خرداد-۰۹ ۱۳۸۷

مصاحبه روزنامه لالیبر با مریم رجوی

Catégories // فعاليت‌ها // مصاحبه‌ها

مصاحبه روزنامه لالیبر با مریم رجوی

روزنامه لالیبر چاپ بلژیک،

روز چهارشنبه، رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران، در چارچوب فعالیت‌های جنبش اصلی اپوزیسیون ایران برای خروج از لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا به بروکسل آمده بود. مریم رجوی که از حکم دادگاه انگلستان قدرتمند به‌نظر می‌رسید، مصاحبه با لالیبر را پذیرفت.

 

به نظر شما چرا حکم دادگاه استیناف لندن در مورد حذف نام سازمان مجاهدین از لیست سازمان‌های تروریستی در انگلستان، اتحادیه اروپا را مجبور می‌کند که در این نامگذاری تجدیدنظر کند؟
این حکم دارای اهمیت زیادی است، چرا که قضات پرونده را عمیقًا مورد بررسی قرار دادند. این موضوع اهمیت بالایی هم در سطح اروپا دارد، زیرا انگلستان مبنای نامگذاری سازمان مجاهدین خلق ایران در لیست اتحادیه اروپا بود. اکنون دیگر دلیلی بر حفظ نام سازمان مجاهدین خلق ایران در این لیست وجود ندارد.

فکر می‌کنید چگونه بتوانید۲۷کشور را نسبت به «حقوق مشروع» خود متقاعد کنید؟
شورای وزیران رسیدی از نامه‌یی که حکم لندن را به اطلاعش می‌رساند برایمان فرستاد و پاسخ داد که در حال بررسی است و به زودی جواب خواهد داد. هیچ دلیلی بر حفظ نام سازمان مجاهدین خلق ایران در این لیست وجود ندارد. من مطمئنم که رژیم آخوندها در حال فشار‌آوردن بر شورای وزیران است تا مانع لغو نامگذاری تروریستی مجاهدین شود. ولی بی‌اعتنایی به احکام دادگاه لندن و دادگاه لوگزامبورگ نقض اصل حاکمیت قانون به‌شمار می‌آید و با فلسفه وجودی اتحادیه اروپا در تناقض می‌باشد. برای همین ۲۷کشور اتحادیه اروپا باید این حکم را قبول کنند و گرنه این امتیاز بزرگی برای رژیم آخوندها به‌شمار خواهد آمد و آن‌ها را جری‌تر خواهد نمود.

با وجود گزارش سخت‌گیرانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شش کشور خواهان ارائه یک پیشنهاد همکاری با رژیم تهران هستند. آیا فکر می‌کنید رژیم ایران تن به چنین سازشی خواهد داد؟
خیر. رژیم آخوندی تصمیم گرفته است این برنامه را تا رسیدن به بمب اتمی ادامه دهد، چون می‌خواهد تروریسم و بنیادگرایی را به کشورهای عرب و مسلمان و به جهان صادر کند. این نیاز رژیم است. برای همین، خامنه‌ای و احمدی‌نژاد به کرات اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کنند. این بار هم مثل گذشته، رژیم آخوندها پیشنهاد سولانا را نخواهد پذیرفت. این رژیم فقط خواهان وقت‌کشی است. اکنون پنج سال است که اتحادیه اروپا در حال مذاکره با این رژیم است. حاصل آن چه بوده؟

ولی با این وجود، آیا در درون رژیم تهران، در مورد این پرونده، اختلاف‌نظرهای شدید وجود ندارد؟
بر سر کسب بمب اتمی، اتفاق‌نظر وجود دارد. رفسنجانی این پروژه را آغاز کرد. اگر او این‌طور فکر می‌کند، دیگر چه بحثی در مورد به‌اصطلاح میانه‌روها می‌شود داشت؟ رژیم آخوندها ذره‌یی اختلاف‌نظر در این پرونده را نمی‌تواند تحمل کند. یک گام عقب‌نشینی به معنی سرنگونیش خواهد بود. این جزء ویژگیهای دیکتاتوری مذهبی است. متأسفانه، کشورهای غربی این واقعیت را درک نمی‌کنند. اروپاییها کماکان در جستجوی طرف حسابی میانه‌رو هستند، ولی بعد از رفسنجانی و خاتمی، دیدیم که احمدی‌نژاد روی کار آمد.
می‌توانم بپرسم منظور از عنصر میانه‌روی که دنبال آن هستند چیست؟ ما می‌گوییم «افعی کبوتر نمی‌زاید».

در روزهای اخیر از حمله موشکی اردوگاه اشرف در عراق صحبت می‌شود. آیا دولت عراق و ارتش آمریکا به شما تضمین‌هایی در زمینه امنیتی نداده‌اند؟
اعضای مجاهدین که در اشرف به سر می‌برند تحت حفاظت کنوانسیون چهارم ژنو هستند. آمریکا مسئول حفاظت آن‌ها است. ولی متأسفانه رژیم آخوندها به‌طور تمام‌عیار در عراق دخالت می‌کند. این حمله یک عمل جنگی محسوب می‌شود و واکنشی است به حکم دادگاه استیناف لندن، چون سازمان مجاهدین خلق ایران تنها آلترناتیو رژیم آخوندها است و برای همین هم این رژیم این‌قدر از این سازمان وحشت دارد.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]