اردیبهشت-۲۲ ۱۴۰۱

فراخوان خانم مریم رجوی به اقدام فوری ملل متحد برای آزادی معلمان زندانی

Catégories // آخرین خبرها // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

فراخوان خانم مریم رجوی به اقدام فوری ملل متحد برای آزادی معلمان زندانی

تظاهرات معلمان در ۲۰ استان با شعار معلم زندانی آزاد باید گردد، با اهل قلم هر که در افتاد ورافتاد

اقدامات و تدابیر گسترده سرکوبگرانه و دستگیری شمار زیادی از معلمان برای جلوگیری از شکل گیری تظاهرات معلمان

روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت، معلمان و فرهنگیان در اعتراض به محقق نشدن مطالبات برحق شان از جمله رتبه بندی و همسان سازی حقوق بازنشستگان و هم‌چنین در اعتراض به دستگیری شمار زیادی از معلمان، علیرغم جو سرکوب و ارعاب و بسیج نیروهای سرکوبگر، دست‌کم در ۳۵ شهر در ۲۰ استان دست به تجمع و تظاهرات زدند. این تظاهرات در تهران در مقابل وزارت آموزش و پرورش و در شهرهای دیگر در برابر ادارات آموزش و پرورش صورت گرفت. این دومین تظاهرات سراسری معلمان و فرهنگیان در اردیبهشت ماه است.

تجمعات و تظاهرات معلمان و فرهنگیان علاوه بر تهران در شهرهای کرج، شیراز، اهواز، تبریز، همدان، رشت، ساری، سنندج، قزوین، یاسوج، کرمانشاه، اردبیل، اراک، بجنورد، زاهدان، شهرضا، مریوان، سردشت، سقز، اسلام آباد غرب، آمل، دهگلان، نورآباد ممسنی، بیجار، فسا، آبدانان، هرسین، رضوانشهر، ابهر، کوهدشت، بندرانزلی، دیواندره، بوکان ولنگرود برگزار شد.

رژیم در وحشت از گسترش جنبش اعتراضی معلمان، از چند هفته پیش دهها تن از معلمان و فرهنگیان را دستگیر کرد و به تهدید بسیاری از معلمان پرداخت. امروز نیز ارگان‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم از جمله ارگانی بنام «مرکزیت دیدبانی فضای مجازی کشور» معلمان را تهدید کردند که در صورت شرکت در تظاهرات و یا مشارکت در گروه‌های معلمان در فضای مجازی، احضار می‌شوند.

امروز نیز تعدادی از معلمان در مقابل مجلس رژیم دستگیر شدند. خیابان بهارستان مملو از مأموران یگان ویژه،‌ نیروی انتظامی و لباس شخصی‌ها شده بود. ون‌های نیروی انتظامی در مقابل مترو بهارستان مستقر شده و اجازه نمی‌دادند معلمان جمع شوند. یک مقر نیروی انتظامی در پشت مجلس ارتجاع تشکیل شده بود که بازداشت‌شدگان به آنجا منتقل می‌شدند.

در اصفهان نیروهای سرکوبگر محل تجمع معلمان را اشغال کرده و مانع تجمع شدند. نیروی انتظامی معلمان را با خشونت به پیاده رو پرت می‌کردند. در یاسوج دهها معلم معترض دستگیر شدند. در اردبیل ماموران نیروی انتظامی به تجمع معلمان حمله کردند. در اهواز معلمانی که می‌خواستند مانع دستگیری بقیه شوند به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

معلمان و فرهنگیان آزاده در تظاهرات خود از جمله شعار می‌دادند: «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «با اهل قلم هر که در افتاد ورافتاد»، «آموزش رایگان حق فرزند ایران»، «معلم بیدار است از تبعیض بیزار است»، «معلم می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «اگر عدالتی بود، معلم اینجا نبود»، «عزا عزا است امروز، آموزش و پرورش روی هواست امروز»، «آدم ربا حیا کن، معلم را رها کن»، «شش کلاسه دروغگو حاصل وعده‌هایت کو»، «ننگ ما ننگ ما، دولت الدنگ ما»، «ننگ ما ننگ ما، صدای و سیمای ما».

خانم مریم رجوی با درود به معلمان آزاده که به‌رغم اقدامات و تدابیر سرکوبگرانه دست به اعتراض زدند گفت این نشاندهنده اراده آنان برای رسیدن به آزادی و عدالت است. هدفی که جوانان شورشگر دوشادوش معلمانشان برای تحقق آن بپا می‌خیزند. وی خواستار اقدام فوری ملل متحد و مجامع بین المللی مدافع حقوق‌بشر برای آزادی معلمان زندانی شد و از سندیکاها و اتحادیه‌های معلمان و دانش آموزان و دانشجویان خواست از جنبش اعتراضی معلمان ایران حمایت کرده و سرکوب وحشیانه آنان را محکوم کنند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ (۱۲ می ۲۰۲۲)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]