اردیبهشت-۰۹ ۱۳۹۹

آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۳۰۱شهر بیش از ۳۶هزار و ۶۰۰نفر است

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۳۰۱شهر بیش از ۳۶هزار و ۶۰۰نفر است

زندانیان سیاسی در اوین و سایر زندان‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند اما آن‌ها را نه آزاد، نه قرنطینه و نه مداوا می‌کنند این زجرکش کردن زندانیان است همزمان رژیم برای ترساندن و زهرچشم گرفتن حتی در ماه رمضان پیاپی اعدام می‌کند

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز، سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان فاجعه کرونا در ۳۰۱ شهر ایران از ۳۶۶۰۰ نفر بیشتر شده است. شمار قربانیان در تهران به ۶۱۳۰ نفر، در خراسان رضوی ۲۸۹۰ نفر، در خراسان شمالی به ۴۱۰ نفر، در خوزستان به ۱۶۶۰ نفر، در سمنان به ۷۷۰ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۷۹۹ نفر، در فارس به ۸۹۵ نفر، در گلستان به ۱۱۲۵، در همدان به ۹۰۵ نفر و در یزد به ۶۴۵ نفر رسیده است. آمار سایر استان‌ها به این ارقام افزوده می‌شود.

در پی سفیدسازی‌های موهوم آخوند روحانی و کمتر از ۲۴ ساعت پس از آنکه وزارت بهداشت ۱۲۷ شهرستان را سفید اعلام کرد، معاون وزیر بهداشت به صراحت گفت مراکز ۳۱ استان کشور منطقه قرمز محسوب می‌شوند و این علاوه بر حداقل یک شهرستان دیگر در هر استان است از این رو اکثر مناطق کشور هنوز درگیر ویروس است. وی گفت: «۶۰ شهرستان هستند که بیشترین میزان بروز بیماری را دارند. در ۳۱ استان مراکز استان شامل این رده بندی می‌شود. یکسری جاهای دیگر هستند که میزان ابتلا بالاست. چندین جا در لرستان، خوزستان، تهران ،اصفهان و شیراز هستند. در اکثر استان‌ها حداقل یک شهرستان علاوه بر مرکز استان منطقه قرمز است… جمعیت کمی نیست. برعکس مناطق سفید حدود ۱۱۶ شهرستان هستند که کل جمعیت آن‌ها حدود ۱۵ میلیون هستند بنابراین اکثر مناطق کشور هنوز درگیر ویروس است». (علیرضا رئیسی- ایرنا ۹ اردیبهشت).

محبوب فر عضو کمیته کرونا نیز وضعیت کشور را قرمز توصیف کرد و گفت: «آمار کنونی بیماری کرونا ۲۰ برابر آن چیزی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود و این موضوع باعث شده است شهروندان این بیماری مرگبار را جدی نگیرند… تاکنون فقط ۶ درصد از مبتلایان به کرونا در کشور شناسایی شده‌اند. … دولت در برداشته شدن محدودیت‌های اجتماعی و ترددها خیلی زود عمل کرد و دغدغه نان را بر سلامت ترجیح داد که البته تبعات منفی چنین تصمیم‌گیری عجولانه‌یی هفته‌های آینده خود را نشان خواهد داد. پیش‌بینی می‌شود با ادامه این بی‌تفاوتی‌ها هفته سوم اردیبهشت‌ماه جاری موج دوم شیوع بیماری کرونا دوباره کشور را در بر گیرد» (وطن امروز ۹ اردیبهشت).

در حالیکه روز گذشته وزارت بهداشت ۱۰ شهر استان کرمان را سفید اعلام کرده بود، شفیعی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: «با این آمار که به صورت روزانه مشاهده می‌کنیم، روند کاهشی مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان کرمان را نداریم و تصور نمی‌کنم استان کرمان در وضعیت سفید باشد» (ایسنا ۸ اردیبهشت).

به نوشته روزنامه همشهری قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام «در واکنش به صعود ناگهانی آمار مبتلایان به ویروس کرونا از مردم درخواست همراهی و همکاری کرد و گفت: مردم همراهی نکنند، وضعیت سخت‌تر خواهد شد». این روزنامه نوشت: «بی‌توجهی در استان ایلام موجب سیر صعودی آمار مبتلایان به کرونا ویروس شده. شلوغی بازار به‌یکباره آمار مبتلایان در ایلام را به روزانه ۱۷ نفر افزایش داده که به نسبت جمعیت ایلام نگران‌کننده است» (همشهری ۸ اردیبهشت).

رضاعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: «در ۲۴ ساعت اخیر شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این استان باز هم افزایش پیدا کرده است. شهرستان سقز بیشترین آمار مبتلایان به ویروس‌ کرونا در استان کردستان را به خود اختصاص داده است، تا ظهر امروز شمار مبتلایان به کرونا در شهرستان سقز به ۲۸۳ نفر رسید». پیش از این زندانیان سقز در ۸ فروردین در نگرانی از آلوده شدن به کرونا و در فقدان کمترین امکانات بهداشتی و درمانی دست به شورش زده و شمار زیادی از آنان فرار کردند.

چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از موج دوم ابتلا به کرونا ابراز نگرانی کرد و گفت در استان اصفهان، بدون احتساب کاشان ۱۲ هزار بستری و ۷۰۰ فوتی در بیمارستان‌های تحت کنترل این دانشگاه داشته‌اند. وی افزود: «تعداد فوتی‌ها و افراد مبتلای کاشان نسبت به جمعیت آن زیاد و وضعیت این شهرستان تقریباً مشابه قم و گیلان بود» (تسنیم ۷ اردیبهشت).

خدابخشی نماینده مجلس ارتجاع از الیگودرز گفت: «علت بالا بودن میزان مرگ ومیر (در الیگودرز) را باید وزارت بهداشت ارزیابی کند اما یکی از دلایل آن نبود متخصص بیهوشی در بیمارستان است. دلیل دیگر این آمارها کم بودن تعداد تست‌های انجام شده است…هم‌چنان درصد ابتلا و شیوع در شهرستان بالاست….این نهادها (مانند بنیاد مستضعفان) حتماً می‌توانند کمک کنند تا الان هیچ کمکی به الیگودرز نکرده است» (آفتاب یزد ۹ اردیبهشت).

از سوی دیگر وضعیت زندان‌های کشور از نظر شیوع کرونا بسیار وخیم است. اکثر زندانیان سیاسی بند۴ اوین به کرونا مبتلا شده‌اند و از سرفه خشک، تب و لرز و اسهال رنج می‌برند.

رئیس جمهور برگزیده مقاومت با اعتراض به بی‌عملی شورای امنیت در مورد وضعیت وخیم زندانیان در ایران گفت: زندانیان سیاسی در اوین و سایر زندان‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند اما آن‌ها را نه آزاد، نه قرنطینه و نه مداوا می‌کنند این زجرکش کردن زندانیان است همزمان رژیم برای ترساندن و زهرچشم گرفتن حتی در ماه رمضان پیاپی اعدام می‌کند. اعدام‌های امروز در زندان‌های ارومیه و سنندج در این شمار است.

خانم رجوی بار دیگر جامعه جهانی به‌ویژه شورای امنیت ملل متحد را به اقدام برای توقف اعدام‌ها و آزادی زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی فراخواند و افزود سکوت در برابر جنایت‌های رژیم آخوندی در زندان‌ها، نادیده گرفتن ارزش‌های انسان‌دوستانه‌‌یی است که جامعه بشری به‌خاطر آن‌ها میلیون‌ها قربانی داده است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ (۲۸ آوریل ۲۰۲۰)

مقالات مرتبط

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]