اردیبهشت-۱۸ ۱۳۸۷

سخنرانی بعد از حذف نام مجاهدین از لیست انگلیس

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

سخنرانی بعد از حذف نام مجاهدین از لیست انگلیس

خانم‌ها، آقایان،
دوستان عزیز،

به همه شما خوش‌آمد می‌گویم. خیلی خوشحالم که یک‌بار دیگر فرصت دیدار با شما را دارم.
در ابتدا مایلم به نمایندگان محترم انگلستان تصویب نهایی حذف نام مجاهدین از لیست تروریستی را تبریک بگویم. دیروز یک روز فراموش‌نشدنی برای من و برای مقاومت ما بود.
شما عواطف ایرانیان سراسر جهان را با نشان دادن احساسات و تشکراتشان دیدید. شما نبرد سختی داشتید، اما من هرگز شک نداشتم که شما موفق می‌شوید، چرا که قویاً به آن‌چه که می‌کردید اعتقاد داشتید. به همین دلیل است که ما می‌توانیم به پیروزی‌های بیشتری برسیم.

من بحث پارلمانی دوشنبه گذشته را نگاه کردم. احساسم این بود که هر دو مجلس صحنه یک دفاع تاریخی و باشکوه از عدالت و حقوق مردم ایران برای مقاومت، توسط نمایندگان مجلسین انگلستان بود. یک صف‌بندی غرور‌آمیز پارلمانترها، که علیه سیاست ذلت‌بار مماشات صحبت می‌کردند.
رژیم ایران به‌طور ناموفق تلاش کرد تا در لحظات آخر از خروج نام مجاهدین از لیست، ممانعت به‌عمل آورد. ولی آن‌ها نه فقط شکست خوردند، بلکه شما به‌حق به دولت انگلستان وظایفش را برای حذف فوری مجاهدین از لیست اتحادیه اروپا یادآوری کردید.

بنابراین من از آن‌ها هم به‌خاطر همه تلاش‌هایشان تشکر می‌کنم. این پیروزی در نبرد خارج کردن نام مجاهدین از لیست تروریستی در انگلستان نتیجه سه عامل بود:
ـ اولین عامل، هم‌چنان‌که بسیاری در همین بحث پارلمانی گفتند این بود که مجاهدین در هیچ زمانی درگیر تروریسم نبوده‌اند. اعضا و هواداران مجاهدین قربانیان اصلی تروریسم و سرکوب در ایران هستند.
ـ عامل دوم کار عالی تیم حقوقی و دفاع وکلا در دادگاه بود.
ـ و بالاخره عامل سوم و مهم‌ترین عامل، ارائه درخواست رفع ممنوعیت از جانب ۳۵‌نماینده پارلمان بود.
به‌نظر من این امر نقش تعیین‌کننده‌یی در این پیروزی داشت. اولین تأثیر آن این بود که باعث شد قضات بدون هیچ پیش‌داوری، شواهد ارائه شده ازهر دو طرف را بررسی کنند.

ـ شما با این ابتکار شجاعانه پیشتاز یک نبرد عادلانه بودید. نبردی برای آزادی و عدالت. ابتدا چشم‌انداز خیلی روشن نبود. شما صلب‌ترین موانع و اقدامات ظالمانه را در‌هم‌شکستید. شما نشان دادید که اعتقاد به آرمان و ارزش‌ای انسانی هیچ مرزی نمی‌شناسد. هیچ غیر‌ممکنی وجود ندارد.
ما در جنبش‌مان می‌گوییم «می‌توان و باید». ما می‌توانیم و باید به دیکتاتوری مذهبی خاتمه دهیم. ما می‌توانیم و باید دموکراسی را در ایران برقرار کنیم. این دقیقاً همان کاری است که شما با حذف نام مجاهدین انجام دادید. فراتر از یک پیروزی قضایی، به‌نظر من، موفقیت بزرگتر شما اثبات همین واقعیت بود که با اعتقاد به آرمان و ارزش‌های انسانی و تلاش می‌توان بر همه موانع فائق شد. به‌لحاظ سیاسی به‌نظر من شما با این دستاورد، کمر سیاست مماشات را در‌هم شکستید. به‌همین دلیل، من معتقدم که حتی در سطح اروپا و به‌میزانی در آمریکا شما برای پیگیری همین هدف یک نقش کلیدی دارید.

لرد بسام، در بحث پارلمانی خود، در رابطه با اتحادیه اروپا گفت: عجیب خواهد بود اگر که اتحادیه اروپا همان کاری که ما کردیم را نکند. آن‌ها باید دوباره مورد توصیه قرار بگیرند و به آن‌ها یادآوری شود که ما الان نام را از لیست حذف کرده‌ایم و حکم به مرحله اجرا درآمده است». بنابراین شما در یک موقعیت ویژه برای درخواست از اتحادیه اروپا جهت خاتمه‌دادن به بی‌عدالتی علیه مردم ایران قرار دارید. به‌خصوص که در این زمینه نمایندگان بسیاری از کشورهای دیگر و به‌خصوص نمایندگان پارلمان اروپا نیز در کنار شما خواهند بود.

من فکر می‌کنم، بعد از رفع ممنوعیت از مجاهدین در انگلستان، حذف نام مجاهدین از لیست آمریکا نیز سهل‌تر می‌شود. وزارت خارجه آمریکا، کانادا و یا هر کشور دیگری، در مقابل نتیجه‌گیری‌های دادگاه پوئک و دادگاه استیناف از بررسی تمام فاکت‌ها و موارد عینی چه چیزی می‌توانند ارائه کنند؟ در انگلستان همه اسناد و مدارک علنی و محرمانه بررسی شده و اعلام شد که مجاهدین درگیر تروریسم نیستند. چطور می‌تواند در کانادا یا آمریکا این مسأله متفاوت باشد؟ با این‌همه، امروز مایلم روی این نکته تأکید کنم کاری که شما کردید، فراتر از مجاهدین و مردم ایران، خدمت بزرگی به مردم اروپا و صلح و امنیت جهانی است. زیرا واقعیت غیرقابل‌انکار این است که رژیم ایران الان جدی‌ترین تهدید صلح و امنیت جهانی است. سیاست کشورهای غربی برای تغییر رفتار رژیم یا حتی مهار آن، شکست خورده است. ما زمان زیادی نداریم. جامعه جهانی باید قبل از آن‌که دیر شود دست به اقدامات مقتضی بزند. برای این بحران یک راه‌حل ایرانی وجود دارد. مقاومت ایران پاسخ رژیم ملاهاست. به‌همین دلیل است که آخوندهای حاکم بسیار از مقاومت هراس دارند. دو هفته قبل ۳میلیون شیعه عراقی طی بیانیه مشترکی حمایت خود را از مجاهدین ابراز داشته و خواستار خلع‌ید از رژیم در عراق شده‌اند. عکس‌العمل خشمگین ملاها ضعف آن‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

بنابراین، غرب اشتباه می‌کند که فکر می‌کند اگر مجاهدین را از لیست تروریستی خارج کند، ملاها سیاست خصمانه‌تری اتخاذ خواهند کرد. ‌این یک اشتباه محاسبه از توانایی‌های رژیم است. دقیقاً برعکس، به‌رسمیت شناختن مقاومت، پیام جدیت به ملاها می‌دهد. چیزی که برای مقابله با رژیم به آن نیاز هست.

من فکر می‌کنم الان زمان آن فرا‌رسیده است که مطمئن شویم دولت‌های غربی این واقعیت را به‌رسمیت بشناسند. این نیاز صلح و امنیت جهانی است. به‌همین دلیل من فکر می‌کنم آن‌چه شما می‌کنید فراتر از مردم و مقاومت ایران، خدمتی است به صلح و امنیت جهانی. تکرار می‌کنم خدمتی که شما دارید انجام می‌دهید فراتر از مردم و مقاومت ایران است. این خدمتی به صلح و امنیت جهانی است.
یک‌بار دیگر از حضور شما در این‌جا تشکر می‌کنم و خوشحال می‌شوم که نظرات شما را بشنوم.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]