اردیبهشت-۱۵ ۱۳۹۱

اطلاعیه شورای ملی مقاومت

Catégories // اطلاعیه‌ها

اطلاعیه شورای ملی مقاومت

• مریم رجوی خواستار مداخله بلادرنگ دبیركل ملل متحد و مقام‌های آمریكایی شد و اعلام كرد تا حل و فصل این موضوع و اجرای كامل همه توافق‌ها دیگر توصیه نخواهد كرد كسی از اشرف به لیبرتی برود. 

پس از دو هفته گفتگوی فرساینده و پس از تعویض هشت پیشنویس با مارتین كوبلر، نماینده ویژه دبیركل در عراق، كه سراپا نقض عهد و پایمال كردن یادداشت تفاهم (MOU) و نامه ها و توافقات پیشین با دولت عراق بود، سرانجام در  روز جمعه ۱۵ اردیبهشت، حوالی ساعت ۲۰ به وقت محلی، بیش از ۴۰۰ تن از ساكنان اشرف، عازم كمپ لیبرتی شدند. بازرسی وسایل و افراد در گرمای طاقتفرسا از روز جمعه ۸ اردیبهشت (۲۷ آوریل) تا غروب روز جمعه ۱۵ اردیبهشت، یعنی در مجموع هشت روز به‌طول انجامید و انتقال نیمی از بارهای ساكنان هم به بعد موكول شده است.حركت پنجمین گروه به اصرار مشاور ویژه وزیر خارجه آمریكا در امور اشرف و نماینده ویژه دبیركل در حالی صورت گرفت كه بر خلاف نامه و ایمیلهای متعدد آقای كوبلر، مقام‌های عراقی حتی با بردن خودروها و بنگال‌های ویژه افراد فلج و معلولان كمر به پایین مخالفت كردند. پس از دو هفته مذاكرات و مكاتبات فشرده، تنها با بردن یك مینی بوس برای ۴۰۰ نفر و ۶ خودروی خدماتی (۳ تانكر آب، ۲ تانكر فاضلاب و ۱ تانكر سوخت) موافقت شد كه با پنجمین ستون همراه شدند. اما ساعتی پس از حركت ستون خودروها كه ناظران ملل متحد حركت آن را  مانیتور می كردند، ساكنان اشرف كه سوار بر اتوبوس‌ها بودند متوجه شدند كه اثری از ماشین‌های خدماتی نیست و با تلفن دستی به دوستانشان در اشرف اطلاع دادند.
در نخستین ساعت كسی از اشرف و از داخل این ستون موفق به تماس با ناظران ملل متحد نشد. متعاقباً معلوم شد كه خودروهای خدماتی را كه در هركدام از آنها یكی از ساكنان اشرف حضور داشت به‌دستور مقام‌های عراقی از میانه راه به اشرف برگردانده شده اند. قبول كردن انتقال شش خودروی خدماتی و سپس تغییر مسیر دادن و برگرداندن آن‌ها از میانه راه  یك خیانت و حقه كثیف و نقض آشكار همه توافقات در زیر چشم ملل متحد و ناظران آن است تا ۴۰۰ نفر بدون خودروهای آب و سوخت و فاضلاب، تحت فشار هر چه بیشتر قرار گیرند. به قرار اطلاع نفرات پنجمین گروه در میانه راه لیبرتی در تماس با نماینده ویژه دبیركل و مقام‌های آمریكایی، خواهان بازگشت بلادرنگ همگی به اشرف شده اند.مریم رجوی كه به درخواست او ساكنان اشرف انتقال به لیبرتی را پذیرفتند، خواستار مداخله بلادرنگ دبیركل ملل متحد و مسئولان آمریكایی شد و اعلام كرد تا حل و فصل این موضوع و اجرای كامل همه توافقات،  دیگر توصیه نخواهد كرد كسی از اشرف به لیبرتی برود. كمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد در اطلاعیه های پیاپی خود بر حق آزادی رفت و آمد ساكنان لیبرتی تأكید كرده است اما لیبرتی همچنان یك زندان احاطه شده با زره‌پوش‌ها باقی مانده است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ (۴ مه ۲۰۱۲)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]