شهریور-۱۴ ۱۴۰۲

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی پس از انتقال از اوين به زندان قزلحصار

Catégories // آخرین خبرها // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی پس از انتقال از اوين به زندان قزلحصار

فراخوان خانم مريم رجوی به ملل متحد برای اقدام فوری به‌منظور آزادی و نجات جان زندانيان سياسی

گروهی از زندانیان سیاسی که صبح یکشنبه ۱۲‌شهریور ماه از اوین به زندان قزلحصار منتقل شدند، در ۲‌سلول که محل قرنطینه زندانیان قبل از اعدام است، به‌طور فشرده محبوس هستند.
این محل به‌قدری کوچک است که حتی برای خوابيدن افراد جای کافی ندارد و به‌همین دلیل، چند تن از آنان شب در راهرو و در كنار سرويس‌های بهداشتی استراحت می‌كنند.
اين زندانیان از بدو ورود به این زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. زندانیان اهل سنت نیز که چند هفته پيش، مستقيما از زندان گوهردشت به قزلحصار منتقل شده بودند، در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند.
اين زندانيان روز يكشنبه با ضرب و شتم و دستبند و پابند از اوين به قزلحصار منتقل شدند. دژخيمان اجازه ندادند كه زندانيان وسايل خودشان را ببرند، آن‌ها وسایل زندانيان را در بند ۸‌اوین در هم شکسته و يا به غارت بردند.

در يک تحول ديگر آرمان سنگی زندانی سیاسی اهل بانه که سه ماه پیش از زندان آزاد شده بود، روز شنبه ۱۱ ‌شهریور به طرز مشکوکی جان باخت. جسد او كه به شیراز سفر کرده بود روز شنبه در سویت محل اقامتش در این شهر پیدا شد. رژیم دلیل مرگ او را مانند بسیاری از قتل‌های سیاسی، ایست قلبی عنوان کرده در حالی‌که او قبل از دستگیری هیچ‌گونه سابقه بیماری قلبی و زمینه‌ای نداشته است. آرمان سنگی در بهار سال ۱۴۰۰ توسط وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان کهریزک منتقل و پس از اتمام دوران محکومیت دو ساله‌اش آزاد شد.
از سوی ديگر اعظم غلامی زندانی قیام که در مهر‌۱۴۰۱ دستگیر شد و در دهه ۹۰ نیز زندانی سیاسی بوده در مشهد از سوی قضاييه جلادان به ۱۶‌سال زندان محکوم گردید.

خانم مريم رجوی از ملل متحد به‌ويژه كميسرعالی و شورای حقوق‌بشر خواست برای آزادی و نجات جان زندانيان سياسی به‌خصوص زندانيان اعتصابی دست به‌اقدام فوری بزنند. آن‌ها سال‌هاست در اسارت و تحت شكنجه‌های فيزيكی و روحی قرار دارند و هم‌ اكنون نيز زير شديدترين فشارها قرار دارند و از حداقل امكانات نيز برخوردار نيستند. وی افزود آخوندهای حاكم در هراس از قیام‌های پیش‌رو، چرخه سركوب و شكنجه و كشتار را تسريع كرده‌اند. سكوت و بی‌عملی اين رژيم را در ادامه جنايت و كشتار تشجيع می‌كند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۴شهریور ۱۴۰۲ (۵سپتامبر ۲۰۲۳)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]