اردیبهشت-۲۸ ۱۳۸۴

دیدار با دانیل میتران

Catégories // دیدارها // فعاليت‌ها

دیدار با دانیل میتران

روز چهارشنبه ۲۸اردیبهشت، خانم دانیل میتران، همسر فرانسوا میتران، رئیس‌جمهور فقید فرانسه، و رئیس بنیاد فرانسه آزادی، با خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، در محل اقامت ایشان در اورسوراواز دیدار و گفتگو کرد.

در آستانه دومین سالگرد هجوم ۱۷‌ژوئن ۲۰۰۳ به دفتر شورای ملی مقاومت ایران، که ۱۳۰۰پلیس در آن شرکت داشتند و به دستگیری خانم مریم رجوی انجامید، دانیل میتران فشارها و محدودیت‌ها علیه مقاومت ایران و رئیس‌جمهور برگزیده آن را قویاً محکوم نمود و خواستار پاپان‌ یافتن این بی‌عدالتی‌ها شد. وی خاطرنشان کرد که فرانسه باید به‌جای مددرسانی به رژیم ایران، مشوق این مقاومت در برابر استبداد مذهبی حاکم ‌بر ایران باشد.

دانیل میتران اظهار داشت: «از سال ۱۹۸۱، یعنی سالی که فرانسه تحت ریاست جمهوری فرانسوا میتران، به آقای مسعود رجوی پناهندگی سیاسی داد، من همواره حمایت خود را از مقاومت شما برای آزادی ابراز داشته و عمیقاً نگران موارد نقض وخیم و مستمر حقوق‌بشر در ایران بوده‌ام».

وی افزود: «سیاست رژیم ایران مبنی‌بر ‌صدور تروریسم و بنیادگرایی همراه با تلاش این رژیم برای دستیابی به‌ سلاح اتمی، خطری حیاتی برای صلح و آرامش در منطقه و جهان است، اما ما باید با حمایت از مردم ایران برای تحمیل تغییر دموکراتیکی که خواهان آن هستند و پشتیبانی از راه ‌حل پیشنهاد شده توسط خانم مریم رجوی، مانع از بروز جنگ و اقدام نظامی خارجی شویم». خانم میتران تأکید نمود: «من در مریم رجوی شخصیتی را یافتم که به تمام و کمال صلاحیت‌های رهبری کردن و به سرانجام رساندن چنین تغییر دموکراتیکی را دارد به‌خصوص که وی یک نقش بی‌بدیل در ارتقای موقعیت زنان ایفا کرده است و من فکر می‌کنم که اکثریت مردم فرانسه در این اعتقاد با من شریک هستند».

خانم میتران با اشاره به ‌جنگ روانی که رژیم ایران به ‌کمک برخی طرف حساب‌های فرانسوی خود علیه سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت ایران به‌راه انداخته است، گفت: «من با این تبلیغات دروغین و اتهامات بی‌اساس آشنا هستم. ما نیز در مقاومت علیه فاشیسم هیتلری به‌ تروریسم و سکتاریسم متهم می‌شدیم اما خوشبختانه افکار عمومی این تهمت‌ها را باور ندارد. کما‌این‌که اخیراً ۲میلیون و ۸۰۰هزارتن از مردم عراق نیز شهادت دادند که مجاهدین ایران در ۲۰سال گذشته با شرافت و پاکدامنی سیاسی، جز فداکاری و مقاومت مشروع برای برقراری آزادی و دموکراسی در وطن خود کاری نکرده‌اند».

خانم رجوی در این ملاقات از خانم میتران به‌خاطر حمایت‌های ایشان و پرزیدنت میتران فقید، از مردم و مقاومت ایران تقدیر کرد و گفت: «مردم و مقاومت ایران هیچ‌گاه دخالت پرزیدنت میتران را برای جلوگیری از اعدام مسعود رجوی در سال۷۲ در زمانی که در دادگاه‌های نظامی شاه به اعدام محکوم شده بود، فراموش نمی‌کنند. هم‌چنین پیام تسلیت ایشان به‌مناسبت شهادت اشرف در سال‌۸۲، مخالفت ایشان با معامله با آخوندها بر سر اپوزیسیون و حمایت پرزیدنت میتران را از پناهندگان ایرانی که در سال ۱۹۸۷ به گابن تبعید شده بودند، هم‌چنان‌که ما هیچ‌گاه حضور شما در اور و موضعگیری‌ها و اعتراض قاطعانه‌تان نسبت به قضایای ۱۷ژوئن را فراموش نمی‌کنیم». وی افزود: «مردم ایران در دانیل میتران وجدان آزادی‌خواه مردم فرانسه را می‌یابند. زنی بزرگ که در دفاع از مقاومت ایران هر‌کجا که این مقاومت مورد ظلم و ستم قرار گرفته است، تردیدی به‌خود راه نداده است».
در جریان این دیدار، آقای ژان پیر بکه، شهردار اورسوراواز نیز در محل اقامت خانم رجوی حضور یافت و به‌ خانم میتران خوش‌آمد گفت.

در پایان دیدار شماری از مادران و فرزندان شهیدان سرفراز مجاهد خلق با خانم میتران دیدار کردند و گوشه‌هایی از جنایات رژیم آخوندی را با ایشان در‌میان گذاشتند. خانم میتران آرزو کرد با پایان یافتن سرکوبی و ستم و دیکتاتوری و استقرار دموکراسی در ایران، به این درد و رنج برای همیشه پایان داده شود.
گروهی از اعضا و هواداران مقاومت و هم‌چنین اهالی اورسوراواز به‌هنگام ورود خانم میتران به ‌دفتر شورای ملی مقاومت، با دسته‌های گل از ایشان استقبال کردند و به‌خاطر دفاع از مقاومت ایران از ایشان تشکر کردند.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]