• صفحه اول / آخرین خبرها / تصویب شصت و نهمین قطعنامه ملل متحد در مجمع عمومی در محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران
آذر-۲۴ ۱۴۰۱

تصویب شصت و نهمین قطعنامه ملل متحد در مجمع عمومی در محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران

Catégories // آخرین خبرها // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

تصویب شصت و نهمین قطعنامه ملل متحد در مجمع عمومی در محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران

خانم مریم رجوی:
• پرونده جنایات رژیم برای اتخاذ اقدام‌های بازدارنده باید به شورای امنیت ارجاع و سردمداران آن محاکمه شوند
• سردمداران رژیم به‌ویژه خامنه‌ای، رئیسی، اژه‌ای و قالیباف همگی از دهه ۶۰ در جنایت علیه بشریت و نسل کشی دست داشته‌اند
• رژیم قتل عام و جنایت علیه بشریت باید از ملل متحد و ارگان‌های آن اخراج، سفارت‌هایش تعطیل و عوامل و مزدورانش اخراج شوند
• با توجه به احکام جنایتکارانه اعدام در حق زندانیان قیام، ملل متحد باید فورا اقدام کند. هیأت حقیقت یاب بین المللی باید هرچه سریعتر از زندان‌ها دیدار و با زندانیان گفتگو کند

امروز ۲۴ آذر ۱۴۰۱ (۱۵ دسامبر۲۰۲۲)، شصت و نهمین قطعنامه ملل متحد در محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران با رأی مثبت ۸۰ کشور به‌تصویب رسید. تلاش متحدان رژیم و دیگر ناقضان حقوق‌بشر برای جلوگیری از تصویب این قطعنامه به جایی نرسید و تنها ۲۹ کشور رأی منفی دادند.

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران گفت: این قطعنامه به‌رغم همه کمبودهایش، به‌خوبی نشان می‌دهد که این رژیم اکثر قریب به اتفاق حقوق مصرح در اعلامیه جهانی حقوق‌بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک و بسیاری دیگر از قوانین و معاهدات بین المللی را به شدیدترین وجه نقض می‌کند.

وی افزود: این رژیم بیش از ۴ دهه همواره دست اندرکار جنایت علیه بشریت و نسل کشی بوده است. اعدام دستجمعی زندانیان سیاسی در دهه۶۰، کشتار مردم کردستان، قتل عام زندانیان سیاسی در ۶۷، کشتار آبان ۱۳۹۸، سرکوب قیام سراسری که تا کنون ۷۰۰ شهید از جمله ۷۰ کودک بجای گذاشته و اعدام‌های جنایتکارانه زندانیان قیام از این شمار است. سردمداران کنونی رژیم از جمله خامنه‌ای، رئیسی، اژه‌ای و قالیباف همگی از دهه ۶۰ تا کنون مستقیما در این جنایت‌ها دست داشته‌اند. آن‌ها یک قلم برای ایجاد جو رعب و وحشت و جلوگیری از ادامه و گسترش قیام تنها در دو هفته گذشته ( نیمه اول دسامبر) ۴۴ زندانی را اعدام کرده‌اند.

خانم رجوی تاکید کرد برای توقف این چرخه جنایت و ترور پرونده نقض وحشیانه حقوق بشر توسط این رژیم باید برای اتخاذ اقدام‌های لازم الاجرا و بازدارنده به شورای امنیت ملل متحد ارجاع و سردمداران آن در برابر عدالت قرارگیرند.
وی با استقبال مجدد از اخراج رژیم زن ستیز آخوندی از کمیسیون مقام زن خاطرنشان کرد این رژیم که ننگ بشریت معاصر است باید از ملل متحد و سایر ارگان‌ها و موسسات آن اخراج شود. روابط اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک با آن هیچ توجیهی ندارد، سفارت‌هایش باید تعطیل و عوامل و مزدوران وزارت اطلاعات و دیگر ارگان‌های جاسوسی وسرکوب آن اخراج شوند.

خانم رجوی با اشاره به احکام اعدام و زندان‌های طولانی مدت برای زندانیان قیام که توسط قضاییه جلادان صادر شده است، خواستار اقدام فوری ملل متحد برای نجات جان آنان شد و تاکید کرد کمیته حقیقت یاب بین المللی باید هرچه سریعتر همراه با نمایندگانی از جانب مقاومت ایران از زندان‌ها و شکنجه گاه‌های این رژیم دیدار کند و با زندانیان، به‌ویژه دستگیرشدگان قیام سراسری گفتگو کند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۴ آذر ۱۴۰۱ (۱۵ دسامبر ۲۰۲۲)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]