستان‌های تحت پوشش این دو دانشگاه تحت درمان قرار دارند… در سه روز گذشته به‌دلیل افزایش بیماران کرونایی شهرهای بابل؛ بهشهر، آمل و نوشهر به شهرهایی با وضعیت قرمز پیوستند… حداقل تا یک هفته آینده این روند ادامه داشته … و بار دیگر استان مازندران را با چالش جدی مواجه می‌کند» (خبرگزاری ایرنا ۱۶ تیر).

در ایلام، استاندار گفت: «کرونا بیداد می‌کند، ۲۲۰ مبتلا و هفت فوتی در یک روز فاجعه بار است و این زنگ خطری برای.. استان است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۷ تیر).

در هرمزگان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: از ۱۱ هزار کادر درمانی استان هرمزگان ۹۳۴ نفر تاکنون به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که ۵۰ درصد از خردادماه به بعد رخ‌داده است» (همشهری ۱۷ تیر).

خانم مریم رجوی روند شتابان افزایش شمار قربانیان کرونا در سراسر کشور را، به‌ویژه در تهران که کارگزاران رژیم ناگزیر به گوشه‌هایی از آن اذعان می‌کنند، حاصل سیاست‌های جنایتکارانه و چپاولگرانه خامنه‌ای و روحانی خواند که بجای تامین موقت هزینه زندگی کارگران و زحمتکشان آن‌ها را در شلوغ‌ترین و آلوده‌ترین نقاط و با کمترین امکانات پیشگیری و درمانی به سرکار می‌فرستند و در عین حال مردم را به‌دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقصر و عامل شیوع کرونا معرفی می‌کنند. این همان استراتژی اجساد و کلان تلفات انسانی برای سدبستن در برابر خطر قیام و سرنگونی است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۷ تیر ۱۳۹۹ ( ۷ ژوئیه ۲۰۲۰)

مقالات مرتبط

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]