بهمن-۱۴ ۱۴۰۱

۱۴۱ امین روز قیام، خیزش مردم زاهدان و تظاهرات در خاش، سنندج و گالیکش

Catégories // آخرین خبرها // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

۱۴۱ امین روز قیام، خیزش مردم زاهدان و تظاهرات در خاش، سنندج و گالیکش

مریم رجوی: درود به هموطنان دلیر بلوچ در زاهدان که هم صدا با همه مردم ایران هرگونه دیکتاتوری را رد می‌کنند

جمعه ۱۴ بهمن در صد و چهل و یکمین روز قیام سراسری، هزاران نفر از مردم شجاع زاهدان، به‌رغم دستگیری‌های گسترده و تدابیر و اقدامات سرکوبگرانه شدید سپاه و نیروهای سرکوبگر خامنه‌ای، بار دیگر پس از نماز جمعه در خیابان‌های شهر دست به تظاهرات ضد حکومتی زدند. تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر»، «چه دار باشه چه زندان، ایستاده‌ایم تا پایان»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، «می‌کشم می‌کشم، آنکه برادرم کشت»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «این‌همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «تجاوز جنایت، مرگ بر این ولایت».

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود: «از زاهدان تا کردستان، جانم فدای ایران»، «از بلوچستان تا تهران و کردستان، جانم فدای ایران»، «شاهزاده،‌ آقازاده، قدغن»، «ولایت، وکالت دو روی یک سکه»، «زیر بار ستم نمی کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی، «لحظه به لحظه گویم زیر شکنجه گویم، یا شهادت یا آزادی»، «طناب دار جلاد برگردن دماوند، دیگر اثر ندارد» و «اعدام بلوچ یعنی سرنگونی نظام».

مردم خاش نیز پس از نماز جمعه بار دیگر با شعارهای «مرگ برخامنه‌ای» تظاهرات اعتراضی برپا کردند. مأموران سرکوبگر به سمت تظاهرکنندگان گاز اشک آور پرتاب کردند. زنان و دختران آزادیخواه بلوچ نیز با در دست داشتن پلاکارد، به دستگیری و سرکوب روحانیون اهل سنت در بلوچستان و کردستان اعتراض کردند.
مردم و نمازگزاران در سنندج نیز در اعتراض به ربوده شدن ماموستاهای شهر، ماموستا ابراهیم کریمی ننله و ماموستا لقمان امینی در مقابل مسجد جامع ننله با شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر جاش» دست به تظاهرات زدند و خواستار آزادی آن‌ها شدند.
هموطنان ترکمن و بلوچ در شهر گالیکش استان گلستان در اعتراض به احضار و ادامه فشارها بر امام جمعه اهل سنت این شهر مولوی محمد حسین گرگیج در مقابل خانه او تجمع کردند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

خانم مریم رجوی با درود به هموطنان دلیر بلوچ در زاهدان و دیگر شهرها که به‌رغم تدابیر وحشیانه نیروهای سرکوبگر بر خواست مردم ایران برای سرنگونی پافشاری می‌کنند گفت آ‌ن‌ها نشان دادند که هم صدا با همه مردم ایران هرگونه دیکتاتوری را رد می‌کنند و خواستار یک جمهوری دموکراتیک مبتنی بر آرای عموم مردم هستند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۴ بهمن ۱۴۰۱ (۳ فوریه ۲۰۲۳)

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]