• صفحه اول / اطلاعیه‌ها / مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع سنگین سپاه و بنیادهای وابسته به خامنه‌ای علت اصلی آلودگی هوای کلان شهرها
دی-۱۵ ۱۳۹۹

مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع سنگین سپاه و بنیادهای وابسته به خامنه‌ای علت اصلی آلودگی هوای کلان شهرها

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع سنگین سپاه و بنیادهای وابسته به خامنه‌ای علت اصلی آلودگی هوای کلان شهرها

خانم مریم رجوی: آخوندها ثروت‌های مردم را در پروژه‌های اتمی، موشکی و تروریسم هدر می‌دهند و با مصرف مازوت، مرگ به ارمغان می‌آورند. آن‌ها فقط به فکر بقای نظام هستند و جان و سلامتی مردم برایشان هیچ ارزشی ندارد.

در حالیکه آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ کشور به مرحله خطرناکی رسیده است و به گفته کارشناسان و متخصصان رژیم این آلودگی ضریب مرگ و میر در اثر کرونا را تا ۶ برابر افزایش می‌دهد، فاشیسم دینی حاکم بر ایران در چارچوب سیاست‌های چپاولگرانه و جنایتکارانه خود نه هیچ محدودیتی برای منابع آلاینده می‌گذارد و نه حتی حاضر به تعطیلی موقت شهرهای بزرگ است.
۱. کلانتری رئیس سازمان محیط زیست رژیم گفت: «آلودگی های گازوئیل و مازوت مرگ ومیر کرونا را تا ۶ برابر افزایش می‌دهد. در شهرهایی مثل تهران، کرج، مشهد، تبریز، اصفهان و قزوین به هیچ وجه نباید نیروگاه‌ها مازوت مصرف کنند» (سایت خبرفوری رژیم ۱۳ دی). محسنی عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «امسال به‌دلیل کرونا، موضوع آلودگی هوا باید جدی‌تر مورد توجه قرار گیرد چون برخی بعد از ابتلا به کرونا دچار بیماری ریوی شده و آن‌ها نسبت به افراد عادی بیشتر در معرض خطر هستند. دولت وقتی شرایط هوای تهران به حد خطرناک رسیده نسبت به تعطیلی تهران اقدام کند» (ایسنا ۱۴ دی).

۲. در مورد ابعاد آلودگی هوا گزارش‌های حکومتی جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که آلودگی هوای شهرهای بزرگ برای همه مردم خطرناک است. سازمان هواشناسی روز ۱۵ دی اعلام کرد هوای بسیاری از شهرهای صنعتی و پرجمعیت ایران، به‌خصوص تهران، اصفهان، کرج، قم، اراک، قزوین، تبریز و مشهد به شدت آلوده و برای تمام گروه‌های سنی “بسیار ناسالم” است (تسنیم- ۱۵ دی ۱۳۹۹). بنا به یک رسانه حکومتی شاخص آلودگی هوا در مرکز تهران به عدد باورنکردنی ۵۰۰ رسیده است. شاخص ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوای ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوای بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است (تلگرام خبرهای فوری یا مهم ۱۴دی).

۳. عامل اصلی این آلودگی خطرناک مصرف مازوت در نیروگاه‌های و صنایع بزرگ در چارچوب سیاست‌های چپاولگرانه رژیم آخوندی است. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، در مورد علت اصلی آلودگی هوا گفت «کیفیت گازوئیل مصرفی در کشور کاهش پیدا کرده و در عین حال برخلاف قانون هوای پاک و مصوبه ستاد کرونا، صنایع سنگین در حال سوزاندن مازوت هستند. معاون دادستان کل کشور به استان‌ها بخشنامه داده تا کسی مانع سوزاندن مازوت نشود…یعنی کسی که باید قانون هوای پاک را اجرا کند، از نظر امنیتی به این نتیجه رسیده است که باید این مازوت سوزانده شود» (همدلی ـ‌۱۴دی ۱۳۹۹).

۴. رژیم طبق معمول تلاش می‌کند مانند شیوع کرونا تقصیر آلودگی هوا را به گردن مردم و تردد خودروها بیاندازد. زنگنه، وزیر نفت روز ۱۴ دی گفت: «مایل نیستم مازوت مصرف شود، اما چاره‌یی نداریم…اگر مصرف برق کم شود مصرف مازوت هم کاهش می‌یابد و همه تجربه‌ها در بحث صرفه جویی مصرف گاز با اولویت برق هم باید اجرا شود». اما کارشناسان حکومتی تصریح می‌کنند که «بالارفتن CO2 در شهر مربوط به منابع متحرک نیست، بلکه مربوط به منابع ثابت است» (تلویزیون حکومتی ‌۱۱دی۹۹).

روزنامه حکومتی اعتماد نیز نوشت با توجه به منع تردد شبانه و کم شدن ترددها مسئولین قبول کرده‌اند که «متهم اصلی آلودگی هوای اصفهان آلاینده‌های ثابت و نه آلاینده‌های متحرکند. صنایع آلاینده‌یی که باید از حریم شهر خارج می‌شدند ولی متاسفانه به‌دلیل ساختار اقتصاد دولتی نه تنها از محدوده شهر خارج نشدند، بلکه طرح‌های توسعه آن‌ها نیز در حال اجراست». (اعتماد، ۱۳ دی)

۵. رژیم آخوندی برای غارت و چپاول بیشتر، بجای استفاده از سوخت گازی، مازوت را تبدیل به سوخت اصلی صنایع بزرگ و سنگین و نیروگاه‌ها نموده است که عمدتا در تیول سپاه پاسداران و بنیادهای تحت کنترل دفتر خامنه‌ای است. مازوت که در جریان پالایش نفت خام بدست می‌آید ارزان‌ترین ماده سوختنی است و رژیم غارتگر آخوندی با به کار گرفتن آن سودهای کلان و مضاعفی نصیب پاسداران و خامنه‌ای می‌کند.

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران گفت رژیم ضد بشری آخوندها از یک سو سرمایه‌های مردم ایران را در پروژه‌های ضد ملی اتمی، موشکی و صدور تروریسم هدر می‌دهند و از سوی دیگر با مصرف مازوت، برای همین مردم مرگ به ارمغان می‌آورند. آخوندها حاکم به تنها چیزی که می‌اندیشند بقای نظام منحوس ولایت فقیه است. برای آن‌ها جان و سلامتی و رفاه مردم هیچ ارزشی ندارد. تا این رژیم بر سر کار است، نه تلاشی برای خرید واکسن می‌شود، نه از هوای سالم خبری هست و نه برای مهار خسارت‌های سیل و زلزله چاره جویی می‌شود.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۵ دی ۱۳۹۹ (۴ ژانویه ۲۰۲۱)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]