شهریور-۳۱ ۱۳۹۱

به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۱

Catégories // پیام‌ها // موضعگیری‌ها

به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۱

دانش‌آموزان و دانشجویان دلیر!
آموزگاران و دبیران شریف!
استادان ارجمند!
دختران و پسران عزیزم در مدارس و دانشگاه‌های کشور که برای آزادی و برابری پایداری می‌کنید.
و دانش آموزان عزیز آذربایجانی که در میان ویرانی‌های زلزله در سوز سرما، درحالی‌که آخوندها هیچ قدمی برای ترمیم مدرسه‌های ویران شده برنداشته‌اند ومانع کمک‌رسانی‌های مردمی هم شده‌اند، سال تحصیلی را آغاز می‌کنید.
سال جدید تحصیلی را به‌نام آزادی و برابری آغاز می‌کنیم که نخستین درس و ارزنده‌ترین پیام نسل آگاه و پیشرویی است که در ستیز دائمی با رژیم ولایت فقیه است و برای برافکندن آن بی‌تابی می‌کند.

به یکایک دانشجویان شجاعی که هم‌اکنون در سیاه‌چال‌های خامنه‌ای مقاومت می‌کنند درود می‌فرستم.
به معلمان آزاده‌یی که به‌خاطر مقاومت و مبارزه با رژیم حاکم دستگیر و زندانی شده‌اند سلام می‌کنم. و در آستانه روز جهانی معلم (پنجم اکتبر) جهان را به اعتراض علیه سرکوب جامعه فرهنگیان ایران فرا می‌خوانم.
یاد ده‌ها هزار دانش‌آموز و دانشجوی مجاهد و مبارز از جمله شهیدان حماسه فروزان پنجم مهر ۱۳۶۰و شهیدان قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گرامی باد که در سه دهه اخیر در مبارزه برای آزادی مردم ایران جان باختند.
خون‌های بی‌دریغ و ایستادگی بی‌نظیر آن‌ها مرزهای استواری میان نسل جوان و پیشرو ایران با رژیم قرون وسطایی حاکم برقرار کرده است.

دانشجویان و دانشگاهیان گرامی!
از هنگام قیام سراسری سال ۸۸، رژیم ولایت فقیه فاز جدیدی از سرکوب‌گریها و محدودیت‌های ارتجاعی را در محیط‌های آموزش عالی کشور به‌اجرا گذاشته است تا با خفقان و انسداد مطلق فضای سیاسی دانشگاه‌ها از بروز هر جرقه‌یی که می‌تواند حریق قیام‌ها را دوباره مشتعل کند جلوگیری نماید.
سه دهه پس از کودتای ضد فرهنگی خمینی در دانشگاه‌ها آخوندها خود را در برابر نسلی یافته‌اند که با تمام فرهنگ ارزش‌ها سنت‌ها و قوانین این رژیم و اساس موجودیت آن در تعارض است.
دستگیری دانشجویان به‌جرم شرکت در حرکت‌های اعتراضی یا وابستگی خانوادگی آن‌ها به مجاهدان اشرفی و محکومیت آن‌ها به حبس‌های سنگین بخشی از همین پروژه است.

اخراج دانشجویان یا ستاره‌دار کردن آن‌ها چماق دیگری است که آخوندها به صورت دائمی بالای سر تمام دانشجویان نگه داشته‌اند
بخش دیگری از پروژه ارتجاعی‌ کردن دانشگاه‌ها بازنشستگی اجباری استادان است
این تصفیه‌ها بخشی از تلاش‌های رژیم برای تغییر سریع بافت هیأت علمی دانشگاه‌هاست. در خارج دانشگاه‌ها نیز آخوندها تلاش می‌کنند فرصت‌های شغلی را در اختیار کسانی قرار دهند که مورد تأیید عوامل رژیم‌اند.
این در حالیست که هم‌اکنون جمعیت عظیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بیکار شده‌اند. بخش مهم‌ دیگری از پروژه ارتجاعی‌کردن دانشگاه‌ها شدت بخشیدن به تبعیض جنسی به منظور حذف یا کاهش حضور دختران در دانشگاه‌هاست.
درکنکور سال جاری رژیم آخوندی، دختران را از تحصیل در ۷۷ رشته تحصیلی در ۳۶ دانشگاه کشور ممنوع کرد.
هدف آخوندها از این ممنوعیت‌ها و از آنچه تحت عنوان طرح تفکیک جنسیتی در سایر بخش‌های جامعه به اجرا گذاشته‌اند آشکارا سرکوب زنان و متوقف کردن تلاش و مبارزه آن‌ها برای دستیابی به برابری است.

با این‌همه باید تأکید کنم که برای این پروژه ارتجاعی آینده‌یی جز شکست متصور نیست. خامنه‌ای و باند او نخواهند توانست چرخ‌های حرکت جامعه و تاریخ را متوقف کنند یا به چرخش معکوس وادارند.
زنان و جوانان ایران سمبل رویان و درخشانی همچون مجاهدان آزادی را در برابر خود داشته و دارند. آن‌ها از پایداری اشرفی‌ها و نبرد آن‌ها برای آزادی و دمکراسی و برابری الهام می‌گیرند.

هموطنان عزیز!
در سال تحصیلی جدید میلیون‌ها ایرانی در زیر فقر و فشار طاقت فرسای زندگی دست و پا می‌زنند. در نتیجه کودکانشان به‌جای کلاس درس در خیابان‌ها برای گذران زندگی خود و خانواده‌شان ساعت‌ها سرگردانند یا در کارگاه‌های کوچک در سراسر کشور استثمار می‌شوند. میلیون‌ها جوان و نوجوان به‌خاطر حاکمیت تبهکار و سراپا فساد آخوندها به‌دام اعتیاد کشانده شده‌اند. در این میان پدیده ترک تحصیل یا بازماندن از تحصیل ابعاد گسترده‌یی به‌خود گرفته است و میلیون‌ها نفر را شامل می‌شود.
سیاست رژیم ولایت فقیه در آموزش و پرورش و آموزش عالی مبتنی بر سرکوب و تبعیض و محروم کردن صاحبان افکار مخالف و اعمال اجبار و تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی است.

در نقطه مقابل استبداد مذهبی حاکم مقاومت ایران بر آنست که در ایران آزاد فردا یک نظام آموزشی پیشرفته عاری از سرکوب و تبعیض و بی‌عدالتی ایجاد شود.
نظامی که در آن؛
ـ آموزش ابتدایی در سراسر کشور رایگان و اجباری باشد و شرایطی فراهم شود که کودکان خانواده‌های تهیدست ناگزیر از ترک تحصیل نشوند.
ـ عموم شهروندان بصورت برابر از حق تحصیلات عالی برخوردار باشند. محرومیت جوانان ایران از آموزش دانشگاهی ـ چه به‌دلیل عقیده و مذهب و چه به دلیل فقر اقتصادی ـ قابل تحمل نیست.
ـ در مدارس و دانشگاه‌ها هیچ عقیده یا مذهب خاصی نباید تحمیل شود. ممنوعیتی برای صاحبان عقاید و مذاهب مختلف وجود نداشته باشد و تفتیش عقاید تحت هر عنوان از سیستم آموزشی کشور ریشه‌کن گردد و حجاب اجباری جایی نخواهد داشت.
ـ مردم استان‌های مختلف کشور باید قادر باشند زبان و هویت قومی خود را به فرزندانشان آموزش دهند.
ـ استقلال مؤسسات آموزش عالی باید به‌رسمیت شناخته شود و رئیس هر دانشگاه مقام انتخابی خواهد بود.
ـ به‌رسمیت شناخته شدن آزادی آکادمیک یک اصل ضروری است تا اعضای جامعه دانشگاهی بتوانند وظایف خود را فارغ از هرگونه ترس و تبعیض انجام دهند.

ـ نظام آموزش عالی بدون شهریه برای فارغ التحصیلان دبیرستان‌ها باید به اجرا گذاشته شود.
ـ دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان و استادان باید از حق تأسیس تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی سیاسی و علمی برخوردار باشد.
ـ معیشت و مسکن آموزگاران و دبیران و استادان باید تأمین شود.
ـ و هرگونه دخالت نیروی نظامی و امنیتی در امور دانشگاه‌ها و مدارس ممنوع شود.

دانشجویان و دانش‌آموزان مجاهد و مبارز!
آغاز سال تحصیلی جدید با دوران سرنوشت‌سازی مصادف شده است.
از یک‌سو مجاهدان آزادی در اشرف و لیبرتی در سخت‌ترین شرایط محاصره با دستانی خالی بزرگترین حماسه های پایداری و پاکبازی را خلق کرده‌اند.

از سوی دیگر مقاومت قهرمانانه مردم سوریه به‌ویژه جوانان و دانش‌آموزان و دانشجویان این کشور در برابر رژیم جنایتکار اسد و آخوندها و پاسداران اعزامیشان به این کشور سرمشق ارزنده‌یی برای شیفتگان آزادی خلق کرده‌ است.
این شرایطی است که ارکان رژیم را می‌لرزاند جامعه بی‌تاب آزادی را بر‌می‌انگیزد و یکایک شما را به مبارزه و اعتراض فرا می‌خواند.
برای پاسخ دادن به مسئولیت سنگین این دوران هیچ کاری ضروری‌تر و پراهمیت‌تر از تأکید بر شعار سرنگونی حکومت ولایت فقیه نیست.
امروز بیش از هر زمان دیگر حقانیت مبارزه برای تغییر بنیادین و دستیابی به یک ایران عاری از ارتجاع و استبداد می‌درخشد.
آنچه اصالت دارد مقاومت برای برقراری یک نظام دمکراتیک و پیشرفته است که تاکنون ۱۲۰هزار تن از فرزندان مردم ایران به‌خاطر آن جان باخته‌اند.

همه شما دختران و پسران مجاهد و مبارزم در سراسر کشور را به گسترش امواج مبارزه و آزادی‌خواهی و همبستگی و همراهی و کمک به همکلاسی‌ها مخصوصا در مناطق زلزله زده و محروم کشور، فرا می‌خوانم.
سلام بر دانش‌آموزان و دانشجویان ایران.
سلام بر جامعه فرهنگیان و دانشگاهیان ایران
سلام بر مردم ایران.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]