خرداد-۲۷ ۱۳۹۵

مصاحبه روزنامه ال پاییس با مریم رجوی

Catégories // فعاليت‌ها // مصاحبه‌ها

مصاحبه روزنامه ال پاییس با مریم رجوی

سایت روزنامه ال پاییس، El País روزنامه اصلی سراسری اسپانیا

به قلم Miguel Mora – ۱۶ ژوئن۲۰۱۳

تیتر: “انتخابات، خیمه شب‌بازی یک رژیم به‌شدت تضعیف شده”
زیر تیتر: از تبعید خود در پاریس، رهبر اپوزیسیون، برنده انتخابات، روحانی را محکوم می‌کند و او را یک رئیس‌جمهور ”بدون قدرت و در دست خامنه‌ای“ می‌خواند.

از تبعید خود در پاریس، مریم رجوی، رهبر کاریسماتیک شورای ملی مقاومت (CNR) و سازمان مجاهدین خلق ایران (PMOI)، انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده توسط رژیم آیت‌الله ها را به‌عنوان یک ”خیمه شب بازی“ ارزیابی می‌کند و این‌که این دیکتاتوری ”یک تقلب جدید و گسترده انتخاباتی“ انجام داده است را محکوم کرده و تأکید می‌کند که نفر برنده، روحانی، یک رئیس‌جمهور ”بدون قدرت و در دست خامنه‌ای“ خواهد بود.

رجوی افزود که فرد برنده ”تنها چیزی که نیست یک مدره است“ و جامعه بین‌المللی را فرامی‌خواند که ”به‌خاطر منافع مردم ایران و امنیت منطقه زمان بیشتری را در مذاکره با تهران به‌هدر ندهید“.

سوال: شما نتایج را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انتخابات، یک خیمه شب بازی بود. این یک انتخابات نبود بلکه که یک انتصاب رئیس‌جمهور توسط خامنه‌ای (رهبر انقلاب اسلامی) بود. کاندیداهای اصلاح طلب از قبل، از رقابت‌هایی انتخاباتی حذف شدند و تنها افراد مطلوب شورای نگهبان باقی ماندند. در عین حال این انتخابات یک نمایش جدید از ضعف شدید رژیم بوده است. نشانه‌ای از ترس آن‌ها این بود که آن‌ها یک میلیون نیروی پلیس و نیروهای امنیتی برای کنترل مردم و جلوگیری از شورش جدید بکار گرفتند.

سوال: اما رژیم از۷۲درصد شرکت کننده صحبت می‌کند؟

این تبلیغات محض است. ما می‌دانیم که آن‌ها به‌طور معمول تعداد رأی دهندگان را ۴یا ۵برابر اعلام می‌کنند. افراد جنبش ما در حوزه‌های رای‌گیری در سراسر کشور بودند و گزارش دادند که بسیاری از حوزه ها خالی بودند، و رژیم بسیاری از آن‌ها را بسته بود تا کسی مشاهده نکند که مردم انتخابات را تحریم کردند. جمعیت (رأی دهنده) ۵۵میلیون نفر است، اما رژیم ۵۰میلیون اعلام می‌کند که آمار شرکت‌کننده را بالاتر نشان دهد. هم‌چنین، از میلیون‌ها کارت شناسایی افرادی که فوت کرده‌اند استفاده می‌کنند که بتوانند ارقام را بالا ببرند.

سوال: آیا روحانی یک مدره طرفدار ایجاد نوعی رفرم است، و یا یک نمایش جعلی دیگر؟

یک نمایش جعلی دیگر! این رئیس‌جمهور جدید به‌مدت ۱۶سال دبیر شورای امنیت ملی، بوده که در آن‌جا نماینده خامنه‌ای بوده است، وی یکی از بنیانگذاران جامعه روحانیت مبارز که نزدیک به رهبر (رژیم) است میباشد، او در سرکوب شورش دانشجویی در دهه نود شرکت کرد و در سال ۲۰۰۱ دستور شلیک یک هزار موشک به پایگاه‌های مقاومت را صادر کرد. علاوه بر این، خامنه‌ای او را مسئول هدایت مذاکرات هسته‌ای با تروئیکای اروپایی کرد. او یک فرد مورد اعتماد کامل اوست.

سوال: اما جامعه بین‌المللی خود را آماده کرده است که بگوید می‌خواهد با او کار کند؟

به‌رغم اینکه چیزی تغییر نکرده است، تصور می‌کنم که جامعه بین‌المللی بخواهد ببیند رژیم با برخی از مسائل بسیار مهم چگونه برخورد خواهد کرد؟ تست اصلی، آزادی بیان، آزادی زندانیان سیاسی، ایجاد احزاب سیاسی، جنگ در عراق و سوریه و ادامه برنامه هسته ای است. این به ما نشان خواهد داد که تغییر بوجود می‌آید یا نه، اما ما معتقدیم که تغییری بوجود نخواهد آمد. قدرت در ایران در دست یک مرد است، اما به‌هرحال روحانی هم به صراحت گفته است که از برنامه هسته ای حمایت خواهد کرد و اذعان کرده است که در سال ۲۰۰۰، زمانی که او مذاکره کننده ارشد بود، تروئیکای اروپایی را فریب داد که به رژیم اجازه داد تا طرح برای برنامه هسته ای خود را پیش ببرد.

سوال: آیا شما فکر می‌کنم که غرب آگاهانه خود را فریب می‌دهد؟

من امیدوارم که آن‌ها در تغییر بعضی مسائل موفق باشند، اما این غم‌انگیز است که دولت‌های غربی خواهان مذاکره با کسی هستند که هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد چرا که هیچ قدرتی ندارد. حذف از پیش کاندیداهای اصلاح طلب نشان می‌دهد که این رژیم به‌هیچ وجه قصد انجام هیچ‌گونه اصلاحات را ندارد. در عین حال، دیکتاتوری بسیار ضعیف است که حتی نمی‌تواند تحمل کسی مثل رفسنجانی را داشته باشد. این نشان می‌دهد که هیچ راه‌حل دیگری جز اینکه مقاومت به افزایش فشار خود ادامه دهد تا زمانی‌که مردم رژیم را سرنگون کنند وجود ندارد.

سوال: آیا شما فکر می‌کنید جامعه بین‌المللی با این ایده همنظر است؟

پاسخ: رژیم هرگز خصومت خود را ترک نخواهد کرد و ادامه مذاکره با آن‌ها تنها آسیب بیشتر به مردم ایران و صلح جهانی می‌رساند. این باید از مذاکرات گذشته درس گرفت، این‌که با موضوع هسته‌یی و عراق چه اتفاقی افتاد. بیش از ۴۰دور مذاکرات در مورد برنامه هسته ای بوده ولی هیچ نتیجه‌ای نداشته است. سپاه پاسداران از اسد حمایت می‌کنند و در حال آموزش شبه نظامیان برای فرستادن آن‌ها به سوریه هستند. تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که اطلاعاتمان را در اختیار عموم قرار دهیم و بگوییم که مذاکرات بیش‌تر به فاجعه منجر خواهد شد، اگر ما هم‌چنان به این مسیر ادامه بدهیم در پایان به جنگ جهانی سوم منجر خواهد شد. تنها راه‌حل این است که این رژیم به پایان برسد، نه نیاز به مداخله نظامی و نه نیاز به مذاکره است. امیدواریم که جامعه بین‌المللی به واقع به مردم ایران کمک کند و هرچه بیشتر از اپوزیسیون حمایت کند. شما اسپانیایی ها به‌خوبی می‌دانید دیکتاتوری چیست، به مدت ۴۰سال تحت حکومت فرانکو بودید، و می‌دانید که یک دیکتاتوری به خودی خود تبدیل به دمکراسی نمی‌شود.

سوال: چرا شما فکر می‌کنید که خامنه‌ای ضعیف‌تر از همیشه می‌باشد؟

حذف رفسنجانی آن‌ها را بسیار تضعیف کرده است و روز شنبه دوباره به کمپ لیبرتی موشک شلیک کردند، کمپ نفرات ما در عراق. که دو کشته و ۷۰زخمی بر جای گذاشت. این اعمال جنایت‌کارانه علیه سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت رایج هستند، و روشن می‌کند که رژیم می‌داند که ما در تنها جایگزین و بزرگ‌ترین تهدید برای بقای آن هستیم. به‌همین دلیلی به ما شلیک می‌کنند. این حمله توسط وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، جان کری محکوم شده است ولی در حال حاضر لازم است که غرب به دلایل بشر دوستانه وارد عمل شود و هر کار ممکن برای تأمین امنیت بیشتر برای این تبعیدیان و برای پایان دادن به رژیم را انجام دهد. آن‌ها باید درک کنند که سازمان مجاهدین خلق و اپوزیسیون داخلی تنها آلترناتیو گسترش بنیادگرایی اسلامی در منطقه است.

سوال: آیا می‌خواهید پیامی به تبعیدیان و اپوزیسیون بفرستید؟

پیام من به مردم ایران، جوانان و زنان که در تلاش برای سرنگونی رژیم هستند این است که مقاومت و اعتراض‌های خود علیه آخوند‌ها را افزایش دهند، نه تنها برای مسائل داخلی، بلکه هم‌چنین برای امنیت منطقه. تنها در صورتی که مردم متحد علیه حکومت بایستند می‌توانیم مجددا یک جمهوری غیر مذهبی و لاییک ایجاد کنیم که دین را از دولت جدا کند. این تنها راه برای تغییر است، برای بازگشت به دموکراسی باید که این رژیم سرنگون شود. پیام من این است: امید خود را حفظ کنید و به فشارهای خود بیافزایید و امیدواریم که جامعه بین‌المللی درک کند که اگر رویکرد خود را تغییر ندهد یک فاجعه برای همه خواهد بود.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]