• صفحه اول / اطلاعیه‌ها / انتخاب خواهر مجاهد زهرا مریخی به عنوان مسئول اول در اجتماع بزرگ مجاهدین خلق ایران به مناسبت پنجاه و دومین سالگرد تأسیس سازمان
شهریور-۱۵ ۱۳۹۶

انتخاب خواهر مجاهد زهرا مریخی به عنوان مسئول اول در اجتماع بزرگ مجاهدین خلق ایران به مناسبت پنجاه و دومین سالگرد تأسیس سازمان

Catégories // اطلاعیه‌ها

انتخاب خواهر مجاهد زهرا مریخی به عنوان مسئول اول در اجتماع بزرگ مجاهدین خلق ایران به مناسبت پنجاه و دومین سالگرد تأسیس سازمان

سازمان مجاهدین خلق ایران در اجتماع بزرگ خود كه همزمان در تیرانا، برلین، پاریس، زوریخ، استكهلم و لندن برگزار شد،

در آغاز پنجاه و سومین سال حیاتش، خواهر مجاهد زهرا مریخی را به اتفاق آراء به عنوان مسئول اول جدید انتخاب كرد. گردهمایی به ریاست خواهر مجاهد زهره اخیانی برگزار شد كه به مدت ۶ سال از شهریور۱۳۹۰ تا شهریور ۱۳۹۶ در موضع مسئول اول سازمان قرار داشت. مسئول اول سازمان برای یك دوره ۲ساله قابل تمدید انتخاب می‌شود.
طبق آئین‌نامه داخلی، مسئول اول سازمان در سه شور انتخاب می‌شود. در شور اول از اعضای شورای مركزی و در شور دوم از مسئولین و كادرها در بخش‌های مختلف به‌طور مخفی رأی‌گیری می‌شود. در شور سوم، همه مجاهدین در اجتماع سراسری به‌طور علنی با بلند كردن دست رأی می‌دهند.
در شور اول در ۲۹مرداد، خواهر مجاهد زهرا مریخی ۸۶ درصد آرای شورای مركزی را به دست آورد. شورای مركزی ۱۲ كاندیدا داشت كه ۴ نفر اول برای مرحله بعد معرفی شدند.
در شور دوم كه روز ۱۲شهریور۹۶ در ۱۰مركز رأی‌گیری برگزار شد خواهر مجاهد زهرا مریخی ۸۴ در صد آرا را كسب كرد.
در مرحله نهایی در شور سوم در رأی‌گیری علنی در اجتماع سراسری، خواهر مجاهد زهرا مریخی به اتفاق آراء به‌عنوان مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران انتخاب شد.
خواهر مجاهد زهرا مریخی متولد ۱۳۳۸ در قائمشهر در شمال ایران، از نوجوانی در جریان انقلاب مردم ایران علیه دیكتاتوری شاه با مجاهدین آشنا شد. در هجده سالگی به انجمن هوادار مجاهدین در شهر خود پیوست و در شهرهای بابل و آمل فعالیت می‌كرد. او چند بار به‌خاطر فعالیت‌هایش توسط ساواك احضار و بازجویی شد.
خواهر مجاهد زهرا مریخی پس از پیروزی قیام، به جنبش ملی مجاهدین در قائمشهر پیوست و مسئولیت بخش زنان را به‌عهده گرفت. پس از اعلام ممنوعیت مجاهدین توسط خمینی در تیر ۱۳۵۹، به هیأت تحریریه نشریه مجاهد در استان مازندران به نام طلاونگ منتقل شد. پس از شروع مقاومت سراسری در ۳۰ خرداد۱۳۶۰ به تهران رفت و مسئولیت سرپل شاخه جنگل سازمان را به‌عهده گرفت. متعاقباً بر اثر دستگیری‌ها و ضربات دشمن در تهران و جنگل، ارتباطات او به مدت ۲ سال قطع شد و در اختفاء كامل بسر می‌برد. نهایتاً در سال ۱۳۶۳، به پایگاه‌های مجاهدین در منطقه مرزی ایران و عراق رفت و از آنجا به پاریس منتقل شد. در سال ۱۳۶۴، در شورای مركزی مجاهدین قرار گرفت و پس از تأسیس ارتش آزادیبخش ملی ایران به قرارگاه اشرف رفت و در عملیات بزرگ فروغ جاویدان شركت داشت. برادر كوچكتر او مجاهد خلق علی مریخی از شهیدان عملیات آفتاب است.
خواهر مجاهد زهرا مریخی، مدتی مسئول تشكیلات مجاهدین در كشورهای اسكاندیناوی و آلمان بود. او از مهر۱۳۷۰، به‌عنوان عضو هیأت اجرایی سازمان، مسئولیت ستاد تبلیغات مجاهدین شامل رادیو صدای مجاهد، سیمای مقاومت و نشریه مجاهد را به‌عهده گرفت. در سال ۱۳۷۱ به عضویت شورای ملی مقاومت در آمد و در سال ۱۳۷۲ به‌عنوان مسئول كمیسیون تبلیغات شورا معرفی شد.
وی از سال ۱۳۸۲تاكنون هماهنگ‌كننده دفاتر رئیس جمهور برگزیده مقاومت و همزمان از همردیفان مسئول اول مجاهدین و از سال ۱۳۹۳نایب رئیس شورای مركزی سازمان بوده است.
خواهر مجاهد زهرا مریخی، پس از انتخاب به‌عنوان مسئول اول، با دست گذاشتن بر قرآن مجید و ادای احترام به پرچم ایران و آرم سازمان مجاهدین خلق ایران، سوگند خورد به تعهدات سنگین امانت و مسئولیتی كه جمع مجاهدین بر عهده وی گذاشته‌اند، در همه حال پایبند باشد و تمام توانایی خود و سازمان مجاهدین را كه با صف بی‌انتهای شهیدان و رزم‌آورانش گنجینه ملی ایرانیان محسوب می‌شود، برای آزادی ایران و برای سرفرازی مجاهدین در برابر مردم و تاریخ ایران، به‌كار بگیرد. او سازمان مجاهدین را «سرخ‌ترین و خونین‌ترین در عین حال زیباترین و پرافتخارترین نام در تاریخ ایران» خواند و آن را «یك دانشگاه بزرگ از مناسبات انسانی، جامعه‌یی با بالاترین عواطف، دردمندی و مسئولیت‌پذیری سیاسی و اجتماعی» توصیف كرد. سازمانی كه «تاریخچه‌اش با فدا و رنج و خون تنیده شده و در شكنجه‌گاه‌ها و زندان‌ها و رزم‌گاه‌های گوناگون، بن‌بست‌ها را با فدای بیكران و صداقت راهبران آرمانی‌اش مسعود و مریم رجوی در هم شكسته است. از این‌رو مفت‌خوردن، بی‌هزینگی، سیاست‌پیشگی، نان به نرخ روز خوردن، دست در جیب خلق کردن، و غیرمسئول بودن در این سازمان جایی نداشته و ندارد و مجاهد خلق جز به آزادی خلق و میهنش نمی‌اندیشد».
او با قدردانی از خواهر مجاهد زهره اخیانی مسئول اول سازمان و خواهر مجاهد مژگان پارسایی جانشین فرمانده ارتش آزادیبخش، مجاهدت ۱۴ساله آنان و دیگر مسئولان مجاهدین در خونین‌ترین و خطرناك‌ترین سال‌ها در اشرف و لیبرتی را بی‌همتا و ماندگار و تاریخی خواند.
خواهر مجاهد زهرا مریخی افزود: ۳۲ سال پس از «انقلاب مریم» به ویژه در امر رهایی زنان، رودرروی آخوندهای مرتجع و زن ستیز، اكنون سازمان مجاهدین خلق ایران، ۱۸ همردیف مسئول اول (شامل ۷ مسئول اول پیشین) و یك شورای مركزی با هزار زن قهرمان به‌عنوان كاندیدای آزمایشی دارد كه نشانه اقتدار و استحكام و ماندگاری و پیروزمندی است. او خواهران مجاهد نرگس عضدانلو، ربیعه مفیدی و نسرین مسیح را به‌عنوان معاونان جدید مسئول اول، افزوده بر معاونان پیشین، معرفی كرد.
وی هم‌چنین یادآوری كرد ،خواهران مجاهد بدری پورطباخ، منیژه كریمی، مینا رضایی و مهناز كرمی از این پیش‌تر در شمار همردیفان مسئول اول قرار گرفته بودند.
در گردهمایی بزرگ مجاهدین، خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت برای دوران انتقال حاكمیت به مردم ایران با تبریك به مناسبت انتخاب خواهر مجاهد زهرا مریخی در موضع مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران، گفت: این یك انتخاب درخشان، در اوج دمكراتیسم و انسجام و شكوفایی در جنگ هزار اشرف در راستای سرنگونی فاشیسم دینی است كه در درون مجاهدین میراث حنیف و آرمان مسعود را به اوج می‌رساند و در عرصه اجتماعی و سیاسی، در هم شكستن طلسم ارتجاع و اختناق را نوید می‌دهد.

سازمان مجاهدین خلق ایران
۱۵ شهریور ۱۳۹۶ (۶سپتامبر۲۰۱۷)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]