آبان-۲۷ ۱۳۹۸

درگذشت مهندس یزدان حاج حمزه عضو شورای ملی مقاومت ایران

Catégories // پیام‌ها // موضعگیری‌ها

درگذشت مهندس یزدان حاج حمزه عضو شورای ملی مقاومت ایران

با کمال تأسف و تأثر مطلع شدیم که مهندس یزدان حاج حمزه، عضو شورای ملی مقاومت ایران، پس ازشش دهه مبارزه در برابر دو دیکتاتوری شاه و شیخ در نخستین ساعات بامداد دوشنبه ۲۷آبان در بیمارستانی در پاریس، دعوت حق را لبیک گفت و به همرزمان و همسنگران شهید و صدیق خود پیوست.
یزدان حاج حمزه، متولد ۳۰آبان ۱۳۱۸ و فارغ التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه پلی تکنیک تهران فعالیت‌های مبارزاتی و سیاسی – اجتماعی خود از سال ۱۳۴۰علیه رژیم فاسد شاه آغاز کرد.
او از بدو تاسیس سازمان مجاهدین خلق ایران در تهران حامی این سازمان و خانه‌اش محل اختفای مجاهدینی همچون مجاهد شهید علی میهندوست عضو مرکزیت سازمان بود.
مهندس یزدان حاج حمزه پس از انقلاب ضدسلطنتی در دولت بازرگان معاونت وزارت کشور و معاونت وزارت تبلیغات را به‌عهده داشت. حاج حمزه با سلطه انحصار طلبی کناره‌گیری کرد و به مقاومت پیوست.
او که در شمار کاندیداهای ترقیخواه و انقلابی در نخستین انتخابات مجلس شورای ملی پس از انقلاب ضد سلطنتی بود، پس از سرفصل سی خرداد و تأسیس شورای ملی مقاومت ایران، به عضویت شورای مقاومت در آمد و تا آخرین نفس زندگی با تمام توان و تجربه و دانش سیاسی و اقتصادیی‌اش در پیشبرد فعالیت‌های شورا کوشید.
مهندس یزدان حاج حمزه در یورش پلیس فرانسه به دفاتر شورای ملی مقاومت در پاریس در سال ۱۳۶۶دستگیر و به همراه شمار دیگری از اعضا و هواداران مجاهدین و شورا به گابن تبعید شد و پس از ۳۷روز اعتصاب غذا در گابن و برخی از پایتخت‌های غربی، دولت فرانسه ناگزیر به بازگرداندن تبعید شدگان از جمله آقای حاج حمزه شد.
حاج حمزه در دوران پایداری ۱۴ساله، یکی از یاران وفادار و ثابت قدم اشرفیان بود و در صفوف مقدم همه آکسیون‌ها و اقدامات و کارزارهایی بود که در دفاع از اشرفیان صورت می‌گرفت.
یزدان حاج حمزه مطالعات گسترده و عمیقی در زمینه اقتصاد و تسلط تحسین انگیزی بر اقتصاد ایران و بحران‌های گریبانگیر آن داشت و در طی بیش از سه دهه همکاری با ماهنامه شورا و نشریه های مجاهد و ایران زمین، مقالات و تحقیقات ارزشمندی را تدوین و تحریر کرد که بخشی از آن‌ها به صورت کتاب و جزوات آموزنده منتشر و بسیاری نکات و ملاحظات آن در بیانیه های شورا وارد شده است.

مریم رجوی با یادآوری شش دهه مبارزه آقای حاج حمزه با دیکتاتوری های شاه و شیخ، فقدان دریغ‌انگیز او را به مسئول و اعضای شورای ملی مقاومت و خانواده ایشان تسلیت گفت.
و وفاداری این عضو ارزنده و دیرین مقاومت را برپیمان‌ها و اصول مردمی و شورایی ستود.
مریم رجوی، ایستادگی حاج حمزه را بر‌ضرورت سرنگونی شاه و شیخ برای آرمان آزادی مردم ایران مورد تاکید قرار داد و افزود: در این ایام، صحنه‌های قیام در سراسر ایران گواه استمرار همین مبارزه تاریخی برای آزادی و حاکمیت مردم ایران در برابر دیکتاتوری و وابستگی است.
بی‌گمان ارزش‌ها و فضیلت‌های یار فقید شورایی، در میان نسل جوان با پیشتازی کانون‌های شورشی و ارتش آزادی، استمرار و گسترش می‌یابد. یاد و نام و راهش گرامی باد.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]