• صفحه اول / اطلاعیه‌ها / مخالفت با بازرسی سایت‌های مشکوک از سوی آژانس، فریبکاری رژیم برای دست یابی به بمب اتمی
اسفند-۱۵ ۱۳۹۸

مخالفت با بازرسی سایت‌های مشکوک از سوی آژانس، فریبکاری رژیم برای دست یابی به بمب اتمی

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

مخالفت با بازرسی سایت‌های مشکوک از سوی آژانس، فریبکاری رژیم برای دست یابی به بمب اتمی

فاشیسم دینی حاکم بر ایران بار دیگر درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از دو سایت که ظن فعالیت‌های هسته‌یی در آن می‌رود را رد کرد و بار دیگر نشان داد این رژیم دست از پنهان کاری و فریب دادن جامعه جهانی به منظور دست یابی به سلاح اتمی نکشیده است. بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی هسته‌یی رژیم گفت ”درخواست آژانس مبانی حقوقی و اصولی ندارد…” و کاظم غریب آبادی سفیر رژیم در سازمان‌های بین المللی در وین نوشت آژانس برای درخواست خود «هیچگونه استدلال حقوقی معتبر و موثقی را ارائه نکرد” و افزود نه آژانس ”مجاز به ارائه چنین درخواستی” است و ”نه تعهدی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کند”

گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به عواقب نقض موارد جدی توافق اتمی، بی پاسخ گذاشتن سئوالات آژانس در مورد پیشینه فعالیت هسته‌یی سه سایت و ممانعت رژیم از بازدید آژانس ازاین سایت‌ها که ظن فعالیت‌های هسته‌یی در آن‌ها می‌رود هشدار داد و خواهان همکاری فوری و کامل رژیم با آژانس براساس توافقنامه‌ها و پروتکل الحاقی شد.

متعاقبا رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، در مصاحبه‌یی با رویترز گفت،‌ «ما متقاضی اطلاعات و دسترسی به (سایت‌ها) بودیم ولی آن‌ها اطلاعاتی را که می‌خواستیم در اختیار ما نگذاشتند. ما اصرار کردیم ولی علیرغم همه تلاش‌های ما، به ما اجازه ندادند و شرایطی را ایجاد کردند که تا آنجا که به من برمی‌گردد نیازمند گامی از جانب ماست. معنای آن این استکه ایران دارد مانع این می‌شود که آژانس بتواند کارش را بکند».

سرباز زدن رژیم از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی که نقض آشکار توافق اتمی است، دلیل دیگری بر این حقیقت است که رژیم ایران به‌رغم بهره مند شدن از امتیازهای توافق هسته‌یی، هیچگاه پنهانکاری به منظور ادامه دادن به پروژه تسلیحات اتمی خود را کنار نگذاشته است. عدم شفافیت در خصوص ابعاد محتمل نظامی، ادامه کارکردهای مرکز هدایت برنامه تسلیحات هسته‌یی توسط سازمان پژوهش نوین دفاعی (سپند)، سایت مخفی برای آزمایش‌های مرکز تحقیقات و توسعه فن آوری انفجار و ضربه (متفاض)، بی‌پاسخ گذاشتم سئوالات آژانس در خصوص پیدا شدن ذرات اورانیوم غنی شده و اجازه ندادن به آژانس برای مصاحبه با متخصصان ودست اندرکاران کلیدی برنامه اتمی از این شمار است. این اقدام‌ها نه تنها نقض توافق اتمی ژوییه ۲۰۱۵ بلکه نقض آشکار معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی است.

خانم مریم رجوی رییس جمهور برگزیده مقاومت ایران بلافاصله پس از امضای توافق گفت دور زدن شش قطعنامه شورای امنیت راه فریبکاری ملایان و دستیابی آن‌ها به بمب اتمی را نمی بندد. امروز نیز تنها راه مقابله با پروژه‌أهای اتمی این رژیم فعال کردن مجدد این قطعنامه‌ها و پایان دادن کامل به غنی سازی و تعطیل سایت‌های اتمی این رژیم و اعمال بازرسی‌های هر زمان و هر مکان آژانس است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۵اسفند ۱۳۹۸ (۵ مارس۲۰۲۰)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]