بهمن-۳۰ ۱۴۰۰

اعتراض و تظاهرات سراسری معلمان در بیش از ۱۰۰شهر در ایران

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

اعتراض و تظاهرات سراسری معلمان در بیش از ۱۰۰شهر در ایران

روز شنبه ۳۰بهمن ۱۴۰۰، به‌رغم فضای امنیتی شدید، هزاران تن از معلمان و فرهنگیان آزاده در تهران و دست‌كم ۱۰۰شهر باردیگر به خیابان‌ها آمده و دست به اعتراض زدند. در این اعتراض‌ها كه در تهران در مقابل مجلس ارتجاع و در شهرها در مقابل ادارات آموزش و پرورش رژیم صورت گرفت، معلمان خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

اعتراضات معلمان علاوه بر تهران در بسیاری از شهرهای دیگر از جمله در شیراز، کرمانشاه، یزد، شازند اراک، سنندج، لنگرود، اهواز، بهشهر، خرم‌آباد، تبریز، کرمان، رشت، همدان، شوش، لنده، مشهد، کوهدشت لرستان، اردبیل، بوشهر، شوشتر، خرمشهر، شهرکرد، اصفهان، قیروکارزین، زرین دشت، سمیرم، لاهیجان، ارومیه، جوانرود، مریوان، سقز، سردشت، زیویه، ایلام، آمل، بابل، ساری، بابلسر، اندیمشک، باغملک، گچساران، زاهدان، زنجان، نجف‌آباد، یاسوج، قروه، چالوس، بجنورد، زابل، میاندوآب، قزوین، ایذه، شاهین شهر، دلفان، شیروان، آران وبیدگل، ارومیه، قصرشیرین، اسلام‌آباد غرب، هرسین، رضوان‌شهر، بروجرد، الشتر، کازرون، ممسنی،کامیاران، شازند، کرج، دره شهر، قم، داراب، ثلاث باباجانی، بیجار، آبدانان، نیشابور، فیروز‌آباد فارس، لامرد و گرگان برگزار شد.

تجمع‌كنندگان از جمله شعار می‌دادند: «رئیسی، قالیباف، این آخرین پیام است، جنبش فرهنگیان آماده قیام است»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «ازتهران تا خراسان معلمان درزندان»، «معلم می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است»، «دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند»، «وعده‌های توخالی، عدالت پوشالی»، «مرگ بر دروغ‌گو»، «این‌همه بی‌عدالتی، هرگز ندیده ملتی»، «معلم بپاخیز، برای رفع تبعیض»، «تا حق خود نگیریم، آرام نمی‌نشینیم»، «فرهنگی با غیرت تن نمیده به ذلت» و …

نیروهای سركوبگر در بسیاری از شهرها من‌جمله تهران و کرج با مسدود کردن مسیرهای منتهی به محل تجمع و دستگیری كسانی که قصد پیوستن به تجمع را داشتند و ضبط تلفن‌های آن‌ها تلاش کردند مانع برگزاری تجمع معلمان و پیوستن مردم و دانش‌آموزان به آنان شوند. در کرج شماری از معلمان را مورد ضرب و شتم قرار داده و دستگیر کردند.
در رشت معترضان را به داخل اداره آموزش و پرورش برده و مانع پیوستن مردم به آن‌ها شدند. معلمان در بیانیه پایانی خود هشدار دادند که اگر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اجرا نگردد و دولت و مجلس به دنبال برنامه‌های غارتگرانه برای صندوق ذخیره فرهنگیان باشند، معلمان زندانی آزاد نشوند و معلمان اخراجی به سر کار برنگردند و احکام صادر شده علیه معلمان لغو نگردد و احضار فعالان صنفی و پرونده‌سازی‌ها ادامه داشته باشد، آن‌ها اعتراضات خود را به اشکال متفاوت و گسترده‌تر ادامه خواهند داد.

خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران به معلمان آزاده که باردیگر در سراسر كشور با شعار «این آخرین پیام است، جنبش فرهنگیان آماده قیام است» بپاخاسته‌اند درود فرستاد و گفت امروز معلمان معترض در شیراز با شعار «آزادی بیاموز، این است کلاس امروز» به میلیون‌ها دانش‌آموز درس آزادگی می‌دهند و زنان معلم در سراسر كشور با ایستادگی در مقابل سرکوب و دستگیری معترضین شعله جنبش فرهنگیان را فروزان تر می‌كنند.
وی افزود تا این رژیم بر سر كار است، تبعیض و فقر و فساد ادامه و گسترش می‌یابد. تنها راه، پایان دادن به استبداد دینی، استقرار دمكراسی و حاكمیت مردم است. اختناق و سرکوب رژیم هرگز قوی‌تر از قیام و همبستگی مردم ایران برای آزادی نیست.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۳۰ بهمن ۱۴۰۰ (۱۹ فوریه ۲۰۲۲)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]