شهریور-۰۳ ۱۴۰۲

تظاهرات و اعتراضات مردم و جوانان دلیر بلوچ در زاهدان، راسک و خاش

Catégories // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

تظاهرات و اعتراضات مردم و جوانان دلیر بلوچ در زاهدان، راسک و خاش

با شعار مرگ بر خامنه‌ای؛ سلطنت و ولایت، یکصد سال جنایت؛ می‌كشم می‌كشم، آن‌كه برادرم كشت و نقشبندی با‌‌ غیرت، ‌آزاد باید گردد

امروز جمعه ۳‌شهریور، هموطنان بلوچ در زاهدان، راسک، خاش و ديگر شهرها به‌رغم تدابير و اقدامات شدید و گسترده سرکوبگرانه، پس از نماز جمعه، علیه ظلم و ستم آخوندها و بازداشت مولوی فتحی محمد نقشبندی دست به تظاهرات و تجمع زدند و خواستار آزادی مولوی نقشبندی شدند.
مردم زاهدان در تظاهرات خود بنری حمل می کردند که روی آن نوشته بود: «زاهدان قهرمان هرگز در مقابل شاه و شیخ سکوت نمی‌کند». تظاهرکنندگان با شعارهای کوبنده «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «سلطنت و ولایت، یکصد سال جنایت»، «سکوت ما مرگ ماست»، «نقشبندی با غیرت، آزاد باید گردد»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» و «می‌کشم می‌کشم، آن‌که برادرم کشت» در خیابان‌های شهر دست به تظاهرات زدند.

جوانان دلیر بلوچ جاده سوران پسکوه را با آتش مسدود کردند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر خمینی لئیم» سر دادند.
نماز‌گزاران در شهر خاش پس از نماز در مسجد‌ الخلیل، به‌رغم اقدامات گسترده امنیتی رژیم، علیه خامنه‌ای شعار دادند و با شعار «مولانا نقشبندی آزاد باید گردد» خواهان آزادی او شدند. معترضان بلوچ در شهرستان سیب سوران جاده، این شهر به خاش را بستند. جوانان در شهرستان سرباز جاده این شهر به شهرستان مهرستان را با آتش زدن لاستیک مسدود کردند.

رژیم پس از دستگیری مولوی نقشبندی امام جمعه راسک در روز یکشنبه ۲۹ مرداد، در وحشت از اعتراضات مردم، حکومت نظامی اعلام نشده در راسک، زاهدان و سایر شهرها برقرار کرد و از روز گذشته اقدامات سرکوبگرانه خود را تشدید نمود.
از جمله ده‌ها خودروی نظامی از ایرانشهر وارد راسک شده و در ستاد فرماندهی انتظامی این شهرستان مستقر شدند.
امروز خودروهای نظامی و شخصی و موتوری به گشت زنی در خیابان‌ها و معابر راسک پرداختند و هلی‌کوپترهای نظامی رژیم برفراز شهر گشت می‌زدند.

خانم مريم رجوی با درود به جوانان و مردم شورشگر بلوچ گفت: آن‌ها با فریاد «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر ديكتاتور»، «می‌كشم می‌كشم آن‌كه برادرم كشت» به‌رغم گله‌های پاسدار و بسيجی شور قیام و آزادیخواهی را در سراسر ایران بازتاب می‌كنند و با مشت‌های گره کرده و خشمگین از ظلم و ستم رژیم‌های شاه و شيخ فریاد می‌زنند: « زندانی سیاسی آزاد بايد گردد و جمهوری اعدامی نمی‌خواهیم» و نوشتند «زاهدان قهرمان هرگز در مقابل شاه و شیخ سکوت نمی‌کند».

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۳ شهریور ۱۴۰۲ (۲۵ اوت ۲۰۲۳)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]