دی-۰۱ ۱۳۹۱

کنفرانس بین‌المللی مادرید ـ ایران: بحران‌ها و راه‌حل‌ها

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

کنفرانس بین‌المللی مادرید ـ ایران: بحران‌ها و راه‌حل‌ها

دوستان‌ عزیز، از دیدار با شما بسیار خوشوقتم،
از جانب مردم ومقاومت ایران به ملت بزرگ اسپانیا درود می‌فرستم. تاریخ جهان پیوسته با احترام از ملت اسپانیا یاد می‌کند که بهای بس سنگینی برای دمکراسی و پیشرفت پرداخت. از این نظر میان‌ ملت ما و ملت اسپانیا اشتراکات بارزی وجود دارد. مردم ما نیز سه‌دهه است در برابر فاشیسم دینی مبارزه می‌کنند و ۱۲۰هزار تن از فرزندانشان در این مبارزه جان باخته‌اند.
خوشبختانه در اسپانیا، نمایندگان، شخصیت‌ها و نهادهای مدافع حقوق‌بشر وسیعا از مقاومت مردم ایران به‌ویژه از مجاهدان‌ آزادی در لیبرتی و اشرف حمایت کرده‌اند. در رأس همه آن‌ها دکتر آلخو ویدال کوادراس نائب رئیس پارلمان‌ اروپا است. برای مردم ما او سمبل پراحترام همبستگی میان‌ دو ملت است. او در سخت‌ترین روزها پرچم دفاع از اشرف و دفاع از آزادی و دمکراسی در ایران را رودرروی سیاست مماشات برافراشت.

 

همبستگی میان‌ ملت‌های ما هم‌چنین با نام دکتر خوان گارسه حقوقدان‌ بزرگ شناخته می‌شود که به‌عنوان وکیل مدافع‌ مجاهدان‌ اشرف به موفقیت‌های بزرگی نائل آمد.هم‌چنین باید از سناتور چیکیو و سناتور سانودو و نماینده مجلس آقای شوکلا و سایر سناتورها و پارلمانترهای اسپانیایی که در این سفر با آن‌ها دیدار داشتم به‌خاطرتلاش‌هایشان در حمایت از مقاومت و مردم ایران تشکر و قدردانی کنم. من هم‌چنین می‌خواهم از نهادهای مدافع حقوق بشر اسپانیا یاد کنم که از پیشتازان دفاع از اشرف بوده‌اند به همه آن‌ها درود می‌فرستم.

دوستان‌ عزیز!
این کنفرانس در حالی برگزار می‌شود که مردم و کشور اسپانیا از عواقب یک بحران‌ اقتصادی رنج می‌برند. ما خود را در نگرانی‌ها و دردهای آن‌ها شریک می‌دانیم. در عین حال در این‌جا می‌خواهم از درد بزرگی که جهان‌ امروز با آن درگیر است صحبت کنم که تهدید بنیادگرایی ‌هدایت‌شده از تهران است.

در ماه‌های اخیر بر سر مسأله ایران و آینده آن رویارویی میان دو جبهه متخاصم به اوج رسیده است: یک‌طرف رژیم ولایت فقیه و همه کسانی‌که از استمرار آن سود می‌برند. طرف دیگر مردم و مقاومت ایران که برای سرنگونی این رژیم کمر همت بسته‌اند؛ همراه با همه کسانی که دمکراسی و صلح و آرامش در منطقه و جهان را در گرو تغییر در ایران می‌دانند.

در سطح منطقه این رویارویی در دخالت گسترده آن‌ها برای نجات رژیم در حال سقوط سوریه جریان دارد. در سطح بین‌المللی این رویارویی را می‌توان در تقلای بی‌وقفه آن‌ها برای دست‌یافتن به بمب اتمی مشاهده کرد.
اما بیش از هر کجا این کشاکش میان این رژیم و جامعه ایران بارز شده است.
از یک‌طرف جامعه‌یی انباشته از نارضایتی که مستعد فوران قیام‌هاست. از طرف دیگر رژیم فرتوتی که تکیه‌گاهی جز اعدام و شکنجه و ندارد.
در ژانویه امسال عفو بین‌الملل گزارش کرد که در ایران هزاران نفر در انتظار اعدام نگه داشته شده‌اند. این یک ارزیابی واقعی است.آخوندها با اهرم اعدام درجه اختناق حاکم بر جامعه را تنظیم می‌کنند.
این اعدام‌ها عمدتا به بهانه قاچاق مواد مخدر صورت می‌گیرد. اما برای ما روشن است که بسیاری از اعدام‌شدگان جوانان‌ عاصی و معترض و حتی زندانیان‌ سیاسی‌اند.
شکنجه و تجاوز علیه زندانیان نیز بخش ثابت همین سیاست است. شهادت ستار بهشتی در زیر شکنجه که ماه گذشته دنیا را تکان داد نمونه‌یی از جریان‌ بی‌وقفه شکنجه‌های منجر به مرگ در زندان‌هاست.
در تابستان‌ گذشته آخوندها حتی جوانانی را که برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان به این محل شتافته بودند دستگیر کردند. زیرا بیم داشتند تلاش جمعی آن‌ها به یک حرکت بزرگ علیه حکومت منجر شود. قطعنامه اخیر کمیته سوم مجمع عمومی ملل متحد بخوبی نشان داده است که این رژیم همه جنبه‌های حقوق بشر ایران را در‌هم کوبیده است. بخش مهم دیگری از رویارویی رژیم ولایت‌فقیه با مردم ایران توطئه‌ها و فشارهای سرکوبگرانه آن علیه مجاهدان آزادی در لیبرتی و اشرف است. دولت دست‌نشانده ملاها در عراق بر اساس دستور آن‌ها کمپ محل استقرار مجاهدین را به زندان تبدیل کرده است. گروه کار دستگیری‌های خودسرانه ملل‌متحد اخیرا برای دومین‌بار در گزارشی اعلام کرد شرایط لیبرتی مترادف یک بازداشتگاه و ناقض اعلامیه جهانی حقوق بشر و برخلاف میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است.
آخوندهای حاکم پیوسته در این اوهام بسر می‌برند که با نابودی اپوزیسیون بقای حکومت خود را تضمین کنند. اما این یک استراتژی شکست خورده است. به همین دلیل باید جنبش، برای به زیر‌کشیدن این رژیم را همه جا گسترش داد. مقاومت ایران با درهم‌شکستن زنجیر لیست تروریستی شکست بزرگی در عرصه بین‌المللی به حکومت آخوندها وارد کرد. این تهاجم را باید در همه پهنه‌ها گسترش داد.

دوستان‌ گرامی!
اجازه بدهید خطاب به کسانی که از فرط سردرگمی و بی‌درایتی یا فرار از پرداخت بهای ایستادگی در برابر این رژیم خواهان‌ مذاکره با آن هستند تکرار کنم که: اگر می‌توانید این رژیم را وادار کنید که یک قدم از اعدام و شکنجه عقب نشینی کند درنگ نکنید. اگر می‌توانید حکومت ولایت فقیه را وادار سازید که از جنگ افروزی و تروریسم در منطقه و برنامه شوم اتمی‌اش دست بردارد تأمل نکنید.
بفرمایید مذاکره کنید اما حق ندارید بر سر ذرهیی از حقوق ملت ایران معامله کنید.
بنابراین به آن‌ها می‌گوییم اگر یک رژیم بنیادگرای مسلح به بمب اتمی نمی‌خواهید یک راه و فقط یک راه در برابر شماست: با خواست مردم ایران برای سرنگونی این رژیم هم‌جهت شوید.
جامعه ایران حامل آتشفشان‌ آماده فوران از نارضایتی‌هاست. اما این اعتراض‌ها به خودی خود تغییر و سرنگونی را محقق نمی‌کند. بلکه به هدایت و سازمان‌یافتگی نیازمند است. این کاری است که جنبش مقاومت برای آن آماده شده است.
سه چشمه جوشان این مقاومت را از توانایی و صلاحیت لازم برخوردار ساخته تا به خواست مبرم مردم ایران برای سرنگونی رژیم جامه عمل بپوشاند.
نخست پشتوانه این مقاومت در میان مردم ایران است.
دومین عامل: توانایی و استحکام این مقاومت است. پایداری در برابر سه دهه سرکوب بی‌رحمانه به‌اتکای همین توانایی ممکن شده است.
و با همین توانمندی توانست مجاهدان اشرف را از قتل‌عام طراحی شده توسط رژیم ولایت فقیه در امان نگهدارد.
اما سومین عامل: پرچم‌داری یک برنامه دمکراتیک است.این برنامه خطوط اصلی چشم‌اندازی است که ما برای آن به‌پاخاسته‌ایم یعنی:
ـ برپایی یک جمهوری.
ـ جدایی دین و دولت.
ـ برابری زن و مرد با تأکید بر حضور فعال و برابر زنان در رهبری سیاسی.
ـ کثرت‌گرایی
ـ جامعه‌یی بر اساس حقوق بشر

خلاصه کنم: ما در پی برقراری آزادی، دمکراسی و برابری هستیم.
اما اینها، نه کلماتی بر روی کاغذ بلکه اصولی است که ما در سه دهه نبرد پر رنج و خون‌ آنرا ترسیم کرده‌ایم.و این اصولی است. که اکثریت بزرگ جامعه ایران در آن اشتراک نظر دارد.
اعتقاد ما به برابری زنان از خون‌های ده‌ها ‌هزار زن‌ مجاهد و مبارز شکنجه و اعدام شده در سی سال گذشته و رنج و پایداری زنان قهرمانی که در دو دهه گذشته اشرف و کل مقاومت را در همه جا رهبری کردند اعتبار گرفته است.
تصمیم ما برای لغو حکم اعدام تصمیم جنبشی است که اعضای آن بیش‌ترین شمار اعدام‌ها در این رژیم را متحمل شده‌اند.
این کتاب نامه‌ ۲۰هزار مجاهد اعدام شده را ثبت کرده است.
هم‌چنین جنبشی پرچم جدایی دین و دولت را برافراشته که نیروی اصلی آن مجاهدین خلق ایران آنتی تز فکری و فرهنگی بنیادگرایی اسلامی و مدافع اسلام دمکراتیک است. مدافع اسلام حقیقی یعنی دینی بر پایه رحمت و بردباری که پیام و آموزش اخص حضرت محمد است. و سرانجام ایمان ما به برپایی یک جمهوری بر اساس رأی و حاکمیت مردم در نبرد ما برای سرنگونی رژیم ولایت فقیه متجلی می‌شود.
رهبر مقاومت مسعود رجوی دراین باره گفته است: «مجاهدین عمیقا معتقدند که برای جلوگیری از انحرافات انقلاب‌های معاصر در سراسر دنیا باید با تمام وجود به اراده مردم و دمکراسی متعهد بمانند. این کافی نیست که آن‌ها از آزمایش دوران‌ اختناق, زندان, شکنجه و اعدام … عبور کرده باشند.
مجاهدین هم‌چنین باید آزمایش یک انتخابات عمومی را از سر بگذرانند…. و اگر (پس از سرنگونی رژیم) مردم ما را انتخاب نکنند ما در اپوزیسیون باقی مانده و بر اصول خود متعهد خواهیم ماند».

دوستان‌ عزیز!
تجربه سوریه گواه آن است که فقدان یک آلترناتیو و جنبش سازمان‌یافته و آماده، بهایش رنج‌ها و خون‌های بسیار است. در مورد ایران این آلترناتیو خوشبختانه وجود دارد. بزرگ‌ترین اشتباه سیاست غرب نسبت به ایران و کل منطقه نادیده‌گرفتن حقوق‌بشر ایران و تلاش برای حذف جنبشی است که کلید تغییر در ایران را در دست داشته و دارد.
از این رو از آن‌ها می‌خواهم که:
۱ ـ ادامه روابط سیاسی خود با این رژیم را مشروط به توقف اعدام و شکنجه زندانیان کنید.
۲ ـ پرونده نقض حقوق بشر ایران و بویژه نقض حقوق زنان را به شورای امنیت ارجاع دهید.
۳ ـ امنیت و حفاظت مجاهدین در کمپ اشرف و لیبرتی را تأمین کنید و مشخصا از ملل متحد بخواهید که کمپ لیبرتی را از موقعیت پناهندگی برخوردار سازد.
۴ ـ استفاده این رژیم از برنامه موشکی و هواپیمای جنگی را ممنوع کنید.
۵ ـ قطعنامه شورای امنیت ملل متحد در خصوص منع صدور سلاح از جانب این رژیم را به‌اجرا بگذارید.
۶ ـ مقاومت و مبارزه مردم ایران برای تغییر رژیم را به‌رسمیت بشناسید و همه موانع آنرا از سر راه بردارید.
از دولت اسپانیا انتظار می‌رود که در قبال مسأله ایران مبتکر سیاست جدیدی در سطح اتحادیه اروپا باشد که از حقوق بشر مردم ایران دفاع کند و خواست آن‌ها برای تغییر رژیم را محترم بشمرد.
از نمایندگان و از سناتورهای اسپانیایی و از همه مردم آزادی‌خواه اسپانیا که در این نبرد سهمگین ما را یاری و حمایت می‌کنند سپاسگزارم.
هفته آینده جهان سالروز میلاد فرخنده عیسی مسیح را جشن می‌گیرد.
با درود به آن پیام‌آور بزرگ و با سلام به مریم عذرا کریسمس را به مردم اسپانیا تبریک می‌گویم و از آن‌ها می‌خواهم برای نجات و آزادی مردم ایران دعا کنند.
از همه شما متشکرم

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]