اسفند-۰۵ ۱۳۹۲

كنفرانس در انستيتو نوبل اسلو

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

كنفرانس در انستيتو نوبل اسلو

روز دوشنبه ۵اسفند (۲۴فوریه) كنفرانسی تحت عنوان «ایرانحقوق بشر – سیاست غرب، اقدام عاجل برای ساكنان كمپ لیبرتی» به دعوت گروه‌های دوستان ایران آزاد در كشورهای نوردیك در مركز انستیتوی نوبل در اسلو تشكیل شد. مریم رجوی، آقایان بوندویك نخست وزیر سابق نروژ، گیرهارد نخست وزیر سابق ایسلند، پاتریك كندی، نمایندگان احزاب نروژ، كیمو ساسی، نماینده پارلمان، سارا اوكانون، رئیس زنان دموكرات مسیحی در این كشور، هیأت دانماركی به ریاست كریستین لوند، عضو سابق پارلمان دانمارك، لارش استاگسن، نماینده پارلمان سوئد و كنت اولسون، یك قاضی از این كشور، یوكو كاله، عضو پارلمان استونی، در این كنفرانس شركت و سخنرانی كردند.
شركت كنندگان به اتخاذ موضع قاطع و تصمیمات لازم الاجرا علیه نقض سیستماتیك و وخیم حقوق بشر در ایران و اقدام فوری برای تأمین امنیت و سلامت ساكنان لیبرتی فراخوان دادند.

سخنرانان اعدام‌های خودسرانه و جمعی در ایران، محاصره و سركوب اعضای سازمان مجاهدین در اشرف و لیبرتی و مداخلات رژیم ایران در منطقه به ویژه جنگ افروزی در سوریه كه بعداز روی كار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور جدید این رژیم، ابعاد بیسابقه‌یی به خود گرفته است را محكوم كردند. آن‌ها تأكید نمودند هشت ماه پس از انتخاب روحانی همه علائم بار دیگر این حقیقت را به اثبات می‌رساند كه این رژیم ظرفیت تغییر و رفرم از درون خود را ندارد چرا كه هر قدمی به سمت تغییر جدی به فروپاشی و سرنگونی آن منجر می شود.
سخنرانان تأكید كردند كه چشم بستن بر نقض حقوق بشر در ایران و كشتار ساكنان اشرف و لیبرتی و مداخلات این رژیم در منطقه به بهانه مذاكرات اتمی مخربترین پیامی است كه می توان به رژیم داد. این پیام برای رژیم ایران منعكس كننده عدم جدیت جامعه جهانی است و آن را حتی در سرپیچی از توافق اتمی ژنو در نوامبر گذشته نیز تشویق می كند.
مریم رجوی در این كنفرانس گفت: نه روحانی یك مدره است و نه رژیم كنونی ظرفیت رفرم دارد. من از همان روز اول كه رئیس جمهور جدید ملایان بر سر كار آمد اعلام كردم دم زدن از تغییر بدون تحقق حداقل‌هایی مانند آزادی كلیه احزاب سیاسی، آزادی اجتماعات، آزادی بیان و مطبوعات، توقف مداخلات تروریستی و بنیادگرایانه در خارج از ایران به‌ویژه در سوریه و عراق و خاتمه دادن به برنامه سلاح هسته یی، سرابی بیش نیست. اما در اكثر این موضوعات وضع در ایران خرابتر شده است. اعدام‌های جمعی و خودسرانه به نحو وحشتناكی افزایش یافته است و عدد آن‌ها در سال ۲۰۱۴ از ۱۰۰ و در دوران روحانی از ۶۰۰ گذشته است كه یك ركورد بی‌سابقه در سال‌های گذشته است.

مریم رجوی افزود: این غیرقابل مناقشه است كه رژیم ملاها در مذاكرات اتمی زیر فشار یك قدم به عقب برداشت و با توافق ژنو موافقت كرد.

رژیم در هراس بود كه افزایش نارضایتی عمومی همراه با وضعیت وخیم اقتصادی و تحریم‌های بین المللی منجر به قیام‌های عمومی علیه رژیم گردد. اما كم كردن تحریم‌ها و امتیاز دادن به ملاها به آن‌ها وقت می‌دهد كه در حالیكه پروژه سلاح هسته یی شان را پیش می برند بحرانهای اقتصادیشان را مهار كنند و مخالفت فزاینده عمومی را سركوب نمایند. رجوی تأكید كرد قطعنامه های شورای امنیت درباره پروژه‌های هسته‌یی رژیم باید به‌طور كامل به اجرا گذاشته شود. از جمله غنی سازی و پروژه آب سنگین اراك به‌طور كامل باید متوقف شود و رژیم ایران باید پروتكل الحاقی را پذیرفته و بازرسی‌های سرزده به جریان بیفتد. 

وی افزود: در حالیكه ۱۱۶تن از ساكنان اشرف در حملات نیروهای عراقی كشته شده اند، هفت تن ربوده شده و ۱۳۷۵ تن مجروح و مصدوم شده اند و ۱۸ تن در اثر محاصره پزشكی جان باخته‌اند، سازمان ملل و برخی از دولت‌ها به یك محكومیت ساده و سطحی اكتفا كردند. طی این مدت هیچ اقدامی در جهت معرفی مجرمان و قرار دادن آن‌ها در مقابل عدالت صورت نگرفته و مهم‌تر از آن هیچ اقدامی برای تأمین امنیت ساكنان و جلوگیری از فجایع مشابه به عمل نیامده است. آن‌ها حتی مبتكر یك تحقیقات مستقل نشده‌اند.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]