تیر-۰۵ ۱۴۰۱

مریم رجوی: دانشمندان مدافع مقاومت ایران، چراغ راهنمای جامعه علمی جهان

Catégories // آخرین خبرها // رخدادها // فعاليت‌ها

مریم رجوی: دانشمندان مدافع مقاومت ایران، چراغ راهنمای جامعه علمی جهان

سخنرانی مریم رجوی با حضور پروفسور ریچارد رابرتس، برنده جایزه نوبل پزشکی در گردهمایی مجاهدین در اشرف۳

دیدار ریچارد رابرتس برنده جایزه نوبل پزشکی با مریم رجوی در اشرف۳

پروفسور ریچارد رابرتس، برنده جایزه نوبل پزشکی در سال ۱۹۹۳، روز یکشنبه ۴تیرماه ۱۴۰۱، در اشرف۳ با مریم رجوی دیدار و گفتگو کرد.
آقای رابرتس هم چنین از موزه مقاومت بازدید و در گردهمایی مجاهدان اشرفی سخنرانی کرد
پروفسور ریچارد رابرتس، محقق ارزشمند در رشته بیوشیمی مولکولی، به دنبال تحقیقات گسترده، موفق به کشف ساختمان موزائیکی ژن شد و به‌خاطر این کشف مهم که باعث پیشگیری و درمان بعضی اربیماری‌های ارثی در نوزادان است، کمیته نوبل، جایزه نوبل پزشکی را در سال ۱۹۹۳ به او اعطا کرد.
پروفسور رابرتس هم‌چنین از دانشمندان انسان‌دوستی است که بارها نسبت به کشتار مجاهدین در اشرف و لیبرتی و هم چنین قتل عام سی هزار زندانی سیاسی، همراه با سایر نوبلیست‌ها به اعتراض برخاسته و بیانیه داده‌ است.
در قیام مردم ایران در سال ۱۳۸۸، او اسپانسر نامه‌یی به دبیرکل ملل متحد برای محکوم کردن کشتار معترضان شد.
مریم رجوی ضمن استقبال از پروفسور رابرتس در گردهمایی مجاهدین دراشرف۳، طی سخنانی چنین گفت:

پروفسور رابرتس گرامی،
کاشف و دانشمند ممتاز،
دوست گرانقدر مردم و مقاومت ایران!
به ‌اشرف۳ خانه‌ آزادی مردم ایران خوش ‌آمدید.
استقبال از شما و دیدار شما برای من و همه رزمندگان آزادی، برای مجاهدین زندانی و شکنجه ‌شده در دیکتاتوری دینی و دیکتاتوری شاه که حالا در این جا هستند، و برای تمام مقاومت ایران، جای خوشوقتی و افتخار است.
این برای ما و مردم ما به‌یادماندنی است. به‌خاطر مقام والای علمی شما و به‌خاطر حمایت از قیام‌های مردم ایران برای آزادی و مخصوصاً به خاطر دفاع صمیمانه شما، با تمام قلب و وجودتان از مجاهدین در اشرف و لیبرتی.
در ۷حمام خونی که طی ۷سال از سال ۱۳۸۸تا ۱۳۹۵در مجموع ۱۵۰شهید و نزدیک به ۱۵۰۰مجروح بر جا گذاشت و شما از نخستین حمله تا امروز ۲۲بار جانانه به‌ حمایت از رزمندگان آزادی و هم‌چنین حمایت از قیام‌های مردم ایران برخاستید.
درود بر شما و دوستان‌تان، دیگر برندگان جوایز علمی نوبل که در این کارزار عظیم با شما بودند.
تاریخ علم و آزادی چنین دانشمندانی را از یاد نمی‌برد. بلکه اسم آن‌ها را با خط زرین به‌ یاد می‌سپارد چرا که علم و آزادی دو روی سکه واحدی هستند که رهایی بنی‌نوع انسان را از جبرهای طبیعی و تقدیر کور و اجبارات بنده‌ساز اجتماعی مد نظر دارد.
بله، شما پروفسور رابرتس و ده‌ها دانشمند نوبلیست دیگر راهگشایان و پیشتازان همین مسیر در زمانه ما هستید.
شما مشعل‌ها و چراغ راهنما برای سایر محققان و دانشمندان هستید، آن‌هم در روزگاری که ارزش‌های انسانی از جانب دیکتاتوری‌های سرکوبگر پایمال‌شده است و در دورانی که رزمندگان آزادی بالاترین فشارها و شکنجه‌ها را برای طولانی‌ترین زمان متحمل شده‌اند.

سخنرانی مریم رجوی با حضور پروفسور ریچارد رابرتس، برنده جایزه نوبل پزشکی در گردهمایی مجاهدین در اشرف۳

مبارزه برای برپایی جامعه دمکراتیک

تاریخچه پنجاه و هفت ساله مجاهدین در ۲دیکتاتوری سلطنتی و دینی، مبارزه‌یی بی‌وقفه برای کسب آزادی و دمکراسی برای مردم‌شان بوده است.
از حدود ۱۲۰ سال پیش، مردم ایران برای آزادی و دمکراسی به‌پا‌خاسته‌اند. به‌زیر کشیدن دیکتاتوری‌های شاه و شیخ مهم‌ترین هدف مبارزه مردم ما برای برپایی یک جامعه دمکراتیک و پیشرفته بوده است.
در بخش اعظم این دوره، یعنی از ۵۷سال پیش مجاهدین در محور جنبش مقاومت در حال مبارزه بوده و هستند. این مقاومت توانسته است یک آلترناتیو دمکراتیک در برابر استبداد حاکم برپا کند. هم‌چنین الگوی زنده و سمت‌دهنده‌یی در مورد اصل جدایی دین و دولت و ارزش برابری زن و مرد خلق کرده است.
در دهه اول این قرن، مجاهدین در اشرف نخستین در محاصره ۲دیکتاتوری زیر شدید‌ترین فشار‌ها به‌ مدت ۱۰سال پایداری کردند. پایداری در مقابل سرکوب‌ بی‌وقفه‌یی که هدف‌اش نسل‌کشی و انهدام کامل سازمان مجاهدین بود.
وقتی که اشرفی‌ها مورد حمله و کشتار توسط دولت دست‌نشانده خامنه‌ای در عراق قرار گرفتند، شما به‌ همراه صف درخشانی از دانشمندان انسان دوست و نخبگان علمی جهان، دبیرکل ملل متحد، دولت آمریکا، اتحادیه اروپا، مقام‌های کشورهای مختلف و نمایندگان پارلمان‌ها را خطاب قرار دادید و صلاحیت علمی و اعتبار و مقبولیت بین‌المللی خود را پشتوانه جنبشی برای دفاع از مقاومت ایران قرار دادید.

ایران رکورددار فرار مغزها در جهان

استاد گرامی!
کشور ما زمانی مهد بزرگ‌ترین دانشمندان جهان بوده است. از جمله جابر‌بن‌حیان، جرجانی، ابوریحان بیرونی، ابوعلی سینا، زکریای رازی، خیام، فارابی، خواجه نصیرالدین طوسی و خوارزمی که از بزرگ‌ترین دانشمندان تاریخ گذشته در رشته‌های فیزیک، شیمی، نجوم، پزشکی، ریاضی و علوم طبیعی بوده‌اند. اما سرکوب و آزادی‌کشی و هم‌چنین غارت وسیع دارایی‌ مردم توسط فاشیسم‌دینی، اندازه نمی‌شناسد.
امروز ایران رکورددار فرار مغزها در جهان است. تنها در ۳سال گذشته حدود ۴هزار پزشک و ۳۰۰هزار متخصص با فوق‌لیسانس یا دکترا، شامل ۹۰۰استاد دانشگاه ایران را ترک کرده‌اند.
وقتی خمینی در ایران به قدرت رسید، دانشگاه‌ها مقر اصلی مجاهدین بود. در آن زمان مسعود در دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان «تبیین جهان» درس فلسفه می‌داد.
۱۰هزار نفر با کارت در این کلاس هفتگی شرکت می‌کردند و متن آموزش‌ها بلافاصله در ابعاد کلان برای استفاده سایر دانشگاه‌ها و هواداران مجاهدین تکثیر می‌شد.
اما خمینی تحمل این را نداشت. ۱۴ماه بعد از این‌که به قدرت رسید، در فروردین ۱۳۵۹، تحت عنوان مسخره انقلاب فرهنگی به ‌یورش و سرکوب وحشیانه دانشگاه‌ها روی آورد. تا روز ۲اردیبهشت، ۱۷دانشجو کشته و ۲۱۸۰نفر مجروح شدند. کلاس‌های مسعود هم تعطیل شد.
لوموند در ۲۹مارس ۱۹۸۰گزارش کرد: هر جمعه بعد از ظهر در این کلاس‌ها ده‌هزار نفر با کارت شرکت می‌کردند و متعاقبا درس‌های فلسفه تطبیقی در این کلاس‌ها، به‌صورت کتاب‌های جیبی در صدهاهزار نسخه به ‌فروش می‌رسید و نوارهای ویدئویی آن را هم حدود یک صدهزار دانشجو در ۳۵شهر بزرگ ایران می‌دیدند.
لوموند نوشت: مجاهدین به‌صورت یک حزب مردمی یکی از متشکل‌ترین سازمان‌های ایران هستند و اگر خمینی نامزدی کاندیدای آن‌ها را در انتخابات ریاست جمهوری با فتوا منتفی نمی‌کرد، «به گفته شخصیت‌های متفاوت» آن‌ها میلیون‌ها رأی را به خود اختصاص می‌دادند و از حمایت اقلیت‌های قومی و مذهبی و هم‌چنین از حمایت قسمت مهمی از زنان و جوانان کشور برخوردار بودند که قیمومیت روحانیت ارتجاعی را نمی‌خواستند.
چنین بود که خمینی دانشگاه‌ها و مدارس عالی را به‌ خاک و خون کشید و تعطیل کرد و اسم آن‌کودتای سیاه ضدفرهنگی را «انقلاب فرهنگی» گذاشت!

خمینی در همان زمان گفت: ”ما از حصر اقتصادی نمی‌ترسیم، ما از دخالت نظامی نمی‌ترسیم‌. ما از دانشگاه (به گفته او) استعماری می‌ترسیم… دانشگاه‌های ما برای ملت ما مفید نیست. من آن تصمیمی را که شورای انقلاب و رئیس جمهور گرفته‌اند راجع به تصفیه دانشگاه پشتیبانی می‌کنم.

جالب است که بدانید که ۲سه سال بعد از کودتای سیاه فرهنگی که دانشگاه‌ها دوباره تحت قوانین فاشیسم دینی بازگشایی شدند، بیش از ۴۰درصد از سهمیه دانشجویانی که به دانشگاه راه می‌یافتند به نیروهای امنیتی رژیم از قبیل بسیج و سپاه و دست‌اندرکاران جنگ ضد‌میهنی با عراق اختصاص یافت.
امروز هم دانشگاه‌ها و دانشجویان، تحت سرکوب و کنترل شدید قرار دارند. بخش زیادی از استادان دانشگاه‌ها در فقر بسر می‌برند. این رژیم تاکنون ده‌ها هزار دانشجو و معلم و دانش‌آموز را اعدام کرده است. هم‌اکنون عده‌یی از معلمان فقط به‌خاطر شرکت در اعتراض‌ها به خاطر حداقل حقوق ماهیانه در زندان بسر می‌برند.
آخوندها برای اداره جامعه از جمله در امور حقوقی و قضایی، اجرای قوانین ارتجاعی هزاره‌های پیشین را به مردم تحمیل می‌کنند. اما برای بقای حکومت پوسیده خود پیشرفته‌ترین دستاوردهای علمی و تکنولوژیک را برای ساختن بمب اتمی و موشک به‌کار می‌گیرند.
چنان که مسعود گفته است: آخوندها «فقر و فاقه ماهوی یک رژیم ته‌کشیده و مفلوک را می‌خواهند با اورانیوم غنی‌شده بپوشانند و آن‌را بر سریر قدرت حفظ و تثبیت کنند.
راستی این چه انرژی صلح‌آمیز وچه علم و دانشی است که سراپایش در دست سپاه پاسداران جهل و جنایت است؟
این چه تحقیق و پژوهشی است که این چنین برای دو دهه باید مخفی بماند و بودجه معلمان و فرهنگیان و دانشگاه‌ها و کارگران و بازنشستگان را ببلعد؟»

آزادی را در سراسر ایران شکوفا می‌کنیم

استاد گرامی!
می‌خواهم از فاجعه‌یی دیگر در حاکمیت آخوندها برایتان بگویم.
در پرونده حجیم جنایت‌های این رژیم، قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ جای به‌خصوصی دارد.
خمینی در مورد مجاهدین فتوا داد که هر کس بر «سر موضع» است، یعنی در مواضع خود برای آزادی خلق و میهنش استوار است و حاضر به انزجار از سازمان و آرمان و رهبری‌اش نیست، باید اعدام شود. و چنین بود که ۳۰هزار تن سر به‌دار شدند که ۹۰درصد آن‌ها از مجاهدین بودند.
در صف بی‌انتهای این شهیدان کم‌ نبودند پزشکانی هم‌چون دکتر عادل ملایری، دکتر فرزین نعمتی، دکتر فیروز صارمی، دکتر حمیده سیاحی و دکتر ناهید صدیقی.
در مورد همین کشتار بزرگ، شما در تیر ۱۴۰۰همراه با ۱۰تن دیگر از همکاران‌تان در نامه‌یی به دبیرکل ملل متحد، خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق در مورد کشتار زندانیان ۶۷ و نقش رئیسی، رئیس‌جمهور کنونی رژیم، در ارتکاب جنایت علیه بشریت شدید.
مقاومت ما سال‌هاست زیر فشار شکنجه و قتل‌عام و شیطان‌سازی قرار دارد تا از عقاید و مواضع خود دست برداشته و بپذیرد که از آزادی هرگز خبری نخواهد شد.
اما ما با خون خود خطاب به آزادی نوشته‌ایم تو را در سراسر ایران شکوفا می‌کنیم!
فکر می‌کنم ما با هم اشتراک نظر داریم که هیچ نیرو و قدرتی در جهان نیست که بتواند جلوی پیشرفت علم و آزادی را بگیرد.

درپایان این نکته راهم ناگفته نگذارم که جای آقای دکتر شیخی مسئول کمیسیون دانشگاه‌ها در شورای ملی مقاومت ایران در این‌جا خالی بود.
من از دکتر ساسان محدث که دیدار پرفسور رابرتس را ترتیب داده است در این باره سوال کردم و او گفت چون همه ترتیبات این دیدار سریع انجام شده به لحاظ زمانی فرصت نبوده است.
درهرحال جای دکتر شیخی در اینجا درکنار پرفسور رابرتس محفوظ است.
باز هم از حضور شما متشکرم.

سخنرانی مریم رجوی با حضور پروفسور ریچارد رابرتس، برنده جایزه نوبل پزشکی در گردهمایی مجاهدین در اشرف۳

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]