اردیبهشت-۲۶ ۱۳۹۹

آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۳۱۸شهر ایران از ۴۱۷۰۰نفر گذشت

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۳۱۸شهر ایران از ۴۱۷۰۰نفر گذشت

مریم رجوی: با تاکید مجدد بر کارزار بین‌المللی، برای آزادی دانشجویان و همه دستگیرشدگان،‌ خواستار بازدید هیئت‌های بین المللی از زندان‌ها و دیدار گزارشگر ویژه با زندانیان سیاسی هستم.

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام کرد. آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۳۱۸ شهر ایران از ۴۱۷۰۰ نفر گذشت. شمار قربانیان در تهران به ۶۹۳۰ نفر، در خراسان شمالی به ۴۷۰ نفر، در خوزستان به ۲۴۷۵ نفر، در زنجان به ۴۹۵ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۲۳۰ نفر، در فارس به ۱۰۲۵ نفر، در کرمانشاه به ۹۹۰ نفر، در مازندران به ۲۵۹۰ نفر و در هرمزگان به ۱۸۲ نفر رسیده است.

با بازگرداندن مردم بر سرکار توسط خامنه‌ای و روحانی، شمار مبتلایان در دو هفته گذشته روند صعودی پیدا کرده و به فاجعه کرونا ابعاد جدیدی بخشیده است. سخنگوی وزارت بهداشت امروز شمار مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته را ۲۱۰۲ نفر اعلام کرد که بالاترین رقم در ۴۰ روز گذشته است.

استاندار خوزستان گفت: «موارد بستری کرونا در خوزستان ۶۰ درصد افزایش یافته در حالی که تعداد موارد سرپایی حدود سه برابر افزایش یافته است» (خبرگزاری برنا ۲۶ اردیبهشت).

ساعدی نماینده مجلس ارتجاع از دشت آزادگان گفت: «شرایط خوزستان در ارتباط با ابتلای مردم به ویروس کرونا بسیار بحرانی است. یک چهارم آمار مبتلایان در کشور متعلق به خوزستان است. متأسفانه وزارت بهداشت برای ارائه کمک به خوزستان به وعده و وعیدها بسنده کرده و ما هنوز اقدام عملی خاصی را از سوی وزارتخانه مشاهده نکرده‌ایم. پارچه برای این کار (تولید ماسک) در اختیار نداریم و دولت هم پارچه در اختیارمان قرار نمی‌دهد و تا این حد مردم خوزستان در تنگنا به سر می‌برند» (خبرگزاری پاسداران ۲۵ اردیبهشت).

خبرگزاری حکومتی مهر امروز نوشت: «خوزستان از قعر جدول اپیدمی کرونا امروزه به جایگاه دوم صعود کرده…گویا خیز بلندی هم برای تصاحب جایگاه اولی برداشته است…در استان خوزستان کمبود آب مزید بر علت شده» است.

علاوه بر خوزستان در سایر استان‌ها نیز وضعیت بحرانی است. معموری، فرماندار شهرستان مانه و سملقان از خراسان شمالی گفت: «ما فقط ۳۲ تخت بیمارستانی داریم و بسیاری از امکانات در آن وجود ندارد… بیش از یک‌سوم یعنی ۲۴ کادر درمان بیمارستان پور سینا مبتلا شده‌اند… یکی از مشکلات ما نبود مراکز درمانی مناسب برای این موضوع است». حسین پور فرماندار شهرستان راز و جرگلان در خراسان شمالی گفت در این شهرستان بیمارستان نیست. صادق، فرماندار شهرستان فاروج نیز «از ابتلای بخش اعظمی از کارکنان شهرداری به کرونا» و مبتلا شدن ۷ نفر از یک خانواده در یک روستا خبر داد ( خبرگزاری پاسداران ۲۶ اردیبهشت).

خبرگزاری نیروی قدس امروز گزارش کرد: «رئیس دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران از بستری شدن ۷۰ بیمار جدید خبر داد…این در حالی است که بسیاری از مردم، اجاره بها، اقساط بانکی، هزینه‌های تحصیلی، خوراک و پوشاک، چک بانکی و پول آب، برق و گاز را به‌عنوان مهم‌ترین دلایل حضورشان در اجتماع عنوان می‌کنند». این خبرگزاری افزود: «پس از بازگشایی کسب و کارها… حجم افراد مبتلا به کرونا در هرمزگان رو به فزونی گذاشت و در هفته‌ اخیر میانگین ابتلا ۶۰ نفر در روز بوده است. این زمانی نگران‌کننده‌تر می‌شود که…مدارس نیز بازگشایی و معلمان و مدیران به حضور در مدارس اجبار شده‌اند … اختیاری کردن حضور دانش‌آموزان نیز نمی‌تواند خطر ازدیاد مبتلایان را کاهش دهد».

در لرستان استاندار این استان اعلام کرد: «چند روزی است که تعداد مبتلاها به کرونا افزایش یافته است». رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۰ نفر به مبتلایان به کرونا در لرستان اضافه شده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵ اردیبهشت).
در اردبیل رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «این استان از لحاظ شیوع کرونا همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد» (ایرنا ۲۵ اردیبهشت).
در خاش فرماندار این شهرستان گفت: «وضعیت شیوع کرونا در شهرستان خاش روبه قرمز است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۶ اردیبهشت).
از سوی دیگر به موازات بالاگرفتن بحران کرونا، فاشیسم دینی حاکم در وحشت از خیزش‌های مردمی، به دستگیری و احضار دانشجویان، جوانان، زندانیان سابق و هواداران سازمان مجاهدین و اعضای خانواده آن‌ها و صدور احکام زندان‌های طولانی مدت برای زندانیان سیاسی ادامه می‌دهد.

خانم مریم رجوی در ۱۶ اردیبهشت به یک کارزار بین‌المللی برای آزادی دانشجویان و همه دستگیرشدگان در یورش‌های اخیر اطلاعات و سپاه پاسداران فراخوان داد.
خانم رجوی امروز بار دیگر از دبیرکل ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر، گزارشگر ویژه ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و دیگر گزارشگران ذیربط، خواستار اعزام هیئت‌های حقیقت‌یاب برای بازدید از زندان‌های رژیم آخوندی و دیدار گزارشگر ویژه با زندانیان سیاسی شد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ (۱۵ می ۲۰۲۰)

مقالات مرتبط

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]