خرداد-۰۸ ۱۳۸۷

مصاحبه آسوشیتد پرس

Catégories // فعاليت‌ها // مصاحبه‌ها

مصاحبه آسوشیتد پرس

آسوشیتدپرس :
به گفته یک شخصیت برجسته اپوزیسیون در روز سه‌شنبه، حکم یک دادگاه انگلستان ممکن است اتحادیه اروپا را مجبور کند که جنبش اپوزیسیون اصلی ایران را به‌رغم نگرانی از واکنش تهران از لیست سازمان‌های تروریستی، خارج کند.

مریم رجوی گفت او از اتحادیه اروپا انتظار دارد سازمان مجاهدین خلق ایران را ظرف چند هفته به‌دنبال صدور حکم دادگاه استیناف انگلستان از لیست سیاه تروریستی خارج کند.
رجوی به آسوشیتد‌پرس گفت ما انتظار داریم اتحادیه اروپا بلافاصله مجاهدین را از این لیست خارج کند. این تصمیم اتحادیه اروپا براساس تصمیم دادگاه انگلستان است که آن را غیرقانونی اعلام کرده است و بنابراین اتحادیه اروپا می‌بایست که متابعت نماید.

دیپلومات‌های اتحادیه اروپا نگرانند که چنین حرکتی واکنشی آتشین از طرف حکومت تهران ایجاد خواهد کرد و تلاش‌ها برای شروع گفتگوهای بین‌المللی در مورد برنامه اتمی را برهم خواهد زد. رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خاویر سولانا روز دوشنبه اعلام کرد که او امیدوار است به‌زودی به ایران سفر کند تا نگرانی‌های بین‌المللی در مورد برنامه اتمی این کشور را مورد بحث قراردهد.…
دیپلومات‌ها در بروکسل نگرانند که چنان‌چه سازمان مجاهدین خلق ایران از این لیست خارج شود، (رژیم) ایران گفتگوها را متوقف خواهد نمود. اما اتحادیه اروپا ممکن است مجبور به اقدام شود زیرا که این گروه یک تقاضای استیناف دیگر در دادگاه عدالت اروپا در انتظار دارد.
رژیم تهران حکم این دادگاه انگلستان را محکوم کرده و آن را با انگیزه سیاسی و غیرقابل‌قبول خوانده است. رادیوی دولت اعلام کرده که از انگلستان خواسته است تا به‌خاطر روابط بین دو کشور، مانع اجرای این حکم شود. رجوی گفت او از خانم جکی اسمیت وزیر کشور انتظار دارد تا روز چهارشنبه اعلام نماید که دولت از حکم دادگاه مورخ ۷ مه متابعت می‌نماید.
در این صورت رجوی انتظار دارد که اتحادیه اروپای ۲۷عضوی نیز که در ماه آینده لیست سیاه را بازبینی نیمه سال می‌کند همان اقدام انگلستان را پیش بگیرد. این سازمان به محض این‌که از لیست خارج شود قادر خواهد بود کمک‌های مالی جمع‌آوری کند تا در اتحادیه اروپا به کمپین علنی بپردازد.

رجوی گفت «این کار پیامی قوی به مردم ایران خواهد داد که دیگر اروپا از رژیم آخوندها حمایت نمی‌کند. این کار مردم ایران را ترغیب می‌کند که دست به اعتراض بزنند. به‌تأخیر انداختن چنین تصمیمی به‌منظور جلوگیری از واکنش رژیم ایران، عکس عمل خواهد کرد.
رجوی افزود فکر می‌کنم که اگر اروپایی‌ها فشار رژیم ایران را بپذیرند سخت در اشتباه خواهند بود. تاکنون سیاست استمالت، سیاست مذاکره به آخوندها فقط فرصت داده تا بمب اتمی به‌دست آورند.

رجوی که در پاریس مستقر است به بروکسل سفر کرد تا موضوع این سازمان را با اعضای پارلمان اروپا پی‌بگیرد. او رئیس‌جمهور شورای ملی مقاومت ایران است که سازمانی ائتلافی از گروه‌های اپوزیسیون ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران است.
این گروه سال‌ها مبارزه کرده تا ثابت کند جنبشی مشروع و مخالف خشونت است و در جستجوی برقراری دموکراسی در ایران می‌باشد. این گروه گفته است تصمیم سال۲۰۰۲ که آن را لیست‌گذاری کردند بر اساس لیست انگلستان بود که اکنون توسط حکم این دادگاه ملغی شده است.
رجوی گفت هرگونه تصمیم اتحادیه اروپا برای خارج کردن این گروه توسط آمریکا هم پیش گرفته خواهد شد. وی گفت بعد از حکم دادگاه استیناف لندن لیست آمریکا نیز بی‌اساس است.

رجوی اظهارداشت که سازمان مجاهدین یک مقاومت علیه دیکتاتوری مذهبی در ایران است. من مطمئن هستم که یک روز کشورهای غربی از مردم ایران… به‌خاطر این اشتباه عذرخواهی خواهند کرد.

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]