خرداد-۱۴ ۱۳۹۹

آمار قربانیان کرونا در ۳۲۵ شهر بیش از ۴۹ هزار نفر است

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

آمار قربانیان کرونا در ۳۲۵ شهر بیش از ۴۹ هزار نفر است

خانم رجوی با هشدار نسبت به وضعیت زندانیان به‌ویژه زندانیان ارومیه مجدداً خواستار اقدام دبیرکل و شورای امنیت ملل متحد و دیگر ارگان‌های ذیربط بین المللی برای مقابله با فاجعه انسانی در زندان‌های رژیم شد

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ اعلام کرد، آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۳۲۵ شهر ایران از ۴۹ هزار نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۱۳۴۵ نفر، در اصفهان به ۲۵۴۵ نفر، در خوزستان به ۳۷۸۰ نفر، در زنجان به ۵۲۰ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۵۸۰ نفر، در کرمانشاه به ۱۱۴۰ نفر و در لرستان به ۱۵۸۵ نفر رسیده است.
سخنگوی وزارت بهداشت آخوندها امروز در آمار مهندسی شده اش از ۷۰ جانباخته و ۳۱۳۴ مبتلای جدید به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.
در تهران زالی رئیس ستاد کرونا اعلام کرد: «در شبانه روز گذشته ۲۶۱ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های عادی بیمارستانی و ۷۳ بیمار مبتلا به کرونا با شرایط حاد در بخش های ویژه بستری شده‌اند» (ایلنا ۱۳خرداد).
در کرمانشاه آمار مبتلایان و بستری شدگان تکاندهنده است. رئیس کمیته اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: «روزانه آمار بیماران بستری شده مبتلا به کرونا در استان از مرز ۲۰۰ نفر می‌گذرد. آمار بستری‌های روز گذشته ۲۴۳ نفر بوده است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۴ خرداد). این آمار تقریباً سه چهارم آمار بیماران بستری شده در تهران ۱۴ میلیونی بر اساس آمار حکومتی است.

در خوزستان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از ۶۵۸ مورد ابتلای جدید و جان باختن ۱۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد (رویداد-۲۴، ۱۳ خرداد). هم‌چنین رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان ۶۳ مبتلای جدید و ۵ جان باخته در ۲۴ ساعت گذشته را گزارش کرد (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۳ خرداد). سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: «هفته گذشته بیشترین موارد بستری در شوشتر را داشتیم … انتظار می‌رود تا آخر خردادماه مجددا روند شیوع کرونا افزایشی باشد» (ایسنا ۱۴خرداد).

در هرمزگان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: « در شهر‌هایی مثل بندرعباس به‌دنبال استفاده از هتل‌ها برای قرنطینه افراد مبتلا هستیم. بندرعباس و میناب از سوی ستاد کشوری کرونا دارای وضعیت قرمز اعلام شده‌اند و از نظر ما، رودان وقشم نیز قرمز هستند و شهرستان‌های حاجی آباد و بندرخمیر نیز در حال بررسی اعلام وضعیت قرمز هستند. تاکنون ۱۲۳ نفر از کادر درمانی و بهداشتی استان نیز به کرونا مبتلا شده‌اند» (خبرگزاری صدا و سیمای رژیم ۱۳ خرداد).
در فارس معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «با یک افزایش ناگهانی شیوع ویروس مواجه هستیم و استان فارس در حال حاضر به مرحله هشدار رسیده است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۳ خرداد).
در بوشهر معاون استاندار گفت: «امروز در میزان شیوع رکورد زده‌ایم و در صورت ادامه این روند پیش‌بینی زدن رکوردهای بدتر و بالاتر را داریم (ایرنا ۱۳ خرداد).
در سیستان وبلوچستان فرماندار ایرانشهر اعلام کرد: «گسترش زنجیره انتقال ویروس کرونا باعث شد تا بازار این شهرستان از امروز چهارشنبه به مدت ۱۰ روز تعطیل شود» (تابناک ۱۴ خرداد).

در آذربایجان غربی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در آذربایجان‌غربی به ۶ هزار و ۵۷ نفر افزایش پیدا کرد. آمار یک هفته اخیر نشان می‌دهد تعداد افراد بستری مراکز درمانی و فوتی‌ها بر اثر بیماری کرونا در استان افزایش یافته است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۴ خرداد). خبرگزاری صدا و سیمای رژیم امروز گزارش داد: «زنگ خطر موج دوم کرونا در آذربایجان غربی به صدا درآمد. نمودار صعودی مبتلایان به کرونا در مهاباد نگران کننده است».

در همین حال از هفته گذشته شمار زیادی از زندانیان در تمامی بندهای زندان مرکزی ارومیه با علائم جدی ابتلا به کرونا مانند تب و لرز، خشگی گلو، از بین رفتن حس چشایی و بویایی و درد بدن مواجه شده‌اند. بی‌توجهی زندانبانان باعث سرایت بیماری به عموم زندانیان شده است. پس از اعتراض‌های مکرر زندانیان، شماری از بیماران وخیم را مورد تست کرونا قرار دادند که نتیجه مثبت بود و برخی را به بیمارستان منتقل کردند. زندانیان ارومیه از حداقل مواد بهداشتی مانند صابون و مواد ضدعفونی کننده محروم هستند. این مواد با قیمت بسیار زیاد به زندانیان فروخته می‌شود در حالیکه اغلب توان خرید ندارند.

خانم مریم رجوی، روند فزاینده شیوع دوباره کرونا در سراسر کشور را نتیجه مستقیم سیاست‌های جنایتکارانه رژیم آخوندی علیه بشریت دانست و گفت خامنه‌ای و روحانی نخستین مسئولان جان باختن هموطنانمان در چنین ابعادی هستند. خانم رجوی با هشدار نسبت به وضعیت زندان‌های ایران مجدداً خواستار اقدام دبیرکل و شورای امنیت ملل متحد و دیگر ارگان‌های ذیربط بین المللی برای مقابله با فاجعه انسانی در زندان‌های رژیم شد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۴ خرداد ۱۳۹۹ (۳ ژوئن ۲۰۲۰)

مقالات مرتبط

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]