• صفحه اول / رخدادها / گردهمایی نمایندگان ۶۰ تشكل ایرانی از كشورهای نروژ، سوئد، دانمارك و فنلاند در اسلو
اسفند-۰۶ ۱۳۹۲

گردهمایی نمایندگان ۶۰ تشكل ایرانی از كشورهای نروژ، سوئد، دانمارك و فنلاند در اسلو

Catégories // رخدادها // فعاليت‌ها

گردهمایی نمایندگان ۶۰ تشكل ایرانی از كشورهای نروژ، سوئد، دانمارك و فنلاند در اسلو

دوستان گرامی!
هموطنان عزیز مقیم نروژ!
مسئولان و نمایندگان انجمن‌ها و تشكل‌های ایرانی هوادار مقاومت در اسكاندیناوی!
به همه شما سلام می‌كنم و از حضور در گردهمایی شما بسیار خوشحالم. من امروز به این جا آمده‌ام تا به جامعه جهانی هشدار بدهم كه به خاطر مذاكرات اتمی با دیكتاتوری آخوندها، بر نقض حقوق بشر و اعدام‌های روزمره و بر جنایت‌های مكرر این رژیم علیه مجاهدان اشرفی و بر جنگ افروزی‌اش در منطقه، چشم نبندند.
رژیم ولایت فقیه، با قتل عام اشرفی‌ها‌ و برپایی چوبه‌های دار در سراسر ایران و كشتار مردم سوریه و عراق و لبنان، می‌خواهد سرنگونی محتوم خود را به عقب بیندازد. دولت‌های غرب نباید با سكوت خود، كار این رژیم را تسهیل كنند.

اخیراً خبردار شدیم كه دولت دست‌نشانده آخوندها در عراق، پیكر‌های ۵۲ قهرمان شهید قتل عام ۱۰ شهریور در اشرف را مخفیانه به‌خاك سپرده‌ است. درست مانند روش خمینی جلاد در دفن پنهانی شهیدان قتل عام ۶۷، دولت مالكی نیز حاضر نیست بگوید كه دقیقاً در چه زمانی این خاكسپاری، انجام شده و محل آن كجاست؟ آیا هر كدام جداگانه دفن شده‌اند یا آن‌ها را در گورهای جمعی پنهان كرده‌اند؟
راستی چرا دولت دست نشانده عراق، حاضر به تحویل اجساد نشد؟ چرا از انتشار نتایج كار پزشكی قانونی عراق در مورد اجساد شهیدان، جلوگیری كرد؟

چرا به صدها نامه و درخواست و مراجعه مجاهدان لیبرتی و مقاومت ایران، برای تحویلگیری اجساد، پاسخ نداد؟
دولت عراق با این اقدام ضدانسانی، عملاً مسئولیت تام و تمام حمله را به عهده گرفت. و این كار، مهر تأییدی برگزارش مستند ارتش آزادیبخش ملی ایران در این رابطه بود. حالا چرا دولت‌های غرب و مشخصاً آمریكا و ملل متحد در این مورد سكوت كرده‌اند؟ چرا شرایط را برای تبهكاری‌های دولت عراق فراهم می‌كنند؟ و چرا اعضای خانواده‌های آن‌ها را بی‌خبر نگه ‌داشتند؟ در حالی كه مادران، پدران، فرزندان و خواهران و برادران شهیدان در لیبرتی، ۱۶۰ روز در انتظار آخرین وداع با عزیزانشان بودند. می‌خواستند در خاكسپاری آن‌ها حضور داشته باشند، در آخرین دقایق پیشانی‌شان را ببوسند، و بر سر تربت پاكشان تجدید پیمان كنند.
و از اینجا به همه شما عزیزانم در زندان لیبرتی و همه نزدیكان آن شهدای والامقام میگویم ‌به‌رغم این جنایت عظیم اما، عهد جلادان و سفاكان چندان نخواهد پایید و چنان كه مسعود رجوی گفته است:
«به مجاهدان بازگشتناپذیر اشرفی و به یاران پرمهر و وفای اشرف می‌گویم، یادتان باشد كه شهیدان كهكشان اشرف در هر كجا كه دفن شده باشند از نظر ما موقت و امانت است. هر یك از ما كه باقی بماند باید روزی آن‌ها را به خاك خودمان در خاوران تهران بازگرداند. مراسم اصلی خاكسپاری با آیینهای مجاهدین و ارتش آزادی بایستی در تهران و در میان توده جوانان و مردم ایران برگزار شود».

دوستان عزیز!
در مورد لیبرتی، محاصره درمانی، غذایی، لجستیكی و بهداشتی، هر روز تشدید میشود و كارشكنی برای الزامات تیوال و سنگر و امكانات حفاظتی، افزایش می‌یابد. به‌همین دلیل، هشدار میدهم كه هر لحظه، امكان وقوع جنایت دیگری علیه مجاهدان لیبرتی، وجود دارد. پس ایالات متحده و ملل متحد باید به حداقل وظایف خود، برای پیشگیری از چنین حملاتی، عمل كنند.
ما از جامعه بین‌المللی، خواهان اقدام فوری برای آزادی گروگان‌های اشرفی، انتقال موقت تمامی مجاهدین به آمریكا و اروپا، تأمین الزامهای مبرم امنیتی در برابر حملات موشكی، استقرار ناظران ملل متحد و یك تیم كلاه آبی در داخل لیبرتی، و هم‌چنین فروش اموال اشرف توسط نماینده قانونی ساكنان هستیم. شورای امنیت باید پرونده جنایت علیه بشریت در اشرف را برای تحقیقات و پیگرد، به دادگاه بینالمللی جنایی احاله دهد.
در این جا از مردم نروژ و وجدان‌های آگاه می‌خواهم كه برای این مسأله انسانی، به‌طور فعال، وارد میدان شوند و از مقامات دولت بخواهند كه نقش فعالی در امنیت و حفاظت ساكنان لیبرتی، ایفا كنند.

حضار محترم!
در سفری كه چهار سال پیش، به اسلو داشتم، با زنده‌یاد گونار سونستبی، قهرمان ملی مقاومت نروژ علیه نازیها، دیدار كردم. در همان دیدار، او از مقاومت مجاهدان آزادی تجلیل كرد و به من گفت مقاومت ایران همان كاری را كرده است كه نیروهای مقاومت نروژ در جنگ جهانی دوم، با انفجار نیروگاه آب سنگین آلمان نازی، انجام دادند.
یاد گونار قهرمان گرامی باد كه به راستی تجسم وجدان بیدار نروژ و سمبل مقاومت مردم این كشور و تمام اروپا بود. و خوشا مقاومت مردم ایران كه برنامه شوم اتمی آخوندها را برملا كرد و آن‌ها را به دام انداخت.
حالا، سه ماه از تندادن ولی فقیه ارتجاع به توافقنامه ژنو، و هشت ماه از شكست طراحی او، در نمایش انتخابات و روی كارآمدن آخوند روحانی، می‌گذرد. روند این تحولات، گرفتاری رژیم ولایت فقیه در بحران سرنگونی را تأیید می‌كند.
تظاهرات چند روزه هموطنان بختیاری در استان‌های چهار محال و بختیاری و خوزستان و اصفهان، نشانه‌یی از این واقعیت است كه نیروی عظیم قیام ملت ایران برای سرنگونی این رژیم، بی‌تابی می‌كند. بله در اثر شكست سیاست‌های رژیم و استمرار مقاومت و نارضایتی اجتماعی، چرخها برای سرنگونی به حركت درآمده و خامنه‌ای باید برود.

دوستان عزیز!
آخوند روحانی فكر میكرد با یك قدم عقب‌نشینی و امضای توافقنامه اتمی، می‌تواند بر بنبست حكومت ولایت فقیه، فائق شود. اما توافقنامه اتمی، به یك مشكل رژیم تبدیل شده است. بازنده اصلی كل رژیم و مشخصاً خامنه‌ای است كه از سر شكست و بن‌بست، ناچار شد یك عقبگرد جدی در سرمایه‌گذاری عظیم استراتژیكی، سیاسی و مالی بیست ساله خود برای دستیابی به بمب اتمی را بپذیرد.
مقاومت ایران از آغاز، رودروی این رژیم و رودر روی متحدان و استمالتگران رژیم، گفت كه پروژه تولید بمب اتمی، یك برنامه ضدملی و خیانتكارانه است و باید بر چیده شود.
مقاومت ایران یازده سال پیش، سایت‌های نطنز و اراك را افشا كرد؛ در حالی كه هیچ‌كس در جهان، تا آن زمان، از آن مطلع نبود.
مقاومت ایران، هم‌چنین ۹ سال پیش، سایت فردو در قم را افشا كرد. در حالی كه دولت‌های بزرگ، آن را به سكوت برگزار كردند و برای این كه رهبران آمریكا و فرانسه و انگلیس درباره آن صحبت كنند، چهار سال طول كشید.
حالا، مهمترین عناصر بحرانی كه گلوی رژیم را فشار می‌دهد، همین سایت‌های نطنز و اراك و فردو است. خامنه‌ای و دار و دسته‌اش باید پاسخ بدهند كه چرا ۲۰۰ میلیارد دلار از دارایی ملت ایران را برای ساختن بمب اتمی و به خاطر نیات ضدبشری خود برباد دادند و اكثریت جامعه ایران را به فقر و گرسنگی كشاندند؟ و چرا این همه شكنجه و اعدام كردند تا چنین برنامه‌ شومی را در اختناق و سكوت پیش ببرند؟
در این ایام، خامنه‌ای ولی فقیه ارتجاع، در سخنرانی‌های علنی خود، بر سر موضوع مذاكرات اتمی تعمداً از دولت آخوند روحانی، فاصله می‌گیرد و پی‌درپی تأكید می‌كند كه از این مذاكرات، ناراضی است.
در ۲۹ بهمن گذشته، او از یك طرف قول می‌داد كه آنچه را رژیمش در توافق اتمی، «قرار گذاشته و عهد كرده، نقض نخواهد كرد»، و از طرف دیگر تكرار می‌كرد كه « به مذاكرات خوشبین نیستم» و می‌گفت از اول هم فكر نمی‌كرده است این مذاكرات، به نتیجه برسد. این مذاكرات، نتیجه اصرار این دولت و آن دولت بوده است.
یك روز بعد از سخنرانی خامنه‌ای، فرمانده كل سپاه پاسداران رژیم، پاسدار جعفری، گفت: ما « با بحران روبروییم … دولت …وارد مذاکره شده تا فشار تحریم‌ها کم شود…البته مشروط بر اینکه کسی از خطوط قرمز عبور نکند….».
او گفت كه هدف رژیم از مذاكرات، برداشتن فشار اقتصادی است. بنابراین تأكید كرد كه« فعلاً باید سکوت کنیم و بغض در گلو نگهداریم؛ چون کار بسیار حساسی است و …باید با ملاحظه عبور کرد».
حقیقت این است كه:
اولاً- خامنه‌ای به‌خاطر شكستهای عمده رژیم در همه پهنه‌های سیاسی و اقتصادی، از جمله تحریم‌های بین‌المللی و به خصوص، زیر فشار نارضایتی‌های جامعه ایران، پای میز مذاكره رفته است.
ثانیاً- از آنجا كه خامنه‌ای به‌خوبی به عواقب متلاشی‌كننده جام زهر و دست كشیدن از پروژه‌های اتمی، واقف است، با فاصله گرفتن از مذاكرات، در صدد است راه بازگشت از این مسیر و بر هم زدن میز را هم باز بگذارد، هر چند كه بازگشت از این مسیر، به‌طور مضاعف، آن‌ها را در ورطه نابودی، فرو خواهد برد. ‌
ثالثا- ولی فقیه رژیم با فاصله گرفتن از دولت روحانی، شقه كشنده در رأس رژیم را هر چه عمیق‌تر می‌كند. و با بلند كردن تیغ بركناری بالای سر رئیس جمهور نظام، به ناگزیر، وضعیت بی‌ثبات رژیمش را آشكار و تشدید كرده است.
اما نظام ولایت فقیه، بقای خود را در گروی سركوب داخلی، صدور تروریسم و بنیادگرایی و جنگ‌افروزی در منطقه و دستیابی به بمب اتمی می‌داند. به‌همین خاطر، تا این رژیم بر سر كار است، از هیچ فرصتی برای پیشبرد این سیاست‌ها، دست برنمی‌دارد.
راه حل این بحران، یكی بیش نیست و آن، سرنگونی تمامیت این رژیم، به دست مردم و مقاومت ایران است.

این جاست كه باید سخنان مسعود رجوی را بازگو كنیم كه «مقاومت در برابر این رژیم، وظیفه و حق مسلم ماست. با او در جنگ بوده و هستیم. با غنی‌سازی و بیغنی‌سازی، با اتمی و بدون اتمی….، نبرد و مقاومت برای آزادی، حق مسلم مردم ایران در هر وضعیتی است».
اما باید تأكید كنم كه در حالی كه رژیم آخوندی در شكننده‌ترین موقعیت خود، از سر اجبار و استیصال، به یك قدم عقب نشینی از برنامه اتمی، مجبور شده، غرب نباید در مذاكرات اتمی، با كوتاه آمدن از قطعنامه‌های شورای امنیت، به آخوندها امتیاز بدهد.
بگذارید من به صراحت بگویم كه درتمامی سال‌های گذشته، این دولت‌های غربی بودهاند كه با امتیاز دادن به این رژیم، امكان دادهاند به بمب اتمی، نزدیك شود. و این مردم و مقاومت ایران است كه رژیم ولایت فقیه را به بن‌بست كشانده است.

پس ای آقایان! با ادامه سیاست‌های قبلی، به این دستاورد، لطمه نزنید.
برخی برای توجیه رویكرد منفعلانه دولت‌های غربی، می‌گویند غرب در حال گذراندن یك دوره آزمایشی با رژیم آخوندهاست. گویا كه یازده سال برای آزمایش، كافی نیست! وانگهی اگر می‌خواهید همین دوره آزمایشی، به شكست نینجامد، باید قاطعیت به خرج دهید.
هیچ چیزی به اندازه سستی نشان دادن، به همین توافقنامه ژنو، ضرر وارد نمی‌كند.
بر این اساس، به دولت‌های غرب می‌گوییم:
ـ تضمین محكمی به‌وجود آورید كه آخوندها نتوانند به بمب اتمی دسترسی پیدا كنند. این تضمین، جز با تعطیلی سایت‌های اتمی، برچیدن كلیه سانتریفیوژها، تعطیلی كامل غنی‌سازی، واداشتن آخوندها به پذیرش بازرسی‌های سرزده و اجرای كامل قطعنامه‌های شورای امنیت، حاصل نمی‌شود.
ـ رژیم ایران را به توقف شكنجه و اعدام در ایران وادار سازید.
ـ از این رژیم در سوریه، عراق و لبنان، خلع ید كنید و بساط جنگ‌افروزی و تروریسم آن‌ها را در منطقه جمع كنید.
ـ آن‌ها را وادار سازید كه برنامه موشكی خود را كه در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت نیز منع شده، متوقف كنند.
هم‌چنین به سیاستمداران و تاجرانی هم كه این روزها برای معامله با رژیم ایران بیصبری می‌كنند، یادآوری می‌كنم كه از اقتصاد ویران شده ایران تحت حاكمیت آخوندها، چندان نصیبی نخواهید برد. وانگهی، در حالی كه طرف حسابهای اصلی معاملات تجاری، سپاه پاسداران و نهادهای سركوبگر هستند، از چنین معاملاتی كه به سركوب مردم ایران و كشتار كودكان سوری و مردم بی‌دفاع عراق، سوخت می‌رساند، دوری كنید!

یاران مقاومت!
سخنانم را با درود به انجمن‌های جوانان، زنان، پزشكان، حقوقد‌انان، استادان و متخصصان ایرانی در نروژ و سایر كشورهای اسكاندیناوی، به پایان میبرم.
بر تلاش‌های خود برای دفاع از آزادی، حقوق بشر و دفاع مجاهدان آزادی در زندان لیبرتی، بیفزایید.
در برابر سركوب و اعدام بیوقفه توسط آخوندها، صدای ملت اسیر ایران را بلند كنید و به دولت‌های غرب كه به‌خاطر مذاكره با این رژیم، نقض حقوق بشر در ایران را مسكوت می‌گذارند، اعتراض كنید.
كارزار جهانی شما، به‌خصوص در شرایطی كه رژیم، غرق در بحران‌های مرگزاست، مایه پشتگرمی و امید هموطنان و به‌ویژه جوانان به پاخاسته در داخل ایران است.
بر سازماندهی‌، بر همبستگی و بر پیشرفت و گسترش تشكل‌های خود، بیفزایید. آنچه شما در اعتراض‌ها، در اعتصاب‌ها و در كارزار سیاسی، حقوقی و تأمین مالی پیش می‌برید، همه، اجزای مقاومت تسلیم‌ناپذیری است كه برای سرنگونی دشمن مردم ایران، عهد كرده است.
بله، ما برای برپایی یك جمهوری بر اساس جدایی دین از دولت، یك جامعه كثرتگرا، با تضمین برابری زن و مرد، لغو حكم اعدام و یك ایران غیراتمی، عهد كرده‌ایم. و آن روز خواهد رسید.

دوستان عزیز!
هفته گذشته، اوكراین آزاد شد. به مردم شجاع اكراین، تهنیت می‌گویم و برای آن‌ها در مسیر تحقق اهدافشان تا پیروزی نهایی، آرزوی موفقیت می‌كنم. مقاومت مردم اوكراین و ایستادگی آن‌ها، درمقابل هر گونه سازش و مماشات، پیروزی آزادی را محقق كرد. این مسیری است كه مردم و مقاومت ایران بر آن پا میفشارند.
این مقاومت، خواست مبرم ملت ایران برای آزادی را نمایندگی می‌كند. و این خواست، بی‌تردید بر تخت پیروزی خواهد نشست.
سلام بر مردم ایران،
سلام بر آزادی،
سلام بر مجاهدان آزادی در لیبرتی،
درود بر همه شما.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]