آذر-۱۴ ۱۳۸۸

بیانیه اکثریت نمایندگان پارلمان نروژ

Catégories // دیدارها // فعاليت‌ها

بیانیه اکثریت نمایندگان پارلمان نروژ

ما بسیار نگران وضعیت۳۴۰۰ عضو اپوزیسیون ایرانی مستقر در کمپ اشرف در عراق هستیم. رژیم ایران تلاش می‌کند از طریق دولت عراق آنان را نابود سازد. حمله مرگبار نیروهای عراقی به کمپ اشرف در ۲۸ و ۲۹ ژوئیه، ۱۱ کشته و ۵۰۰ زخمی و ۳۶ گروگان از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، اپوزیسیون رژیم ایران، به‌جای گذاشت. گروگان‌های بی‌گناه تنها بعد از یک کارزار گسترده جهانی و بعد از ۷۲‌روز اعتصاب غذا در حالی که در آستانه مرگ قرار داشتند آزاد شدند.

عفو بین الملل، فدراسیون جهانی حقوق‌بشر، سازمان جهانی علیه شکنجه و دیدبان حقوق‌بشر و اسقف اعظم کانتربری، طی بیانیه‌های متعدد، ضمن محکوم کردن این حمله، نگرانی خود را در مورد وضعیت ساکنان اشرف ابراز داشته‌اند.
قطعنامه ۲۴ آوریل ۲۰۰۹ پارلمان اروپا تصریح می‌کند ساکنان اشرف، افراد حفاظت شده در چارچوب کنوانسیون۴ ژنو هستند و دولت عراق باید به حقوق آن‌ها احترام بگذارد و از اخراج آن‌ها یا جابجایی اجباری آن‌ها در داخل عراق خوداری کند و به محاصره آنان پایان دهد.

امروز یک نگرانی عمومی وجود دارد که نیروهای عراقی بار دیگر به درخواست رژیم ایران و برای خوش‌آمد این رژیم، به کشتار ساکنان اشرف مبادرت کنند. نیروهای مهاجم هم‌چنان در اشرف و اطراف آن حضور دارند. ما ضمن اعلام همبستگی با ساکنان اشرف و خانواده‌های آن‌ها، حمایت خود را از خواست‌های آن‌ها اعلام و از دولت نروژ می‌خواهیم در هماهنگی با سازمان ملل‌متحد اتحادیه اروپا و دولت آمریکا، به‌طور خاص برای تحقق فوری موارد زیر تلاش کند.

• تضمین حفاظت ساکنان اشرف و عدم تکرار حمله و خشونت و جابجایی اجباری، توسط نیروهای آمریکایی.
• تاکید سازمان ملل‌متحد بر ممنوعیت جابجایی اجباری ساکنان اشرف در داخل عراق به‌عنوان افراد حفاظت شده.
• التزام دولت عراق به قطعنامه ۲۴ آوریل ۲۰۰۹ پارلمان اروپا و تصریح بر حق ساکنان اشرف در برخورداری از حقوق و حفاظت‌های بنیادین کنوانسیون چهار ژنو.

امضا‌کنندگان بیانیه هم‌چنین از دولت عراق می‌خواهند به مواد فوق که منطبق با موازین حقوق بین‌الملل، حقوق انسان‌دوستانه و حقوق‌بشر بین‌المللی است، احترام بگذارد و آن‌ها را به اجرا در آورد. اجرای این مواد اعتبار و حیثیت عراق به‌عنوان یک دولت مستقل و دموکراتیک را که متأسفانه زیر علامت سؤال رفته، احیا می‌کند و ارتقا می‌دهد.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]