• صفحه اول / رخدادها / شرکت مریم رجوی در مراسم سی‌امین سالگرد تاسیس بنیاد دانیل میتران
آذر-۰۴ ۱۳۹۵

شرکت مریم رجوی در مراسم سی‌امین سالگرد تاسیس بنیاد دانیل میتران

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

شرکت مریم رجوی در مراسم سی‌امین سالگرد تاسیس بنیاد دانیل میتران

این برنامه، به حمایت از اشکال مختلف «مقاومت» که دانیل میتران طی چند دهه فعالیت چه به‌عنوان بانوی اول فرانسه و چه در رأس بنیاد فرانس لیبرته، خود را وقف آن کرد، اختصاص یافته بود.
مراسم با سخنرانی شهردار منطقه ۱۰پاریس آقای رمی فرو، افتتاح شد. سپس رئیس بنیاد فرانس لیبرته، آقای ژیلبرت میتران در سخنرانی خود، با اشاره به حضور خانم رجوی، طی سخنانی گفت:‌ یکی از جلوه‌های برجسته فعالیت دانیل، حمایت او از مقاومت مردم ایران و مجاهدین خلق بود. حمایت دیرینه‌یی که از استقبال فرانسوا میتران از استقرار شورای ملی مقاومت ایران در فرانسه شروع شد و در امتداد آن دوستی عمیقی بین دانیل و مریم رجوی ایجاد شد.
دانیل در فرازهای مختلفی از مبارزات این جنبش حضور داشت و از آن پشتیبانی کرد. یکی از مهمترین فصل‌های آن حمایت از ساکنان کمپ‌های اشرف و لیبرتی بود که بارها مورد تعرض عوامل رژیم ایران قرار گرفتند و امروز خوشحالیم که پروسه انتقال پیروزمند آن‌ها از عراق به اروپا به‌سرانجام رسیده است.
در ادامه این برنامه، حاضران از کوشش‌های گسترده دانیل میتران در عرصه‌های مختلف دفاع از حقوق خلق‌های تحت ستم، حفاظت از محیط زیست، حق دسترسی به آب آشامیدنی برای همه، بهره‌برداری عادلانه از ثروت‌های کره زمین،‌…. یاد کرده و خاطراتی از دوران فعالیت مشترکشان با دانیل میتران را بازگو کردند.
دکتر صالح رجوی، نماینده شورای ملی مقاومت ایران در فرانسه، تاریخچه‌یی از فعالیت مستمر و حمایتهای خانم دانیل میتران از مجاهدین و مقاومت ایران را برای حاضران شرح داد.
دکتر رجوی به خاطره‌یی از اولین دیدار خود با بانوی اول فرانسه (در سال ۶۵) اشاره کرد که طی آن توجه او را به اعتصاب غذای ده‌ها تن از خانواده‌های پناهندگانی که اقوام آن‌ها در زد و بند و معاملات ننگین بین رژیم آخوندها و دولت وقت فرانسه به گابن اخراج شده بودند، جلب کرده بود. در قسمت دیگری از سخنانش، دکتر رجوی به حضور بی‌درنگ دانیل میتران بعد از حمله ۱۷‌ژوئن‌۲۰۰۳ به مقر شورای ملی مقاومت ایران در اورسوراواز اشاره کرد. وی گفت‌:‌ دانیل میتران اولین شخصیت فرانسوی بود که از همان فردای این تهاجم پلیسی که بر خلاف همه اصول حقوق بشر و ارزش‌های جمهوری فرانسه بود به یاری ما شتافت و پشتیبانی قاطع خودش را از مریم رجوی اعلام کرد و جنبه‌های مختلف این سیاست مماشات را در کنفرانس‌های مطبوعاتی پس از آن افشا نمود.
در انتهای این مراسم که با صحنه‌های نمایشی همراه بود، جوایزی توسط میشل ژولی دبیرکل بنیاد فرانس لیبرته به یک شخصیت هندی مدافع محیط زیست به‌نام واندانا شیوا و توسط خانم میشل ریوازی نماینده پارلمان اروپا و عضو هیئت مدیره فرانس لیبرته به یک انجمن فعال محیط زیست به‌نام آلترناتیبا،‌ اعطا شد.
در حاشیه این مراسم، مریم رجوی از نمایشگاه ۳۰ سال فعالیت بنیاد دانیل میتران بازدید کرد و دسته گلی نثار این دوست همیشگی مجاهدین و مقاومت ایران کرد و قبل از ترک محل، دسته گلی نیز در محل مجسمه یادبود شهدای مقاومت فرانسه قرار داد.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]