• صفحه اول / رخدادها / اجلاس همبستگی با انقلاب سوریه با حضور مسئولان اپوزيسيون سوريه
خرداد-۲۲ ۱۳۹۵

اجلاس همبستگی با انقلاب سوریه با حضور مسئولان اپوزيسيون سوريه

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

اجلاس همبستگی با انقلاب سوریه با حضور مسئولان اپوزيسيون سوريه

سیداحمد غزالی نخست وزیر سابق الجزایر، شیخ تیسیر قاضی القضات سابق فلسطین، خلیل مرون، مدير مسجد اوری فرانسه و رئيس كميته مسلمانان فرانسه براي دفاع از حقوق اشرفيان، دکتر انور مالک، نویسنده وگزارشگر سابق سوریه در اتحادیه عرب، طارق ابو نور، دبیر کل فدراسیون مالی اسلامی، طاهر مهدی؛ امام و خطیب و عضو شورای اروپایی فتوا و تحقیق، عبدالله خلف؛ از جریان سعد حریری، رضا الرضا، فعال سیاسی و استاد جلال گنجه‌ای، مسئول كميسيون مذاهب و آزادي اديان شورای ملی مقاومت ايران، از دیگر سخنرانان این برنامه بودند.
اجرای برنامه‌های موسیقی توسط گروه هنرمند سوری سمیح شقیر، از دیگر برنامه‌های اجلاس همبستگی با مردم و مقاومت سوریه بود که مورد توجه بسیار قرار گرفت. مریم رجوی در این جلسه طی سخنانی ضمن تجلیل از مقاومت مردم سوریه گفت:

بسم الله الرحمن الرحيم
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

دوستان عزیز،
هیات محترم اپوزیسیون سوریه،
خواهران و برادران گرامی!
ماه رمضان را به‌ شما تبریک می‌گویم. روزه‌‌ گرفتن خویشتن‌داری در برابر طبیعی‌ترین غریزه‌های انسانی است و پیامش این است که انسان و اجتماع انسانی قادرند بر همه اجبارها و طغیان‌ها علیه آزادی، عدالت و برابری، غلبه کنند. پیامش این است که انسان می‌تواند به رهایی دست یابد. یعنی کمال معنوی و اجتماعی.
و این همان نویدی است که قرآن درباره دستیابی به‌تقوا در آیه مربوط به روزه‌داری در سوره بقره داده است.
چنین است که ما در رمضان بشارت آزادی و عدالت و صلح را می‌بینیم. و با الهام از همین پیام، مبارزه و مقاومت خود را پیش می‌بریم.

خواهران و برادران!
درحالی‌که ماه رمضان جریان دارد، جهان اسلام شاهد استمرار یک خونریزی عظیم در سوریه است که از چند قرن پیش تاکنون کم‌سابقه بوده است.
مگر رمضان ماه عبادت نیست؟ مگر رمضان ماه صلح نیست؟ مگر ماه نزدیک شدن دل‌ها نیست؟‌ پس چرا آخوندهای حاکم بر ایران و بشار اسد از کشتار دست برنمی‌دارند؟
زیرا کم‌ترین آینده‌یی برای خود نمی‌بینند. هم در ایران به اعدام‌ها ادامه می‌دهند و هم در سوریه ریختن خون مردم را وسیله حفظ منافع حقیر خود کرده‌اند.
در نقطه مقابل آنها، ما، مقاومت ایران، ماه رمضان را ماه همبستگی با مردم مقاوم سوریه اعلام می‌کنیم. و امشب در این اجتماع و در این افطار، سوریه مجروح و خون‌فشان را مد نظر داریم و از قهرمانی و ایستادگی مردمش تجلیل می‌کنیم.
دقایقی پیش در نمایشگاهی در همین‌جا، تصاویری از آثار بمباران‌ها و قتل‌عام‌ها در سوریه را دیدیم. این تصویرها ‌به‌خصوص در دو سال اخیر بارها جهان را تکان داده است.
تصویر پسربچه مظلومی که جسد پدر شهیدش را رها نمی‌کرد و اشک‌ریزان می‌گفت بابا مرا ترک نکن.
تصویر پسربچه‌یی در درعا که در عزای مرگ خواهر پنج ساله‌اش سعده، اشک می‌ریخت و سرود «بهشت است میهنم»‌ را می‌خواند:
«به پا خیز، قیام کن ای درعا…دختری از حمص یاری مي‌طلبد»…
تصاویر پدران و مادرانی که بالای سر اجساد کودکانشان شیون می‌کنند و تصاویر مربوط به دکتر محمد وسیم معاذ که برای درمان کودکان حلب حاضر به ترک این شهر نشد و در بمباران بیمارستان محل کارش شهید شد.
اما در عین حال در کنار این‌ درد و رنج‌ها، تصویرهایی هم از مقاومت و نبرد دیدیم که تمام دنیا را به ‌تحسین وا می‌دارد. از همین‌جا به همه آن رزم‌آوران شجاع و دلیر درود می‌فرستیم.
سلام بر همه جبهه‌های نبرد و پایداری!
سلام بر حلب قهرمان!
سلام بر مارع و خان طومان و حما!
سلام بر حمص و درعا!
سلام بر غوطه دمشق و بر شهر پایدار داریا!
ای قهرمانان، نبرد شما آینده سوریه و تمام منطقه را می‌سازد.
شما افتخار تمام بشریت هستید.

حضار محترم!
آن‌چه امروز در سوریه می‌گذرد، افشاکننده رویداد عظیمی است که استبداد مذهبی حاکم بر ایران را در سطح منطقه، از کرسی یک رژیم مدعی اسلام به‌زیر کشیده و نشان داده که یک حکومت تجاوزکار است و برای حفظ قدرت متزلزل خود، خاورمیانه را در گرداب خون فرو برده است.
در داخل ایران، دیر زمانی است که دیکتاتوری دینی از نظر فکری و ایدئولوژیکی شکست خورده است. خون‌‌های یک‌صد و بیست هزار مجاهد و مبارزی که در مبارزه علیه این رژیم نثار شد و نقش و تأثیر مجاهدین خلق ایران در شناساندن اسلام واقعی، دجالیت دینی ملاها را افشا کرده است. اما در کشورهای اسلامی و عربی، آخوند‌ها توانسته بودند برخی افراد بی‌اطلاع را بفریبند و برای سال‌های طولانی مقاصد تبهکارانه خود را زیر پرده دین پنهان کنند.
در داخل ایران، پیشرو‌ترین جوانان شیعه را هزار هزار اعدام می‌کردند. اما در خارج ایران، خود را مدافع شیعه جا می‌زدند و با فرقه‌گرایی حول مسأله شیعه و سنی، تروریسم و بنیادگرایی را گسترش می‌دادند و گروه‌های دست‌ساخته خود نظیر حزب‌الشیطان لبنان را به‌جان مردم خاورمیانه می‌انداختند.
در لبنان، گروگان‌گیری اتباع غربی که از بیت ولی فقیه هدایت می‌‌شد، ابزاری برای معامله با دولت‌های غرب بود تا به‌مماشات با فاشیسم دینی کشیده شوند.
در مورد فلسطین، این آخوندها بودند که بیشترین ضربه را به آرمان مردم فلسطین زدند. آن‌ها در تجزیه فلسطین و دشمنی با صلح خاورمیانه نقش تعیین‌کننده داشته‌اند.
در عراق، تحت نام صدور انقلاب و اسلام، آخوندها این کشور را شرحه شرحه کرده و به انهدام و پریشانی کشاندند.
شواهد و گزارشها نشان می‌دهد که گروه داعش محصول سرکوب مردم عراق و سرکوب مردم سوریه توسط رژیم آخوندها با کمک بشار اسد و نوری مالکی است. البته تروریسم داعش به عراق و سوریه محدود نشده و به فرانسه و بلژیک و دانمارک هم سرایت کرد.
اگر آخوندهای حاکم بر ایران، در عراق و سوریه دخالت و جنایت نمی‌کردند، این پدیده زشت در خاورمیانه گسترش پیدا نمی‌کرد و حملات تروریستی در فرانسه و سایر کشورها هم شکل نمی‌گرفت. به‌همین دلیل ما همواره گفته‌ایم که تا وقتی با رژیم ایران مقابله نشود، بحران تروریسم در اروپا، ریشه‌کن نخواهد شد. زیرا ولایت فقیه و داعش دو روی یک سکه هستند.
به یمن مقاومت‌ها و فداکاریها، امروز، شرایطی فراهم شده که همه شعبده‌بازی‌های آخوندها نقش برآب شده است. زیرا اثبات شد که آن‌همه هیاهو که آخوندها به‌قول خودشان علیه استکبار و صهیونیسم داشتند، در واقع پوشش فریبکارانه‌یی برای دشمنی با ملت‌های منطقه بوده و هست. کما‌ این‌که تا امروز ۸ سال را در جنگ با عراق بوده‌اند، ۵ سال در جنگ با ملت سوریه و ۳۸ سال است که در جنگ با ملت ایران هستند.
اسلام دروغین آن‌ها، کشتار و ویران کردن سوریه و آواره‌کردن بیش از نیمی از ملت سوریه است. آخوندها به این توجیه پناه برده‌اند که در آن‌جا مشغول دفاع از حرم حضرت زینب‌اند. می‌خواهند به فاجعه‌آفرینی‌ خود باز هم رنگ اسلامی و شیعی بزنند.
اما اين رژيم، يكصد و بيست هزار اعدام سياسي از مردم ايران، در پرونده خود دارد كه اكثريت بزرگ آنها مسلمانان شيعه هستند. البته همزمان جوانان اهل سنت ایرانی را هم، صرفاً به‌خاطر مذهب‌شان پی‌در پی اعدام می‌کند.
از یاد نبرده‌ایم که همین رژیم، مراقد امامان شیعه را در سامرای عراق منفجر کرد و از یاد نبرده‌ایم که همین رژیم، با انفجار بمب در حرم امام هشتم در مشهد، شمار زیادی از مردم را قربانی کرد تا مجاهدین خلق را عامل آن معرفی کند.
بنابراین، اسلام، چه شیعه و چه سنی، هیچ دشمنی پلید‌تر از آخوندهای حاکم نداشته و ندارد. امروز، نه شیعه، نه سنی، نه مسلمان و نه مسیحی، نه عرب، نه فارس، نه ترک و نه افغانی دشمنی بدتر از رژیم آخوندها ندارند.
به‌قول برادرمان، آقای نخست‌وزیر غزالی، اين رژيم به‌اصطلاح اسلامی ايران است كه بيشترين تعداد مسلمانان را در دوران معاصر كشته است. چه از مسلمانان اهل سنت و چه از شيعيان.
بله، رژیم ولایت فقیه دشمن اصلی ملت‌ها و کشورهای منطقه است.

دوستان عزیز سوری!
شخصیتهای محترم!
مردم سوریه البته بهای سنگینی پرداخته‌اند؛ اما همین خون‌ها و رنج‌ها، تجربه‌‌های بزرگی برای ملت‌های منطقه و تمام جهان دارد. یک دستاورد بزرگ انقلاب سوريه اين است كه مردم و پیشتازانش يك تنه و با اتكا به نيروي خودشان انقلاب را ادامه داده و پيش می‌برند. در اين سالها، قدرتهاي بزرگ نه تنها با شما نبودند، بلكه يا رو در روي شما و متحد دژخيم دمشق بودند یا بی‌تفاوت. آنچه هم كه از حمايت‌ها و كمك‌هاي منطقه‌یي نصيب شما شده، بدون اين ايستادگی هرگز متصور نبود.
اين ایستادگی، به شما قدرت مي‌دهد که در مقابل فشارهاي بين‌المللي از خواستهاي ملت سوریه کوتاه نیایید. اين ديگر قدرت‌های بزرگ نيستند كه نقشه مسير را ترسيم مي‌كنند، اين شما هستيد كه ابتكار عمل را در دست داريد.
در این مورد رهبر مقاومت، مسعود رجوی گفته است: «قرار نبوده و نيست كه كسی از بيرون ما و ياران ما و خلق ما، براي ما آزادي يا حقوق بشر بياورد. فرزندان ايران و عراق و سوريه بايد آزادي و حقوق بشر را، با رنج و خون و پرداخت بها، بنويسند و به مدعيان هم بياموزند. اين جاست كه قطب‌بندی و تعميق و جدايي صفوف انقلاب و ارتجاع از يكديگر تكميل می‌شود و اين لازمه تكامل مبارزه رهايی‌بخش خلقهاست».
دستاورد دیگر انقلاب سوریه این است که مهلکه بزرگی برای رژیم آخوندها ساخته است. آخوندها در باتلاق جنگ سوریه گرفتار شده‌اند. و در هرتحولی بازنده معادله سوریه خواهند بود. تجربه مهم شما این است که الویت در عرصه سیاسی و بین‌المللی، به نشان دادن نقش رژيم ايران و ضرورت مقابله با آن است. زیرا ديناميسم اصلی برای بقای اسد، رژيم ايران است كه با اعمال نفوذ يا فريبكاری تلاش می‌كند طرف‌هاي ديگر را به جنگ عليه اپوزیسیون بكشاند.
قدرت‌های غربی به‌خصوص آمريكا، به دليل سیاست مماشات‌ تلاش می‌كنند حضور رژيم را ناديده بگيرند. سازمان ملل متحد نیز متأسفانه با این سیاست همراهی می‌کند. از این نظر مخالفت قاطع اپوزیسیون سوریه با شرکت دادن رژیم آخوندی در مذاکرات بین‌المللی مربوط به‌سوریه‌ موضعی بسیار مسئولانه و تحسین‌برانگیز است.
تجربه انقلاب سوریه نشان داده هر چند قدرت نظامي بشار و متحدانش بسيار مخرب و جنايتكارانه است اما آنچه مخرب‌تر است تلاش‌های آن‌ها برای تفرقه انداختن و ايجاد جنگ داخلی و به هدر دادن توانايی‌ها و ظرفيت‌های مردم و انقلاب سوريه است. خوشبختانه انقلاب سوريه، قدم به قدم اين بلوغ و رشد را پيدا كرده که بتواند اين تفرقه افكنی‌ها را خنثی کند.
اما بگذاريد تاکید کنم که به پشتوانه بهای خونینی كه شما و مردمتان تاكنون پرداخته‌اید، حالا همه امكانات ضروری برای پيروزی را در اختيار دارید و در تحقق این پیروزی ترديدی نيست.

دوستان عزیز!
آنچه این دستاوردها را ممکن کرده مقاومت شماست. مقاومت کردن به‌مثابه یک ارزش والا، مقاومت کردن برای شرف و اعتبار یک ملت و مقاومت کردن برای آزادی، به‌مثابه گوهر حیات یک ملت. این همان ارزشی است که مقاومت مردم ایران و مقاومت مردم سوریه را به‌هم پیوند داده است.
مجاهدین خلق ایران با ۵۱سال مبارزه علیه دو دیکتاتوری، با بیش از ۱۲۰هزار شهید و صدها هزار شکنجه‌شده، هم‌چنان پایدار و مقاوم به پیش می‌روند. شورای ملی مقاومت ائتلاف دمکراتیک گروه‌ها و شخصیت‌های مخالف رژیم توانسته است نقش سیاسی مهمی در پایداری علیه رژیم حاکم ایفا کند. در سال‌های اخیر خواهران و برادران شما در اشرف و لیبرتی، در دل یک محاصره وحشیانه، در برابر دو رژیم یعنی آخوندها و مالکی در عراق ایستادند. آن‌ها با هاموی و زرهی از روی پیکرهای مجاهدین عبور کردند و به‌موشک‌باران‌های سنگین دست زدند در آخرین موشک‌باران در آبان گذشته در لیبرتی، ۲۴ مجاهد خلق به‌شهادت رسیدند.
بله با همین پایداری‌هایست که ما بیش از هر کس قدر و قیمت مقاومت سوریه را می‌شناسیم و برای آن احترام عمیق قائلیم و خود را همواره در کنار شما و مردم مقاوم سوریه می‌دانیم. بله، نبرد شما نبرد ما و پیروزی شما، پیروزی ماست.

خواهران و برادران گرامی!
بر اساس آنچه گفتم باید از جانب مردم و مقاومت ایران بر چند نکته تأکید کنم:
۱ـ مردم ایران از دخالت و تروریسم رژیم ولایت فقیه در عراق، یمن، لبنان و سوریه بیزارند و خود را در کنار خواهران و برادران رنج‌دیده سوری می‌دانند.
۲ـ رژيم آخوندي به‌عنوان بزرگ‌ترين عامل جنگ و تفرقه در جهان اسلام، باید از کنفرانس کشورهای اسلامی اخراج شود. این رژیم مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند و کرسی ایران در این سازمان از آن مقاومت مردم ایران است.
۳ـ مهم‌ترین عنصر یک راه‌حل صحیح و مؤثر برای بحران منطقه، خلع ید از رژیم آخوندها از تمام این کشورهاست.
تا زمانی که پاسداران در سوریه هستند این کشور به صلح و آسایش نمی‌رسد. تا زمانی که این رژیم از مذاکرات بین‌المللی مربوط به سوریه اخراج نشود این مذاکرات به‌نتیجه نخواهد رسید. و تا زمانی که این رژیم از سوریه و عراق اخراج نشود مقابله با گروه داعش، به نتیجه قاطع نخواهد رسید.
۴ ـ به‌خاطر دست داشتن مستقیم در کشتار صدها هزار نفر از مردم سوریه و ویران کردن این کشور،‌ خامنه‌ای و بشار اسد باید در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه شوند. اعدام و شکنجه صدها هزار نفر از مردم ایران و انواع تبهکاری‌های دیگر بخشی از پرونده خامنه‌ای است که باید پاسخگوی آن باشد.

سخنانم را با گرم‌ترین درودها به ملت سوریه و تقدیر از پایداری پرافتخار آن‌ها به‌پایان می‌برم. در ماه رمضان بی‌شک دعای بسیاری از مسلمانان جهان برای مردم رنج‌دیده سوریه است.
به امید پیروزی و آزادی برای مردم سوریه، مردم ایران و مردم منطقه.
متشکرم.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]