تیر-۳۰ ۱۴۰۲

مصاحبه روزنامه ایتالیایی لیبرو با مریم رجوی

Catégories // فعاليت‌ها // مصاحبه‌ها

مصاحبه روزنامه ایتالیایی لیبرو با مریم رجوی

رهبر اپوزیسیون توضیح می‌دهد: آیت‌الله‌های زن‌ستیز، مستبد، خشن. بدون دموکراسی در تهران، هرگز در جهان صلحی وجود نخواهد داشت
مریم رجوی که با استقبال مهم نمایندگان پارلمان ایتالیا روبه‌رو شد، در مورد پروژه دموکراتیک و امیدهای آن برای ایران آزاد توضیح می‌دهد.

خانم رجوی می‌گوید: «قبل از هر چيز از ميهمان نوازی مردم ایتالیا و سياستمداران‌شان قدردانی مي‌کنم. آن‌ها در طول ساليان به‌خوبی دريافته‌اند که تا اين رژيم هست، خاورمیانه و جهان روی صلح و آرامش نخواهند ديد. از سوی ديگر نمایندگان پارلمان ایتالیا مقاومت ما را از نزديک تجربه کرده و به اين اقناع رسيده‌اند که شورای ملی مقاومت ایران یک آلترناتيو جدی ارائه می‌کند و برنامه‌های آن می‌تواند ايران را به سوی دموکراسی پیش ببرد و منطقه و جهان را يک گام بزرگ به صلح و آرامش نزديک کند.
دوستان ما در ايتاليا دريافته‌اند که سازمان مجاهدين ۵۸سال است برای دست‌يابی به دموکراسی با دو ديکتاتوری جنگيده و هر بهايی که لازم بوده برای آزادی داده است.
علاوه بر ایتالیا، ما از حمایت ۳۶۰۰‌پارلمانتر از سراسر جهان برخورداریم که شامل اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، مجلسين انگلستان و مجلس ملی فرانسه و مجلس نمايندگان آمريکا بود.
آن‌ها برحق مردم ایران برای نفی دیکتاتوری‌های شاه و شیخ و ضرورت اتخاذ یک سیاست قاطع در مقابل رژيم، نامگذاری تروريستی سپاه و پاسخگو دانستن آخوندها برای جنایات و تهدیدات رژيم تاکيد کردند. اين بيانيه توسط ۱۲۳رئيس جمهور و نخست‌وزير سابق و ۷۵برنده جایزه نوبل نیز امضا شده است.

در روز ۱ژوئیه شورای ملی مقاومت ميزبان بيش از۵۰۰شخصيت سياسی از احزاب مختلف از ۵قاره جهان بود ازجمله مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا، استفن هارپر نخست‌وزير سابق کانادا، لیز تراس، نخست‌وزیر سابق انگلستان و مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا و سه وزير خارجه پيشين فرانسه.
از ایتالیا سناتور جولیو ترتزی، رئیس کمیسیون اروپایی سنا و وزیر خارجه سابق در راس یک هیات ده‌ها نفره فرا‌حزبی حضور داشتند.
علت این حمایت‌ها این است که از يک سو اين رژيم جای هيچ ترديدی باقی نگذاشته که اصلاح‌پذير نيست، نه از سرکوب و نه از تروريسم و جنگ‌افروزی در خارج و نه از ساختن بمب اتمی دست بر مي‌دارد از سوی ديگر جهان می‌بیند، یک جایگزین دموکراتیک وجود دارد که می‌تواند ایران و جهان را از شر تئوکراسی حاکم بر ایران خلاص سازد.

وضعیت کشور شما ایران چگونه است؟

وضعیت در ایران کاملا انفجاری است. در کشوری بسیار غنی، دارای دومین ذخائر گاز و چهارمین ذخائر نفت در جهان، بیش از ۷۰درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. قیمت کالاهای مصرفی در پنج سال گذشته ۴۸۳درصد افزایش پیدا کرده است. دليل اين وضعيت از يک سو فساد سيستماتيک حکومتی و از طرف ديگر به هدر دادن اموال مردم در سرکوب و پروژه‌های اتمی و جنگ‌افروزی است.

چه چیزی باعث نگرانی بیشتر شما است؟

بيش از هر چيز نگران دختران و پسرانم در زندان‌های قرون‌وسطايی هستم که زير اعدام و شکنجه به‌سر می‌برند، جناياتی که متاسفانه با بی‌عملی جامعه جهانی مواجه شده است. من نگران وضعيت وخيم‌تر شونده اقتصادی مردم هستم که هر روز فقيرتر می‌شوند.

ما در قیام ایران شاهد نقش شگفت‌انگیز زنان بودیم. علت را در چه ارزیابی می‌کنید؟ در آینده ایران چه جایی برای زنان می‌بینید؟
ما با يک ديکتاتوری دينی مواجهيم که زن‌ستيزی از بارزترين وجوه مميزه آن است.
در اين دوران زنان پيشتاز يک مبارزه برای دموکراسی و برابری بوده‌اند و شعارشان این است: نه حجاب اجباری، نه دین اجباری، نه حکومت اجباری. البته در اين مسير ده‌ها هزار زن و دختر دستگير و شکنجه و يا اعدام شده‌اند.
در برنامه ۱۰‌ماده‌یی مقاومت بر «برابری کامل زنان و مردان در حقوق سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و مشارکت برابر زنان در رهبری سیاسی، لغو هرگونه تبعیض، حق انتخاب آزادانه پوشش، ازدواج، طلاق، تحصیل و اشتغال.
منع بهره‌‌کشی از زنان تحت هر عنوان» تصريح شده است.

در مورد شبکه مقاومت در داخل ایران، فعالیت‌ها و ابعاد کارهای آن‌ها چه می‌توانید بگویید؟

کانون‌های شورشی در سراسر ايران نقش تعیین‌کننده‌یی در سازمان‌دادن و هدایت قیام‌ها به‌عهده دارند. علاوه بر اين شبکه اجتماعی مجاهدين، خانواده شهيدان و زندانيان و شبکه‌های مقاومت در ایران به‌طور گسترده به اطلاع‌رسانی به مردم، جمع‌آوری کمک‌های مالی و جمع‌آوری اطلاعات و ديگر وظايف مشغولند.
رژیم بارها اذعان کرده است لیدرهای قیام از مجاهدين بوده‌اند. چند روز پيش پاسدار قاليباف رئيس مجلس رژيم گفت بزرگ‌ترين عامل سازماندهی قيام سال گذشته سازمان مجاهدين بوده‌اند.
از ابتدای قیام تا ۲۰مارس ۲۰۲۳ (سال نوی ایرانی)، ۳۶۲۶نفر از هواداران این سازمان دستگیر یا ناپدید شده‌اند. با اين وجود شبکه مقاومت در داخل از هر زمان دیگری فعال‌تر است. در اجلاس ۱ژوئیه، ۱۰هزار صحنه از کانون‌های شورشی در سراسر ايران که مربوط به روزها و هفته‌های اخير بود پخش شد.

چگونه قصد دارید دموکراسی و جدایی دین و دولت را به کشور خود بیاورید؟

ما برای استقرار دموکراسی و دولتی مبتنی بر جدایی دین و دولت روی سه عنصر حساب می‌کنيم:
اولا- مردم ايران بعد از ۱۰۰سال ديکتاتوری و بعد از سه انقلاب بيشترين زمينه را برای دموکراسی دارند.
ثانيا- آلترناتيو شورای ملی مقاومت ایران با يک پلاتفرم دموکراتيک برای انتقال آرام قدرت به منتخبان مردم آمادگی دارد. طبق طرح شورا بعد از سرنگونی رژيم يک دولت موقت تشکيل مي‌شود که وظيفه اصلی‌اش برگزاری انتخابات مجلس موسسان حداکثر به مدت شش ماه است. اين مجلس هم مسئول تدوين قانون اساسی جمهوری و هم اداره موقت کشور با تعيين دولت موقت جديد است.
سوم- یک مقاومت سازمان‌یافته و سراسری که سازمان مجاهدین در کانون آن وجود دارد.

دولت‌های دموکراتیک چه نقشی می‌توانند ایفا کنند؟

ما از دولت‌های خارجی نمی‌خواهيم سرنگونی این رژیم را به‌عهده بگیرند.
این مسئولیت مردم و مقاومت ایران است. ما می‌خواهيم حق مردم و جوانان برای دفاع از خود در مقابل پاسداران را به‌رسميت بشناسند، سپاه را در لیست تروریستی بگذارند، با سياست استمالت به دشمن مردم ایران کمک نکنند. خواسته‌هايی که مردم و پارلمان ايتاليا با آن‌ها کاملا همسو می‌باشند.

آیا به آینده ایران خوشبین هستید؟

قطعا. ما بعد از سرنگونی رژيم و استقرار جمهوری دموکراتیک ایرانی خواهیم داشت بر اساس جدایی دین و دولت، برابری کامل زن و مرد، خودمختاری ملیت‌ها، لغو حکم اعدام و یک ایران غیر اتمی. جهان با ایرانی کاملا متفاوت روبه‌رو خواهد شد. من هیچ‌گاه به اندازه امروز به سرنگونی آخوندها و فرا رسیدن دموکراسی در ایران امیدوار نبوده‌ام.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]