• صفحه اول / آخرین خبرها / تظاهرات معلمان در ۲۲ استان و تظاهرات بازنشستگان در تبریز، اهواز، رشت و دورود
خرداد-۲۶ ۱۴۰۱

تظاهرات معلمان در ۲۲ استان و تظاهرات بازنشستگان در تبریز، اهواز، رشت و دورود

Catégories // آخرین خبرها // اطلاعیه‌ها // موضعگیری‌ها

تظاهرات معلمان در ۲۲ استان و تظاهرات بازنشستگان در تبریز، اهواز، رشت و دورود

مریم رجوی: فراخوان به ملل متحد و عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر برای آزادی معلمان زندانی

صبح امروز پنجشنبه ۲۶خرداد ماه، معلمان و فرهنگیان در ۲۲استان برای آزادی معلمان زندانی و در اعتراض به عدم رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق‌شان در مقابل تورم نجومی و گرانی كمرشكن، دست به تجمع و تظاهرات زدند.
این اعتراضات در بسیاری از شهرها مانند مریوان، سنندج، کرمانشاه، اندیمشک، سقز، بوکان، کرج، همدان، ساری، شهرکرد، کاشمر، بندرعباس، بیجار، شازند، خرم آباد، بجنورد، آبدانان، اسلام آباد غرب، سردشت، زنجان، اردبیل، قزوین، شیراز، رشت، لاهیجان، اصفهان،‌ دورود، هرسین، ملایر، کامیاران، ارومیه، نجف آباد، بابل، اهواز، یاسوج، اراک، رضوان‌شهر در مقابل ادرات آموزش و پرورش صورت گرفت. در تعدادی از شهرها معلمان دست به راهپیمایی زدند.
در این اعتراضات كه به‌رغم تدابیر سركوبگرانه و بازدارنده برگزار شد، معلمان شعار می‌دادند: ”مرگ بر رئیسی“، ”معلم بپا خیز برای رفع تبعیض“، ”معلم زندانی آزاد باید گردد“،‌ ”حسین حسین شعارتون دروغ و دزدی کارتون“، ”تبعیض‌های دولتی سر منشأ فساده“،‌ ”با این‌همه هیاهو حاصل وعده‌هات کو“، ”ظلم و ستم کافیه سفره ما خالیه“ و ”زندانی سیاسی آزاد باید گردد“.

روی پلاکاردهایی كه معلمان دردست داشتند از جمله نوشته شده بود جای معلم در کلاس درس است نه زندان. در تعدادی از شهرها نیروهای سرکوبگر رژیم مانع تجمعات معلمان شدند و در شهرهای مختلف معلمان را دستگیر کردند. ماموران رژیم در تهران هنگامی که معلمان برای تجمع به مقابل مجلس رژیم رفتند مانع تجمع آن‌ها شدند و تعدادی را دستگیر کردند. در مشهد نیز مانع تجمع معلمان شدند. در مریوان معلمان را از مقابل اداره آموزش و پرورش متفرق کردند. در سنندج نیز مانع تجمع معلمان شدند اما معلمان هر دو شهر در نقاط دیگر تجمع خود را برگزار کردند. در شیراز به تجمع معلمان حمله کرده و تعداد زیادی از آن‌ها را بازداشت کردند. در اصفهان از استانداری تا انتهای خیابان باغ گلدسته مأموران انتظامی ایستاده و اجازه تجمع بیش از ۳نفر را نمی‌دادند. در سنندج مأموران رژیم در میادین مختلف شهر مستقر شده و مانع شکل گیری تجمعات مردمی میشدند و موتور سواران یگان ویژه در شهر تجمع کرده بودند. تک تیراندازان سپاه نیز بر پشت بام اداره کل آموزش و پرورش مستقر شدند در قزوین نیروی سركوبگر انتظامی ۱۰نفر از معلمان را بازداشت كرد.

هم‌چنین گروه‌های سایبری رژیم از مدت‌ها قبل با ارسال پیام‌های تهدید آمیز تلاش می‌کردند مانع اعتراضات معلمان و حتی فعالیت آن‌ها در شبکه‌های مجازی شوند. اطلاعات سپاه نیز تعدادی از فعالان شبکه های مجازی را تحت عنوان تشویش اذهان عمومی دستگیر کردند. رژیم معلمان دستگیر شده را شدیدا تحت فشار قرار داده تا علیه خود اعتراف کنند.

هم‌زمان بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز در اعتراض به هزینه‌های بالای زندگی و تورم و حقوق پایین در شهرهای تبریز، اهواز، رشت و دورود دست به تجمع زدند.

خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران به معلمان شریف که باردیگر فریادهای حق طلبانه خود را در سراسر ایران طنین‌انداز کردند درود فرستاد و عموم جوانان را به حمایت از آنان فراخوند. وی گفت اعتراض‌های سراسری معلمان بازنشستگان، كارگران و اعتصاب بازاریان، رژیم را سراسیمه کرده است. تنها راه رسیدن به عدالت و آزادی ایستادگی برای رهایی از نظام منحوس ولایت فقیه است. دستگیری و احضار معلمان در شهرهای مختلف تنها عزم آنان را برای احقاق حقوق‌شان جزم تر می‌كند. وی از ملل متحد و عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر خواست برای آزادی باداشت شدگان اقدام كنند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۶ خرداد ۱۴۰۱ (۱۶ ژوئن ۲۰۲۲ )

ما را دنبال کنید

مریم رجوی

maryam rajavi

رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای دوران انتقال حاكميت به مردم ايران

[ادامه]