مهر-۰۱ ۱۴۰۰

درس اول هم‌چنان درس آزادی و قیام برای آزادی است

Catégories // آخرین خبرها // پیام‌ها // موضعگیری‌ها

درس اول هم‌چنان درس آزادی و قیام برای آزادی است

پیام مریم رجوی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

دانش‌آموزان عزیز، دانشجویان آگاه،
آموزگاران و استادان شریف،
در آغاز سال تحصیلی۱۴۰۰ به‌ همه شما درود می‌فرستم. درس اول در هر مدرسه یا دانشگاه هم‌چنان درس آزادی و قیام برای آزادی است. این درس و کتابی است که از انقلاب مشروطیت به ‌این‌سو توسط نسل‌در‌نسل جوانان و نوجوانان ایران، در حال نگارش و فراگیری است؛ تا روزی که در امتحان بزرگ سراسری، با سرنگونی محتوم رژیم ولایت فقیه، پیروزی نصیب مردم ایران شود.
متأسفانه این دومین سالی است که سال تحصیلی، با شیوع بیماری کرونا و فاجعه‌‌‌آفرینی رژیم آخوندها در قبال این بیماری مواجه است. اگر این سیاست پرجنایت نبود، اگر خامنه‌ای و دار و دسته خونخوار او بخش کوچکی از آن‌چه برای سرکوب جامعه و جنگ‌افروزی در منطقه یا برنامه اتمی و موشکی هزینه می‌کنند، صرف واکسیناسیون عمومی می‌کردند، بدون تردید امسال مدارس و دانشگاه‌ها در شرایط ایمن و سالمی قادر به‌کار بودند و مرگ و پریشانی از سر تمام خانواده‌ها از جمله فرهنگیان و دانشگاهیان بر می‌خاست.
در گیر و دار بیماری و مرگ و ناداری، نظام آموزشی هم روز به‌روز بیشتر به‌افول و عقب‌گرد دچار شده است. کارنامه سال گذشته رژیم آخوندی در زمینه آموزش از این قرار است:

نزدیک به ۳میلیون دانش‌آموز بازمانده از تحصیل به دلیل فقر مفرط ، (۱) افزایش بی‌سوادان به حدود ۱۲میلیون نفر (۲) که حداقل ۴میلیون نفر (۳) آن‌ها را کودکان کار تشکیل می‌دهند، کاهش سن اعتیاد در بین دانش آموزان به ۱۲سال، (۴) افزایش خودکشی در بین دانش‌آموزان و ترک تحصیل ۵۰ درصد دختران دانش آموز (۵) در استان‌های مرزی و بسیاری واقعیت‌های اسف‌انگیز دیگر درکنار ایجاد ده‌ها مدرسه اشرافی در تهران و کلان شهرهایی که با سالی حدود ۱۰۰میلیون تومان بهترین امکانات تحصیلی برای آقازاده‌ها را فراهم کرده و اردوهای تابستانی آن‌ها در خارج کشور تعطیل نمی‌شود.

دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز!
نسل پیشتاز شما، با آگاهی عمیق از ماهیت آخوندهای ضد بشر، از دهه ۶۰ به نبرد برخاستند و جان و هستی خود را نثار کردند. ۳۰هزار قهرمان سرموضع از همان نسل به‌پاخاسته در سال ۶۷ بر حلقه‌های دار بوسه زدند. اردکان و اردلان دار آفرین، دو دانش‌آموز پرشور از لاهیجان که پس از ۷ سال زندانی بودن در سن ۲۲ و ۲۳ سالگی سربه‌دار شدند، یا لیلا مدائن، زهرا نياكان، عیسی حسين‌پور، پرويز مجاهدنيا و بی‌شمار دانش‌آموز و دانشجوی دیگر مجاهد و سرموضع، پیشتازان راهی هستند که در سه دهه گذشته ادامه یافته است. حضور فعال جوانان و نوجوانان ازجمله دانش‌آموزان در قیام آبان۹۸ و قیام‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان، استمرار همان راه و رسم است.

پیام مریم رجوی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

در همین روزها و درسراسرسال گذشته، شهرهای ایران شاهد اعتراض‌های معلمان و فرهنگیان و دانش‌آموزان آزاده و به‌پاخاسته‌یی بوده و هست که برای حقوق و حرمت و آزادی‌های پایمال‌شده و تضمین سلامت خود، در شرایط شیوع کرونا به خیابان‌ها آمده و می‌آیند و جز هجوم مزدوران سرکوبگر و گاز اشک‌آور پاسخی نمی‌گیرند.
روشن است که به‌دست‌آوردن ابتدایی‌ترین آزادی‌ها و حقوق جامعه معلمان و دانشگاهیان، مانند سایر اقشار مردم، در گرو پس‌گرفتن ایران از آخوندهاست و در پیوند با قیام‌های سراسری امکان‌پذیر است.
نظام آخوندها در سراشیب سقوط قرار گرفته است. خامنه‌ای، به‌دلیل بن‌بست رژیمش، آخوند رئیسی، جلاد سال ۶۷ را بر کرسی ریاست جمهوری نشاند. اما نسل شورشگر شما ـ نیروی اصلی قیام‌ها ـ چنان‌که نمایندگان پیشرو شما در کانون‌های شورشی نشان داده‌اند، آگاه‌تر و مصمم‌تر از هر زمان دیگر برآنید که رژیم ولایت‌فقیه را از بنیاد براندازید. چنان‌که مسعود خطاب به جوانان انقلابی در داخل میهن اشغال شده گفته است:
«حق و آزادی را به رایگان به کسی نمی‌دهند. بر اساس کس نخارد قیمت آن‌را به تمام و کمال باید پرداخت و از گلوی حق‌ستیزان و آزادی‌‌کشان بیرون کشید».
پس، برای آزادی و به‌نام آزادی به‌پا خیزید. درهرمدرسه و دانشگاهی متشکل شوید، مزدوران دشمن را افشا کنید، جیره‌خوارانی را که برای حفظ رژیم پوسیده تئوری‌بافی می‌کنند، طرد و منزوی کنید و در میان مردم‌تان این حقیقت را ترویج کنید. که می‌توان و باید رژیم جلادان را سرنگون و ایران را آزاد و آباد کرد. آینده درخشان ایران در دستان شماست.
هیچ نیروی سرکوبگری، در مقابل خلقی که آزادی را اراده کرده، توان ایستادگی ندارد. دستانتان را به‌یکدیگر پیوند بدهید. امید و یقین به رهایی، سرچشمه خروشان توانمندی‌ها و قدرت‌ها است. می‌توان و باید که ایران را از شر آخوندها پاک کرد و مناسبات آزاد و پیشرفته‌یی بنا کرد.

پاورقی ها

۱- ایرنا ۲۶خرداد ۱۴۰۰- وزیر آموزش و پرورش
۲- خبرگزاری ایسنا ۲۴فروردین۹۸ گفتگو با علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی
۳- ایندیپندنت فارسی ۶آذر ۱۳۹۹
۴- خبرگزاری دانشجو ۲۰ تیر ۱۴۰۰
۵- خبرگزاری ایسنا ۲۴فروردین۹۸گفتگو با علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]