• صفحه اول / رخدادها / دیدار مریم رجوی از نمایشگاه عکس ۱۵۰ سال مبارزه زنان ایران در راه آزادی و آرمان برابری
اسفند-۲۰ ۱۳۹۵

دیدار مریم رجوی از نمایشگاه عکس ۱۵۰ سال مبارزه زنان ایران در راه آزادی و آرمان برابری

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

دیدار مریم رجوی از نمایشگاه عکس ۱۵۰ سال مبارزه زنان ایران در راه آزادی و آرمان برابری

مریم رجوی ضمن بازدید از این نمایشگاه، طی سخنانی به تقدیر از مبارزات زنان ایران پرداخت و با تقدیم گل در برابر نماد و تصاویر زنان شهید و پیشتازان و مجاهدان و مبارزان راه آزادی، به آنان ادای احترام کرد.
وی گفت: از همه کسانی که دست‌اندرکار این ابتکار زیبا بودند، برای این که لحظاتی از راه طولانی و پرمشقت زن ایرانی درنبرد با چند دیکتاتوری به‌تصویر کشیده شود، تشکر می‌کنم.
این، تاریخ قهرمانی زن ایرانی است و هم‌چنین تاریخ رنج‌های زنان ایران.
عکس‌هایی که در این‌جا هست انگار یک تاریخ را بازگو می‌کند نگاه کنید به عکس شهید قهرمان طاهره طلوع با دشنه پاسداران خمینی در قلب‌اش برفراز چهار زبر، کسانی که این جنایت را کردند، فکر نمی‌کردند که یک روز این عکس به صحنه‌یی تبدیل شود که هر زن ایرانی و هر زن آزادیخواه را در دنیا به جوش و خروش و حرکت در می‌آورد. و یا عکس ندا آقاسلطان در کف خیابان‌های تهران را ببینید. آن چه واقع شد، دنیایی را به لرزه در آورد.
یا عکس خواهران عزیزمان در اشرف و لیبرتی چه آن‌ها که در حمله موشکی به شهادت رسیدند یا در نبرد در رو و حماسه‌یی که زهره و یارانش در اشرف خلق کردند. این تاریخ ماست. تاریخ پایداری مردم ما برای آزادی.
البته بخش کمی از قهرمانی‌های زن ایرانی ثبت شده یا به‌تصویر کشیده شده. آن چه که مانده، بخشی است که دیکتاتورها و زن‌ستیزان و مرتجعین دیگر نتوانسته‌اند حذف یا تحریف کنند. اما واقعیت این است که تلخی‌ها و جراحت‌ها و دردهایی هم از زندگی این ۱۵۰ ساله خواهران ما در ایران هست که وسیله‌یی برای به تصویر کشیدن‌اش وجود ندارد؛‌ نه عکس، نه فیلم، نه شعر، نه رمان.
با این حال، یادآوری پیشینه مبارزات زن ایرانی و تاریخچه همه تلاش‌هایی که بی‌وقفه در این مدت طولانی کرده بسیار لازم است. از مبارزه و فداکاری‌ آن‌ها که بر تخت‌های شکنجه شلاق خوردند و ایستادگی کردند؛ تا تلاش‌های روشنگر و آگاهی بخش‌شان در همه عرصه‌ها از شعر تا رمان تا آموزش و کارهای علمی و پژوهشی. تا زحمت‌های جانکاهی که به‌عنوان کارگر و کشاورز و پرستار یا کارهای دیگر تحمل کرده و می‌کنند.
این نشان می‌دهد که خواست‌های امروز مردم ایران و به‌خصوص زنان ایران برای آزادی و برابری چه پشتوانه‌یی دارد، چطور قدم به قدم تکامل پیدا کرده و چطور توانسته یک نقش محوری در مقاومت برای آزادی پیدا کند.
وقتی این تصویرها را در کنار هم بگذارید، معنی‌اش این است که در امتداد همین پایداری‌ها، زن ایرانی تاریخ را ورق خواهد زد. و دیکتاتوری قرون وسطایی و جنگ‌افروز و تروریسم حاکم بر ایران را سرنگون خواهد کرد.
آری این رژیم، قطعا به‌دست زنان پیشرویی چون شما و به همت و یاری زنان و مردان آزاده ایران سرنگون خواهد شد و آن روز یعنی روز آزادی مردم ایران و روز رهایی مردم منطقه از رژیم جنگ‌افروز ولایت فقیه خواهد رسید.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]